REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
18
Erkės jau puola

Vilnietė Vijolė, nusprendusi nueiti į mišką, patyrė kvapą gniaužiantį išbandymą. Pasivaikščiojusi aikštelėse, kur didesnė žolė, ji pastebėjo, kad prie jos ir sūnaus drabužių ima kibti erkės. 

18

Vilnietė Vijolė, nusprendusi nueiti į mišką, patyrė kvapą gniaužiantį išbandymą. Pasivaikščiojusi aikštelėse, kur didesnė žolė, ji pastebėjo, kad prie jos ir sūnaus drabužių ima kibti erkės. 

REKLAMA

Surinko 118 erkių 

Dabar ji sako nebenorėsianti net pažiūrėti į miško pusę, nes vienu pasivaikščiojimu ji su sūnumi prisirinko 118 erkių.

Ji pasakoja, kad laimėjo sūnus, mat prie jo drabužių prikibo 93, o prie jos – 25 erkės. Moteris pasakoja, kad daugiausiai erkių jai ir sūnui prikibo pasivaikščiojus aikštelėse, kur didesnė žolė. 

„Žiauru, šlykštu, baisu. Ačiū dievui, kad viską laiku nusirinkome ir namo neparvežėme“, - perspėja vilnietė. 

Ji sako, kad jau dabar į lauką ar mišką privalu eiti tik su šviesios spalvos drabužiais ir būtinai stebėti save, apžiūrėti kūną grįžus iš miško. 

REKLAMA
REKLAMA

Pavojus tyko miškuose

Medikai sutartinai tvirtina, kad pavojus tikrai tyko miškuose ir gamtoje. Pasirodo, saugių vietų, kuriose galima išvengti susidūrimo su erkėmis, šalyje praktiškai nebeliko. Jos tyko visur.

REKLAMA

Erkinio encefalito ir laimo ligos atvejų kasmet vis daugėja, tad medikai įspėja gyventojus saugotis. Pasirodo, apsikrėsti mirtį galinčiu sukelti virusu įmanoma net paragavus nepasterizuoto ožkos pieno.

Atėjęs pavasaris sulig pirmaisiais saulės spinduliais mums suteikia galimybę džiaugtis ilgais pasivaikščiojimais parkuose, miškuose. Tačiau šalia šių džiaugsmų iškyla ir pavojus. Po žiemos bunda erkės, kurios jau tyko grobio.

Entomologai sako, kad erkės bunda su pirmosiomis žibutėmis, kitaip tariant, pajutusios šilumą iš žolynų ir kemsynų pradeda lįsti jų tūkstančiai.

REKLAMA
REKLAMA

„Čia dienų klausimas, kada saulutė pakils aukščiau ir sušils tiek dirvožemis, tiek oro temperatūra. Ir aišku, kad su tuo periodu prasideda erkių aktyvumas.

Jų aktyvumas bus labai didelis, kadangi jos po žiemos miego jau yra išalkusios. Reaguoja ir į šilumą, ir į dienos ilgumą, ir nepasididžiuos jau, tik eis koks šiltakraujis, jos bus išlipusios ant augalijos ir tikrai gali pasikabinti“, – sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) entomologė Milda Žygutienė.

Suserga tūkstančiai

Pastaraisiais metais erkių platinamomis ligomis sergančių žmonių daugėja. Nuo jų kasmet Lietuvoje miršta 2-3 žmonės, tačiau tiek erkiniu encefalitu, tiek Laimo liga kasmet suserga apie tris tūkstančius gyventojų. „Erkėms nepaprastai gera veistis ir gyventi Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai išplitusios jos yra visur, ir miestų teritorijoj, aišku, pagelbėjo paukščiai, nes jie yra erkių transporteriai, išnešiot po visas vietas“, – sako M. Žygutienė.

Pirmiausia, apie išlindusias ir grėsmingai tykančias erkes byloja pirmosios įsisiurbėlės į keturkojus gyvūnus. Tačiau jau net ir šį pavasarį į gydymo įstaigas tautiečiai jau spėjo kreiptis dėl įsisegusių erkių. 

„Prasideda karščiavimas, didelis nuovargis, bendras negalavimas, toks lyg kaulų laužymas kas būna ir prieš elementariausią virusinę infekciją, peršalimą. Vėliau ligos antras epizodas jau būna komplikuota, pasireiškia smegenų dangalų uždegimais, meningoencefalitais ir kitom komplikacijom“, – sako „Endemik“ gydytoja Elena Šopytė.

REKLAMA

Nuo Laimo ligos skiepų nėra

Pasirodo, užsikrėsi mirta liga galima ne tik turėjus tiesioginį kontaktą su erke, o net ir išgėrus nepasterizuoto pieno.

„Anksčiau dar pasitaikydavo ir per karvės pieną, bet pastaraisiais metais visi protrūkiai, kai suserga daugiau žmonių vienu metu, kai yra koks bendras šeimos ratas, serga po tris keturis, kartais du žmonės, būtent per nepasterizuotą ožkų pieną“, – sako M. Žygutienė.

Jei nuo encefalito gali apsaugoti skiepai, tai nuo Laimo ligos jie neapsaugo. Susirgus Laimo liga taikomas gydymas antibiotikais.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, erkės su užkratais labiausiai paplitusios Vilniaus ir Kauno apskrityse. Encefalitas dažniausiai fiksuojamas miškinguose ir žmonių rekreaciniais tikslais gausiai lankomose Alytaus ir Utenos apskrityse.

Specialistai ragina gyventojus atšilus orams saugotis, ypač būnant gamtoje, vilkėti drabužius ilgomis rankovėmis, nešioti galvos apdangalus. Taip pat medikai ragina nevengti ir skiepų nuo erkinio encefalito.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų