REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Būsto ar kitokio kredito ėmimas iš banko – vienas iš svarbiausių sprendimų, kurį tenka priimti šiuolaikiniam žmogui. Dažnai imdami kreditą mes įsipareigojame bankams didžiulėmis sumomis ir ilgam laiko tarpui, todėl neprotingai paėmę kreditą galime sugadinti ir savo, ir artimųjų gyvenimus. Deja, tokį atsakingą sprendimą neretai priimame gerai neįsigilinę į situaciją, nežinodami visų savo teisių ir aklai pasitikėdami tuo, ką mums sako bankas.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos bankų klientų asociacija (LBKA) parengė 11 svarbiausių patarimų, kuriuos prieš imdami kreditą privalo žinoti visi bankų klientai, sąrašą. Šis sąrašas pateikiamas žemiau. Jeigu svarstote imti kreditą arba jau turite kreditą – įsigilinkite į kiekvieną jo punktą ir papasakokite apie sąrašą savo artimiesiems, kuriems tai aktualu. Visiškai nesvarbu, kurio banko klientas esate – patarimai vienodai tinka visiems.

REKLAMA

1. Jeigu galite – neimkite kredito.

2. Jeigu tokios galimybės neturite, būkite labai atsargūs bendraudami su banku. Nepamirškite, kad Jus ištikus finansiniams sunkumams, bankai neprivalo Jums teikti nuolaidų ar kitaip padėti. Svarbiausias bankų veiklos tikslas – pelnas, kitaip sakant, uždirbti iš Jūsų kuo daugiau pinigų. Todėl bankas ir sudaro ilgalaikę kredito sutartį su Jumis. Suvokite, kad pasitaikius galimybei bankas sieks bloginti Jums kredito sąlygas – kelti palūkanas, reikalauti iš Jūsų sutarties ir kitokių administravimo mokesčių ir pan.

REKLAMA
REKLAMA

3. Prieš imdami būsto kreditą, pasitarkite su nepriklausomu konsultantu – juk ši sutartis gali Jus lydėti visą gyvenimą, tad pasikliauti vien tik banko, kuris turi savų interesų, patarimais nevertėtų.

4. Nelaiduokite visu savo turtu – toks laidavimas gali atnešti nepataisomų pasekmių Jums ir Jūsų šeimai. Pasirūpinkite santaupomis, kad, susiklosčius netikėtai situacijai, bent keletą mėnesių galėtumėte laiku atsiskaityti su banku.

5. Neskubėkite priimti galutinio sprendimo dėl sutarties su banku, net jei bankas Jus spaudžia apsispręsti kuo greičiau. Verčiau prieš imdami kreditą gaukite bent keleto bankų pasiūlymus – konkurencija tarp bankų sudarys galimybę pagerinti kredito sąlygas. Nepamirškite, kad paskola yra produktas, toks pats, kaip, pavyzdžiui, poilsinė kelionė. Jeigu sąlygos Jūsų netenkina, galite dėl jų derėtis arba ieškoti kito paslaugos teikėjo, kurio sąlygos Jums bus priimtinesnės. Neprivalote iš karto priimti visų banko siūlomų sąlygų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. Išsireikalaukite, kad kredito sutartyje būtų numatyta aiški tvarka, kaip su Jumis bus elgiamasi, jei laiku negalėsite mokėti įmokų bankui.

7. Įforminkite visus susitarimus ir derybas su bankais raštu – el. laiškais, raštais. Patartina daryti ir pokalbių garso įrašus, nes bankai gali įrašyti pokalbius net Jūsų neįspėję. Pateikdami savo raštą bankui, jo kopiją su banko spaudu pasilikite sau. Saugokite visą susirašinėjimų ir kitokio bendravimo su banku istoriją.

8. Nepriimkite jokių sprendimų pasirėmę žodiniais banko darbuotojų pažadais, net jeigu pažįstate darbuotojus. Nepamirškite, kad vadybininkas, su kuriuo bendraujate, bet kada gali būti pakeistas, o atėjęs naujas tikrai nežinos apie Jūsų žodinius susitarimus su ankstesniu vadybininku.

REKLAMA

9. Būkite budrūs, jeigu derantis dėl paskolos banko darbuotojai Jums siūlo tiesiogiai su paskola nesusijusius finansinius produktus, kurių Jums nereikia. Banko darbuotojai dažnai gauna premijas už parduotų paslaugų ar produktų kiekį, todėl ir stengiasi įsiūlyti įvairias paslaugas ar produktus, nebūtinai reikalingus klientui ir atitinkančius jo interesus.

10. Ginčus su banku spręskite Lietuvos banko Ginčų nagrinėjimo komisijoje. Jei manote, kad Jūsų kredito sutartis nelygiateisė, kreipkitės į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą. Konsultuotis visada galite su Lietuvos bankų klientų asociacija.

11. Jei jau turite kreditą – būkite aktyvūs, stebėkite, kaip keičiasi rinka. Nepamirškite, kad kredito sąlygos priklauso ir nuo Jūsų.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų