REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neramumų virusas iš Šiaurės Afrikos ir Europos plinta į kapitalizmo gimtinę – JAV. Protestai prieš Volstrito bankininkų godumą iš Niujorko išplito po visas valstijas.

REKLAMA
REKLAMA

Minios amerikiečių marširuoja prie federalinių rezervų bankų visoje šalyje ir aršiai demonstruoja nepasitenkinimą stojančia ekonomika bei korporacijų gobšumu.

REKLAMA

,,Korporacijų zombiai"

Demonstracijos tęsėsi visą praėjusią savaitę: Manhatane šimtai protestuotojų, apsirengę ,,korporacijų zombiais" ir baltai nusidažę veidus, miniomis žygiavo pro Niujorko akcijų biržą, rankose laikydami šūsnius netikrų dolerių.

Čikagos finansų rajone demonstrantai mušė būgnus, Bostone ir kituose didžiuosiuose miestuose žmonės kūrėsi palapinėse ir skandavo prieš Volstritą nukreiptus šūkius.

REKLAMA
REKLAMA

,,Kaip sumažinti deficitą? Baikite karą ir apmokestinkite turtinguosius", – skandavo minia.

,,1 proc. žmonių turi 99 proc. pinigų", – žmonių minioje iškeltas plakatas rodo pasipiktinimą, kad iš milijardinių bankų pajamų pelnosi tik didieji akcininkai, užmiršdami kitus.

Nuo koledžų studentų, nerimaujančių dėl ateities darbo perspektyvų, iki neseniai darbo netekusių vidutinio amžiaus darbininkų – dar didesnė dalis jų išėjo į gatves, kai prieš savaitę Niujorke per protestus buvo sulaikyta per 700 demonstrantų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dalis jų save sieja su vadinamuoju Arbatos judėjimu (angl. – Tea Party – respublikonų sparno judėjimas) ar net „Arabų pavasario“ protestais, kurių metu nuversti ilgamečiai diktatoriai.

Valdžią perėmė Volstritas

,,Mes jaučiame, kad valdžią iš Vašingtono perėmė Volstritas, – naujienų agentūrai AP piktinosi vienas iš protestuotojų Sent Luise kompiuterių analitikas Jasonas Countsas. – mūsų balso niekas nebegirdi jau kurį laiką."

Protestai ,,Užimkime Volstritą" prasidėjo rugsėjo 17 dieną, kai kelios dešimtys protestantų bandė pasistatyti palapines prie Niujorko akcijų biržos. Nuo to laiko šimtai žmonių jau įsikūrė šalimais esančiuose parkuose.

REKLAMA

Protestas yra organizuotas, demonstrantai turi teisinę ir medicininę pagalbą, net leidžia nuosavą laikraštį ,,Occupied Wall Street Journal". Internete ir socialiniuose tinkluose plinta raginimai prisidėti prie demonstracijų Bostone, Filadelfijoje ir kituose didžiuosiuose JAV miestuose.

Ekspertų teigimu, dėl organizuotumo protestai jau netrukus gali persikelti į Kanadą ir kitas valstybes.

Neramumų nesitiki

,,Kol kas nenumatome didesnių neramumų, – praėjusią savaitę kalbėjo FTB atstovas Timas Flannelly. – Bet jei jie prasidės, esame pasirengę išnaudoti visus savo resursus ir kontroliuoti situaciją."

REKLAMA

Jis teigė netikintis, kad neramumai JAV galėtų pasiekti tokį lygį kaip Jungtinėje Karalystėje, kur rugpjūtį beveik savaitę nevaldomi siautėjo riaušininkai.

Niujorko meras, iš korporatyvinio darbo milijardus susikrovęs Michaelas Bloombergas, žiniasklaidai teigė, kad protestuotojai daro didelę klaidą nusitaikydami į Volstritą.

,,Protestai nukreipti prieš žmones, kurie per metus uždirba nuo 40 iki 50 tūkst. dolerių, tai žemiausioji grandis", – sakė Niujorko meras.

Galią turi pinigai

,,Graži JAV stabdžių ir atsvarų sistema buvo sutraiškyta didžiųjų bankų ir finansų korporacijų įtakos ir tai vedė prie to, kad žmonės šiandien nebegali kalbėti", – rūstavo demontracijose dalyvaujanti Harvardo universiteto doktorantė Marisa Engerstrom.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

,,Pinigai kalba ir atrodo, kad jie turi visą galią, – piktinosi protestuojanti Apollonia Childs. – Nenoriu matyti elgetų gatvėse, nenoriu, kad senoliai vargtų. Visi turėtume gauti savo dalį, juk mes visi balsuojame ir mokame mokesčius."

Viename iš finansų centrų dirbantis Rolandas Klingmanas žurnalistams teigė pritariantis kai kuriems protestuotojų šūkiams.

,,Nemanau, kad protestai yra nukreipti į bet kurį dirbantįjį Volstrite. Bet jei jie (protestuotojai – aut. past.) mano, kad visi čia prisideda prie sprendimų, labai klysta", – kalbėjo Volstrito darbuotojas.

REKLAMA

Žinomi veidai

Protestuotojus teigia palaikantis ir didysis kapitalistas George'as Sorosas. Pasak jo, demonstracijas sukėlė besaikės bankų premijos.

,,Manau, galiu pritarti protestuotojams", – Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke per spaudos konferenciją sakė G. Sorosas ir patikino, kad prieš kapitalizmą nuteiktus protestus paskatino bankų veiksmai.

Tarp protestuotojų buvo galima matyti ir žinomų veidų – keletą dokumentinių filmų apie Volstrito godumą ir krizę sukūrusį dokumentinių filmų kūrėją Michaelą Moore'ą, aktorę Susan Sarandon. Prie domonstracijų praėjusią savaitę prisidėjo septynios JAV profesinės sąjungos.

REKLAMA

Kitoks protestas

Prieš Volstritą nukreiptas protestas yra visai kitoks nei imigrantų užtvindytoje Prancūzijoje ar Didžiojoje Britanijoje, taupymo priemones įgyvendinančioje Graikijoje ar „Arabų pavasario“ šalyse. Gatvėse nežvanga ginklai ir Molotovo kokteiliai, bet nešama viena svarbi žinia – kapitalizmas turi trūkumų. Ekstremalus bankų ir finansų korporacijų egoizmas sukėlė nepasitikėjimą ir nepasitenkinimą esama padėtimi.

Į ką protestas gali išaugti, kol kas sunku pasakyti, bet dešimtis tūkstančių narių jungiančios profesinės sąjungos ragina užtvindyti finansų centrus bent keliems mėnesiams. Gali suintensyvėti ir puolimai internetinėje erdvėje. Keli programišių grupės ,,Anonymous„ nariai praėjusią savaitę paskelbė apie akciją ,,Užimkime Volstritą“, kuria bus siekiama sutrikdyti Niujorko akcijų biržos darbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rengėjų teigimu, demonstracijas įkvėpė ,,Arabų pavasario" judėjimai Šiaurės Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose.

Protestai nukreipti prieš socialinę ir ekonominę nelygybę, korporacijų godumą ir įtaką priimant politinius sprendimus.

Pagrindinė korporatyvinė JAV spauda demonstracijas nušviečia vangiai, akcentuoja mažą protestuotojų skaičių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų