• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Berklio universiteto (JAV) mokslininkai pademonstravo, kaip, pasitelkus implantus, radijo ryšiu galima valdyti įvairių rūšių vabalus.

REKLAMA
REKLAMA

Šio Pentagono finansuojamo tyrimų projekto tikslas – sukurti visiškai kontroliuojamus kibernetinius vabalus, skelbia „BBC News“.

REKLAMA

Berklio universiteto mokslininkai Hirotaka Sato ir Michel Maharbiz į kelių rūšių vabalų raumenis ir nervų sistemą implantavo elektrodus, o ant vabzdžių krūtinės pritvirtino miniatiūrinį radijo imtuvą, valdiklį ir bateriją. Paleidus tokius kibernetiniais vabalais pavadintus vabzdžius patalpoje, mokslininkai nuotolinio valdymo pultu privertė juos pakilti, skrydžio metu keisti kryptį, nusileisti žemiau ir nutūpti.

REKLAMA
REKLAMA

Eksperimentui buvo naudojami trijų rūšių vabalai – JAV pietinėse valstijose paplitę Cotinus texana, Afrikoje gyvenantys Mecynorrhina torquata ir Pietų Amerikoje sutinkami Megasoma elephas. Pastarieji yra vieni didžiausių vabalų pasaulyje, kartais pasiekiantys suaugusio žmogaus delno dydį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo vabalų dydžio iš esmės priklausė viso eksperimento sėkmė, nes mažesni vabalai dėl radijo imtuvo ir baterijos svorio tiesiog nebūtų galėję pakilti. Pranešama, kad elektrodai buvo implantuoti dar tuo vabzdžių raidos metu, kai vabalai dar nebuvo išsiritę iš lėliukių. Eksperimentuotojų darbą labai palengvino ir tai, kad pasirinktų rūšių vabalų organizmas nuo kiaušinėlio padėjimo iki visiškos brandos itin pasikeičia.

REKLAMA

Šios tyrimų programos, kurią finansuoja Pentagono Pažangiųjų gynybos tyrimų agentūra (DARPA), tikslas – žvalgybai skirtų miniatiūrinių vaizdo kamerų, įrengtų nuotoliniu būdu valdomuose vabzdžiuose, sukūrimas. Nors jau yra sukurta itin mažo dydžio mechaninių skraidymo aparatų, vadinamųjų MAV (Micro Air Vehicle) orlaivių, jie esą toli gražu neprilygsta vabalams savo dydžiu, svoriu, keliamąja jėga ir patikimumu.

Eksperimento rezultatai pristatomi leidinyje „Frontiers in Integrative Neuroscience“.












REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų