Lietuvos mokslų akademija antradienį paskelbė šių metų Lietuvos mokslo premijų laureatus.
Iš viso premijuoti nuspręsta 15 mokslo darbų humanitarinių ir socialinių, fizinių, biomedicinos bei technologijos mokslų srityse. Kaip spaudos konferencijoje teigė Lietuvos mokslo premijų komiteto pirmininkas Zenonas Rudzikas, šiais metais buvo pateikta daug įdomių ir vertingų mokslinių darbų, o į vieną premiją pretendavo 2-3 darbai.
Humanitarinių ir socialinių mokslų sekcijoje premijuotas Vytauto Ambrazo darbų ciklas "Lietuvių kalbos istorinė sintaksė ir kiti istorinės sintaksės tyrinėjimai", Mindaugo Maksimaičio darbų ciklas "Lietuvos konstitucionalizmo istorijos studijos" ir Eugenijos Ulčinaitės darbų ciklas "Lotyniškosios Lietuvos literatūros 16-18 a. tyrinėjimai".
Lietuvos mokslo premijų komiteto sprendimu premija paskirta ir vienam taikomosios mokslinės veiklos darbui: Vladislavos Stankūnienės, Sarmitės Mikulionienės, Aušros Maslauskaitės ir Aivos Jasilionienės darbų ciklui "Paramos šeimai politikos prioritetų paieškos šeimos pokyčių, gyventojų senėjimo ir demografinės krizės sąlygomis".
Fizinių mokslų sekcijoje nuspręsta premijuoti Eimučio Juzeliūno ir Rimanto Ramanausko darbą "Elektrocheminė medžiagotyra - nuo nanostruktūrų iki ekologijos" bei Gedimino Juzeliūno, Bronislovo Kaulakio ir Juliaus Rusecko darbų ciklą "Spinduliuotės ir trikdžių poveikis atominėms ir molekulinėms sistemoms: spektrai, dinamika, kinetika matavimai".
Premijos paskirtos ir dviem taikomosios mokslinės veiklos darbų ciklams: Mato Vytauto Gutausko "Pluoštinių polimerų eksploatacinio stabilumo vertinimo sistemos kūrimas ir taikymas" bei Roberto Mokriko ir Jono Mažeikos darbui "Baltijos artezinio beseinio hidrogeocheminis-izotopinis įvertinimas: dabartinė sandara ir raida".
Biomedicinos mokslų sekcijoje reikšmingiausiais buvo pripažinti Rimanto Daugelavičiaus ir Elenos Bakienės darbų ciklas "Mikroorganizmų apvalkalėliai: laidumo įvertinimo metodai ir įveikimo būdai" bei Adolfo Toleikio, Vilmantės Borutaitės ir Vidos Mildažienės darbas "Mitochondrijų funkcijų valdymo ir jų atsako į stresą mechanizmai".
Už taikomosios mokslinės veiklos darbų ciklą "Biologinių testų taikymas vertinant vandens aplinkos toksiškumas" premijuoti mokslininkai Milda Zita Vosylienė, Nijolė Kazlauskienė, Gintaras Svecevičius, Elena Danutė Marčiulionienė ir Danguolė Montvydienė.
Technologijos mokslų sekcijoje nuspręsta premijuoti mokslininką Henriką Pranevičių už darbų ciklą "Kompiuterinių sistemų formalizavimas ir modeliavimas: teorija ir taikymas". Premija bus įteikta ir Vladui Vekteriui už darbą "Mechatroninės mašinų inžinerijos tribologinių sistemų tyrimai".
Technologijos eksperimentinės plėtros srityje premija bus įteiktos darbų ciklo "Informacinės technologijos bendrajam ugdymui: diegimo krypčių formavimas, mokomosios programinės įrangos kūrimas ir lokalizavimas" autorei Valentinai Dagienei. Premijos taip pat bus įteiktos Petrui Petraškevičiui, Jonui Skeivalui, Algimantui Zakarevičiui ir Eimantui Kazimierui Paršeliūnui už darbų ciklą "Lietuvos geodezinio pagrindo sukūrimo ir plėtros Europos lygmenyje technologijų tobulinimas ir taikymas".
Lietuvos mokslo premijas įsteigė Vyriausybė. Vienos premijos dydis - 44,2 tūkst. litų.