• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai sujungė žiurkės smegenų neuronus su robotą kontroliuojančia elektronine plokšte.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiosios Britanijos mokslininkai sukonstravo ratukais važinėjantį robotą, kuris naudojasi žiurkės smegenimis ir taip išvengia kelyje pasitaikančių kliūčių.

REKLAMA

Šio roboto valdymo sistema tūno mažyčiame indelyje, kuriame taip pat yra rožinės spalvos maitinamųjų medžiagų ir antibiotikų mišinys. Tame pačiame indelyje maždaug 300 tūkst. žiurkės neuronų sudaro jungtis vienas su kitu.

Susijungę vienas su kitu, tačiau nuo tikrojo gyvūno atskirti neuronai komunikuoja, siunčia elektrinius signalus vienas kitam. Mokslininkai tai žino, nes neuronų tinklas ties indelio dugnu yra sujungtas su 80 elektrodų, kuriais neuronų sužadinti elektriniai impulsai matomi kompiuterio ekrane.

REKLAMA
REKLAMA

Naujoms „smegenims“ sukurti dalis žiurkės smegenų žievės pašalinama chirurginiu būdu. Po to audinio dalis paveikiama tam tikrais fermentais ir neuronai atsijungia vienas nuo kito. Tada plonas šių izoliuotų neuronų sluoksnis įdedamas į maitinamosiomis medžiagomis praturtintą terpę tiesiai ant elektrodų masyvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia jie pradeda vėl jungtis vienas su kitu. „Nuostabu tai, kad jie tai daro. Akivaizdu, jog smegenų ląstelės evoliucionuodamos išvystė gebėjimą susijungti beveik bet kokiomis sąlygomis“, – sako Džordžijos technologijų instituto (JAV) mokslininkas Steve`as Potteris.

REKLAMA

Galima rasti tam tikrų neuronų tinklo sričių, kurios gavusios poveikį iš jutiklio nuolat generuoja impulsų srautą. Šį ląstelių sugeneruotą signalą per elektrodą galima perduoti robotui, taip priverčiant jį išvengti kliūties.

Pavyzdžiui, jei ultragarsinis jutiklis parodo, jog „priešais yra siena“, ir sugeneruoja 1 volto signalą, tam tikras neuronų mazgas visada sugeneruoja 100 mikrovoltų vykdomąjį potencialą – būtent šiuo signalu robotas gali būti nukreiptas į šoną nuo kliūties.

REKLAMA

Žinoma, tam reikia smegenis sujungti su robotu. Kadangi tai yra gyvas audinys, jo temperatūrą reikia palaikyti lygią kūno temperatūrai.

Robotui šiuo metu pavyksta išvengti maždaug 80-90 proc. visų potencialių susidūrimų su siena. Dabar mokslininkai planuoja ištirti neuronų jungtis prieš ir po tokių „pasivažinėjimų“ ir taip nustatyti, ar jungtys stiprėja.

Mokslininkai tikisi, jog šio projekto metu jie daugiau sužinos apie smegenis. Žinoma, galimas variantas, jog netrukus prasidės biologiniais smegenimis valdomų robotų era.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų