Mokslininkai, mėginantys perprasti, kodėl medieną ardančius termitus itin sunku išnaikinti biologinėmis kovos priemonėmis, padarė neįprastą išvadą, jog šiuos vabzdžius apsaugo jų išmatos.
Termitai stato lizdus iš savo išmatų, kurios, kaip dabar mano Floridos mokslininkai, tampa veiksminga apsauga nuo pastangų sustabdyti jų kenkėjų žygį per visą pasaulį.
Devynerius metus vykdytus tyrimus vainikavo išvada, kad termitų išmatos veikia kaip natūralūs antibiotikai: jų požeminiuose lizduose besiveisiančios naudingosios bakterijos puola patogenus, kurie galėtų būti pražūtingi termitams, nurodoma straipsnyje, kuris buvo paskelbtas šį mėnesį mokslo žurnale „Proceedings of the Royal Society B“.
„Kai išskiria išmatas, nepanašu, kad jie gali tiesiog jomis atsikratyti ir užmiršti. Per milijonus evoliucijos metų jie kažkokiu būdu prisitaikė gauti naudos iš išmatų“, – sakė Floridos universiteto entomologijos profesorius Nan Yao Su (Nan Jao Su), šios studijos vyriausiasis mokslininkas, kartu su bendraautoriumi Thomu Chouvencu (Tomu Šuvenku).
Nan Yao Su taip pat yra išradęs populiarią termitų jauko ir naikinimo priemonių sistemą „Sentricon“, kuri 1995 metais tapo pirmąja svarbia alternatyva skystiems cheminiams preparatams.
Tyrėjų išvados gali lemti proveržį 50 metų trukusiose nesėkmingose pastangose rasti grybelių rūšį, kuri galėtų naikinti termitus jų lizduose. Atlikti tyrimai nuolat rodydavo, kad tokie grybai pajėgūs žudyti termitus laboratorinėmis sąlygomis, bet ne natūraliuose lizduose, aiškino Nan Yao Su.
„Niekas nesugebėjo pasiekti, kad tai veiktų natūraliomis sąlygomis, tačiau niekas to nepripažindavo“, – pridūrė jis.
Nan Yao Su siekė išsiaiškinti, kodėl neveikia biologinės kovos su termitais priemonės. Jo bendradarbiai nustatė, kad Streptomyces genties bakterijos, aptinkamos termitų lizduose ir mintančios jų išmatomis, tikriausiai išskiria kitų mikroorganizmų augimą slopinančias medžiagas, kurios apsaugo termitus nuo kitų potencialiai pražūtingų patogenų.
Termitai, tarp jų itin rajūs taivaniniai rausiantieji termitai (Coptotermes formosanus ), kasmet pasaulyje padaro žalos, vertinamos maždaug 40 mlrd. JAV dolerių. Šie vabzdžiai sparčiai gadina medinius statinius, ypač Japonijoje, Kinijoje ir Jungtinėse Valstijose, nurodė Nan Yao Su.
Kai namą apninka termitai, jų požeminiai lizdai paprastai išsiplečia iki beveik 100 metrų skersmens. Juose gyvena po kelis milijonus vabzdžių, kurių bendra gyvoji masė sudaro apie 14 kilogramų – kaip vidutinio dydžio suaugusio šuns.
Nan Yao Su paminėjo vieną sukrečiantį žalingos termitų veiklos pavyzdį, kai 8-ame dešimtmetyje Havajuose naujas namas sugriuvo praėjus vos devyniems mėnesiams, nes jis netyčia buvo pastatytas ant neapdoroto termityno.
Atliekant tolesnius tyrimus, ketinama ieškoti galimybių įveikti termitų lizdus apsaugančias medžiagas, kad būtų galima naikinti šiuos kenkėjus. Taip pat bus aiškinamasi, ar termitynuose atrasti natūralūs antibiotikai galėtų būti naudojami gydant žmones, kuriems nepadeda įprasti vaistai.