Archyvuose rastos NASA misijos „Apollo 10“ įgulos narių pasikalbėjimų stenogramos atskleidžia, kad pakeliui į Mėnulį astronautams iškilo nenumatytų, nepatogių ir kartu komiškų problemų, susijusių su erdvėlaivio išviete, skelbia dailymail.co.uk. Ši kuriozinė istorija – puiki proga susipažinti su Tarptautinės kosminės stoties tualetu, kurį astronautai vadina orbitine išviete. Trumpą ekskursiją po „mažiausią kamarėlę“ stotyje surengė buvusi TKS kapitonė Sani Viljams (Suni Williams).

Iš „Apollo 10“ pokalbių stenogramos fragmentų susidaro įspūdis, kad misijos astronautai Thomas Staffordas, Johnas Youngas ir Eugene'as Cernanas ne visai mokėjo apsieiti su erdvėlaivio tualetu. Ilgoje stenogramoje užfiksuotas pokalbis atskleidžia, kad erdvėlaivio viduje ore pradėjo sklandyti žmogaus ekskrementai. Nesmagią problemą astronautai mėgino išspręsti panaudodami servetėlę.

Pirmasis apie „nepaprastąją padėtį“ prabyla įgulos vadas T. Stafordas. Jis šūkteli: „Duokš servetėlę – mikliau! Ore skraidžioja š...as.“ Į tai komandinio modulio pilotas J. Youngas atsakė: „Čia ne aš taip padariau. Tai ne mano.“Nusileidimo modulio pilotas J. Sernanas jam pritarė: „Ir aš nemanau, kad tai galėtų būti mano.“

REKLAMA

Servetėlės reikalavęs įgulos vadas, pakomentavęs pagauto „laimikio“ konsistenciją ir pareiškęs, kad tai negali būti ir jo, paliepė jį išmesti. Tačiau dialogas nenutrūko.

„Velniai griebtų, žiūrėkit – ten dar vienas egzempliorius skrieja! – šūkteli J. Sernanas. – Vyručiai, kas jums pasidarė? Paduok man... Žinot, brangieji, jei tai būčiau pridirbęs aš, tikrai prisiminčiau, kad stenėjau tiesiai ant grindų.“

„O jis taip ir sklandė ore?“ – pasiteiravo T. Stafordas.

„Taip“, – atsiliepė J. Sernanas.

„Apollo 10“ buvo ketvirtoji pilotuojama amerikiečių misija į Mėnulį. Jos užduotis – išmėginti visas nusileidimo Mėnulyje procedūras, išskyrus paskutinę – nusileidimo aparatas neturėjo paliesti Mėnulio paviršiaus. Nusileidimo modulis buvo nusileidęs į 16,5 km aukštį, tačiau Mėnulyje nenusileido.

Kaip į gamtos šauksmą atsiliepia modernioje TKS dirbantys astronautai?

Praskleisti šios delikačios temos uždangą ir papasakoti, kaip astronautai tvarkosi erdvėlaivio tualete, sutiko buvusi Tarptautinės kosminės stoties (TKS) vadė Suny Williams.

„Įgula TKS neretai praleidžia ištisus mėnesius, tad nulinės gravitacijos sąlygomis efektyviai funkcionuojanti įranga mažiausioje TKS patalpoje yra labai svarbus dalykas, – apie TKS tualetą pasakoja astronautė.

Kapitonė S. Williams, kuriai priklauso ilgiausiai orbitoje išbuvusios moters rekordas (195 dienos), apie vizito į „orbitinę išvietę“ ypatumus atskleidė vaizdo reportaže iš TKS (nufilmuotą pasakojimą apie naudojimąsi TKS tualetu naujienos pabaigoje stebėkite nuo 5:00 min.). Trumpai tariant, pašaukus gamtai, mažiausiame TKS kambarėlyje svarbiausia yra tinkamai prisitaikyti ir „prisišvartuoti“ prie specialių įrengimų.

„O jų tualete yra du – aiškina S. Williams. – Kiekvienas iš jų skirtas atskiram reikalui (pirmas – „mažam reikalui“, antras – „dideliam reikalui“). Juos atskirti padeda tai, kad jie pažymėti skirtingomis spalvomis. Mažam reikalui skirtas įrenginys – geltonos spalvos.“


Rašyti komentarą...
j
ji
2013-04-10 16:15:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
O dar sako kelnes nepatogu per galva autis :)))
Atsakyti
0

s
sarhan
2013-04-11 10:41:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Man susidaro toks ispudis kad sitie toletai naudojami be siurbiamojo mehanizmo, o nesvarumo salygomis sunku ir isivaizduoti toleta kuris neturi pastovios sirbiamosios sroves, juk tokiu atveju kad ir kaip gerai ten prisisvartuotum, vistiek ismatos gali pakilti i ora. O pastoviai dirbant oro sirbliui nereiketu sukti del to galvos, ir atkristu daugybe problemu
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų