• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne paslaptis, kad urbanistiniai procesai Kaune stokoja viešumo, o atvirieji projektinių idėjų konkursai keletą metų čia apskritai nevyko. Kol miesto valdžia po senovei pirmenybę teikia miesto reikalų tvarkymui iš "stipraus centro", demokratiškų metodų vis dažniau imasi privatūs investuotojai.

REKLAMA
REKLAMA

Kovo pradžioje bendrovė "Akelotė ir Ko" kartu su Lietuvos architektų sąjunga surengė gyvenamojo kvartalo išskirtinėje Senamiesčio teritorijoje konkursą, o ką tik baigėsi ir "Karigės" kvartalo Žaliakalnyje konkursas.

REKLAMA

Baldų fabriką pakeis gyvenamasis kvartalas

Viena didžiausių Lietuvos statybos bendrovių "YIT Kausta" rimtai grįžo prie gyvenamųjų rajonų statybos - tuo ji daugiausia ir vertėsi iki nepriklausomybės atkūrimo. "YIT Kaustos" generalinis direktorius Antanas Butkus "Statybų pilotui" prisipažino, kad nemenką paspirtį šioje veikloje suteikia kompanijos akcininkai iš Suomijos, kurie turi didžiulę gyvenamosios statybos patirtį.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmąjį naujos kartos gyvenamąjį Kauno kvartalą po keliolikos metų pertraukos "YIT Kausta" planuoja statyti Žaliakalnyje, paminklinės Prisikėlimo bažnyčios (inž. K. Reisonas) kaimynystėje. Trikampio formos 1,11 ha ploto teritorijoje veikė baldų gamykla "Karigė". Neseniai kompleksą įsigijo "Kausta" - prie pat Kauno centro esanti rami ir lengvai pasiekiama vieta pasirodė itin tinkama prestižiniam gyvenamajam kvartalui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aistras kaitino "dėžutės" ir "zigzagas"

"Karigės" kvartalo konkurso recenzentams - kauniečiui urbanistui Alvydui P. Steponavičiui ir vilniečiui architektui Sauliui Pamerneckiui - apžvelgus konkursinius darbus, vis dėlto diskutuota vangokai. Daugumą susirinkusiųjų sudarė patys dalyviai, o šiems dėstyti savo požiūrį atrodė neetiška. Gavo pylos tik daugiaaukštes "dėžutes" siūlantis projektas (321147), išvadintas Dainavos mikrorajono intervencija į Žaliakalnį.

REKLAMA

Architektūros teoretikas V. Petrušonis pažymėjo, kad projektuojamas kvartalas galėtų būti it gyvenamųjų namų statybos mieste naujojo etapo ženklas. Projekto 000008 planinėje struktūroje jis įžvelgė senovės baltams artimą motyvą, simbolizuojantį žaibą ar žaltį.

Nugalėjo kontekstualumas ir įvairovė

Projektus vertino kultūros vertybių apsaugos specialistų, architektų ir užsakovų komisija - A. Tarnauskas (pirmininkas), N. Blaževičienė, A. Butkus, G. Čaikauskas, A. Miškinis, A. Nekrašius, G. Prikockis ir I. Vaškelienė. Susumavus vertinimo komisijos rezultatus paaiškėjo, kad pirmąją vietą ir užsakymą projektuoti "Karigės" kvartalą laimėjo architektų A. Karaliaus, V. Kormilcevo, M. Volbeko ir V. Gerdvilio projektas 007007. Jo autoriai sukūrė savitą kvartalo įvaizdį ir siekė jo kontekstualumo tiek urbanistine, tiek istorine prasme. Labiausiai rūpintasi pastatų aukštingumu ir mastelio pojūčiu. Kvartalas išsiskiria glaudžiu perimetriniu užstatymu ir viduje suformuotais gana asketiškais įvairių formų kiemeliais. Klinkerio plytų fasadus čia numatyta suskaidyti mediniais intarpais.

REKLAMA

Recenzentas S. Pamerneckis akcentavo "olandiškąją" projekto stilistiką ir tai, kad butai net 7 tipų. Architektai iš viso kvartale suprojektavo 123 butus ir 122 vietų požeminę automobilių laikymo aikštelę. Gyvenamųjų korpusų aukštingumas svyruoja nuo 2 iki 5 aukštų. Nugalėtojai vieninteliai iš perimetrinio užstatymo šalininkų numatė korpusus kvartalo "kieme".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl formos paaukotas komfortas

Antrąją vietą laimėjo pats kontroversiškiausias konkursinis darbas 000008. Jo architektai G. Balčytis, L. Tuleikis ir K. Vaikšnoras "Karigės" kvartalą projektavo kaip ženklą, gyvenamuosius korpusus išdėstę ekspresyviu zigzagu. Dauguma korpusų čia 4 aukštų, o išilgai kylantis aukščiausias viename gale pasiekia 7 aukštus.

REKLAMA

Projekto autoriai korpusus išdėstė taip, kad butai būtų kuo toliau atitraukti nuo gatvių, ir suformavo trikampio plano kiemelius. Šiaurinės pusės fasadai numatyti stikliniai, o pietiniai - iš klinkerio plytų su pietietiškai mažais langeliais. Vis dėlto sudėtinga kompozicija pasirodė nelengvai pritaikoma gyvenamajai paskirčiai. S. Pamerneckio žodžiais tariant, dėl efektingos išorės autoriams teko paaukoti vidų.

REKLAMA

Trečiąją vietą užėmė projektas 681742. Jo autoriai M. Šlančiauskas ir A. Leskauskaitė, kaip ir nugalėtojų kolektyvas, pasiūlė išsaugoti kampinį administracinį pastatą, tačiau numatė išlaikyti jo visuomeninę funkciją. Šiam projektui originalumo suteikia architektų sumanymas ant kolonų pakelti triaukštį Aušros gatvės namą ir jo gale pasiūlytas 9 aukštų aukštuminis akcentas, kuris turėtų užmegzti architektūrinį dialogą su Prisikėlimo bažnyčia. Dzūkų gatvėje, kur vyrauja sodybinis užstatymas, autoriai numatė kotedžo tipo pastatą su garažais pirmame aukšte. Šis projektas daugiausiai kritikos susilaukė už per aukštą Lietuvių gatvės 6 aukštų gyvenamąjį namą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mikrorajono pririšti nepavyko

Ketvirtoje vietoje liko projektavimo firmos "Kita kryptis" projektas 321147. Šio konkursinio darbo architektai V. Merkevičius, D. Burbulytė, R. Grudzinskas ir T. Kriaučiūnas projektuodami vadovavosi ekonominiais kriterijais. Pasinaudoję daugiabučių Archyvo gatvėje projektavimo patirtimi, jie panašaus tūrio "dėžutėmis" pasiūlė užstatyti ir "Karigės" kvartalą. Keturis septynaukščius (su mansarda) architektai išrikiavo palei Aušros gatvę, o dar 3 - pietinėje kvartalo pusėje. Konkuruoti su tokio užstatymo techniniais rodikliais ar garantuoti įspūdingesnių Kauno vaizdų pro viršutinių aukštų langus kiti projektai negalėjo. Šio darbo autoriams pavyko sutalpinti net 212 patogaus išplanavimo butų, tačiau jų požiūris į Žaliakalnio urbanistinį audinį buvo perdėm brutalus.

REKLAMA

Jaunų architektų M. Navalinsko, G. Čepurnos, E. Ramanausko ir J. Macijauskaitės kolektyvas užėmė penktąją vietą. Savo projekte 780410 jie derino paprastas formas ir šiuolaikiškas medžiagas. Aplink vidinį kiemą išdėstytų 3 panašaus dydžio gyvenamųjų korpusų fasadų architektūrą jie patikėjo stiklo plokštumoms su skirtingais mediniais intarpais. Tačiau šiam darbui pristigo architektūrinės išmonės ir konteksto pojūčio. Bene vertingiausias "išradimas" čia - lankstus butų išplanavimas.

REKLAMA

"YIT Kausta" nusiteikusi karingai

Per 14 nepriklausomybės metų daugiabučių statyba buvo gerokai apmirusi. "YIT Kaustos" vadovas A. Butkus "Statybų pilotui" sakė, kad jų bendrovė pasiryžusi būti viena pagrindinių veikėjų atgimstančioje gyvenamosios statybos rinkoje, kurioje dabar juntamas didžiulis vakuumas. Kadangi konkurso užsakovai norėjo iš karto turėti kone baigtinius projektus, buvo užkirstas kelias gauti daugiau originalių architektūrinių sprendimų, tačiau visi konkursui pateikti darbai pasižymėjo aukštesniu nei vidutiniu architektūros lygiu. "YIT Kausta" planuoja "Karigės" kvartalo detalųjį planą turėti iki liepos mėnesio, rudenį pradėti griauti esamus kvartalo pastatus, o kitų metų ankstyvą pavasarį - imtis statybų.

A. Butkus "Statybų pilotui" pažadėjo ir toliau geriausių architektūrinių-urbanistinių sprendimų ieškoti rengiant atvirus konkursus. "YIT Kausta" jau brandina sumanymą Kaune statyti dar vieną naujos kartos kvartalą - Šilainių rajone, IX forto pašonėje.

“Statybų pilotas”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų