Švedų mokslininkai perspėjo dėl neįprastos erkių platinamos ligos

Šią vasarą suaktyvėjusių erkių išpuoliai neramina ne tik Lietuvos gyventojus. Švedijos medikai perspėja, kad erkinis encefalitas nėra vienintelė šių nariuotakojų keliama grėsmė – kaimyninėje šalyje užfiksuotas ir neįprastas žmonėms susirgimas.

„Ši liga yra vadinama babeziozė ar piroplazmozė“, – „Aftonbladet“ cituojama tyrimo autorė Anna Omazic.

Daugelis gali būti girdėję apie erkių platinamas ligas boreliozę (Laimo liga) ar encefalitą – tai dažniausi susirgimai, diagnozuojami įsisiurbus erkei.

Babezijos dažniausiai aptinkamos gyvulių ar laukinių gyvūnų kraujyje Švedijos pietuose. Tačiau neseniai penki gydytojai regioniniame laikraštyje paskelbė, kad ši liga gali būti perduota ir žmogui, netgi dažniau, negu manyta anksčiau.

Gydytojai tai nustatė atlikę tyrimą viename iš Švedijos regionų – pas daugelį susirgusiųjų Laimo liga organizmuose aptiko ir antikūnių nuo babeziozės.

Šios ligos požymiai – nuovargis, temperatūra arba raumenų skausmai, tačiau ypač sunkiais atvejais žmogų gali ištikti ir mirtis, nes būna pažeidžiama svarbių organų veiklą.

Ligą platina įprastos erkės, tačiau ji taip pat gali būti perduota ir kraujo perpylimo metu. JAV ši liga yra puikiai žinoma, todėl donorų kraujas yra nuolat tikrinamas.

„Bebeziozė – įprastas, tačiau labai rimtas švedų gyvulių susirgimas. Švedijoje jį dažnai vadina „vasaros liga“ (šved. sommarsjuka), – pasakojo Švedijos veterinarijos instituto mokslininkė Anna Omazic. – Liga prasideda nuo aukštos temperatūros, apatijos, kraujo šlapime, ir kartais dar ir juodos spalvos skystų išmatų. Jeigu gyvulio negydyti, jis, labai tikėtina, nugaiš“.

Ekspertė negalėjo tiksliai pasakyti, kaip stipriai yra paplitęs Švedijoje, nes šiuo metu surinktų duomenų, iš vienos erkių populiacijos prie Dalelveno upės, rezultatų dar reikės laukti iki rudens.

„Erkės migruoja, tačiau mes tiksliai nežinome, ar tai veikia ligos plitimo arealą, nors tai ir gana tikėtina“, – aiškino ekspertė.

REKLAMA

Pasak A. Omazic, erkėms patinka „švediška vasara“ – kai nebūna karšta ir sulaukiama daug drėgmės.

Kas yra Babeziozė

Babeziozė yra liga, kurią sukelia parazitiniai Babesia pirmuonys, pažeidžiantys raudonuosius kraujo kūnelius (eritrocitus), rašoma Užkrėčiamųjų ligų ir AIDS centro puslapyje.

Žinoma daugiau kaip 100 Babesia rūšių, iš kurių daugelis jų sukelia sunkius susirgimus gyvūnams – ir tik keletas rūšių pažeidžia žmones. Sukėlėjus žmogui perduoda kai kurios erkės, siurbdamos kraują, dažniausiai šiltuoju metų laiku. Babeziozė žmonėms gali pasireikšti nuo besimptomės ligos eigos iki gyvybei grėsmingos būklės. Kaip žmonės užsikrečia babezioze? Pagrindinis užsikrėtimo kelias, įgėlus infekuotai erkei. Kiti retai pasitaikantys užsikrėtimo babezioze keliai: kai sukėlėjai patenka kraujo perpylimo (transfuzijos) metu, jeigu donoras yra užsikrėtęs babezioze ir jo kraujas nebuvo patikrintas dėl šios ligos sukėlėjų; sukėlėjo perdavimas iš užsikrėtusios motinos vaisiui, nėštumo ar gimdymo metu.

Parazito vystymosi ciklas

Babeziozės simptomai Ligos simptomai atsiranda po 1-6 savaičių, įkandus užsikrėtusiai erkei. Liga gali būti be simptomų, lengva ar vidutinio sunkumo ir sunki.

Dauguma žmonių užsikrėtusių Babesia microti neturi jokių ligos simptomų. Susirgus žmonės jaučia simptomus panašius į peršalimo ligą: pakyla temperatūra, atsiranda šaltkrėtis, prakaitavimas, galvos, raumenų, sąnarių skausmai, sumažėja apetitas, atsiranda kosulys.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų