Nuolat geriate kavą? Panašu, kad ji keičia jūsų smegenis

Yra nuomonė, kad kava ar jos aktyvioji medžiaga kofeinas – daugiausiai pasaulyje vartojama psichinį aktyvumą skatinanti medžiaga. Tačiau reguliarus jos vartojimas atsiliepia mūsų smegenims, pastebi Bazelio universiteto mokslininkai. Buvo nustatyta, kad kofeinas mažina pilkosios medžiagos kiekį, tačiau tik laikinai.

Mokslininkų išvados daug kam pasirodė netikėtos, rašoma „Der Standard“: tyrimo dalyvių vartotas kofeinas nepablogino jų miego kokybės, tačiau mokslininkai aptiko pokyčius pilkojoje smegenų medžiagoje.

Tyrime dalyvavo 20 jaunų ir sveikų žmonių, kurie reguliariai gėrė kavą ir savo kasdieniame gyvenime. 10 dienų jie dukart per parą gaudavo tabletes ir tuo metu neturėjo vartoti kitų kofeino turinčių produktų. Dalį tyrimo trukmės jie gėrė tabletes su kofeinu, kitą dalį – placebą.

Po 10 dienų mokslininkai nustatė tyrimo dalyvių pilkosios medžiagos kiekį. Jie taip pat stebėjo tiriamųjų miego kokybę specialioje laboratorijoje, pasitelkę elektroencefalografą.

Miegas – toks pats, tačiau kinta pilkosios smegenų medžiagos kiekis

Gauti duomenys parodė, kad tyrimo dalyviai taip pat kietai miegojo nepaisant to, gėrė jie kofeino tabletes ar placebą. Tačiau po 10 placebo vartojimo dienų, tai yra atsisakius kofeino vartojimo, jų pilkosios medžiagos kiekis smegenys buvo didesnis, negu po tos pačios trukmės tablečių su kofeinu vartojimo.

„Skirtumai buvo ypač ryškūs dešiniosios smegenų skilties vidurinėje dalyje, įskaitant hipokampą – smegenų srityje, atliekančioje pagrindinį vaidmenį atminties konsolidacijoje. Mūsų išvados nebūtinai reiškia, kad kofeino vartojimas neigiamai veikia smegenis, – pažymi viena iš tyrimo autorių Carolin Reichert. – Tačiau kasdienis kofeino vartojimas, akivaizdu, keičia mūsų kognityvinę „aparatūrą“, kas mažų mažiausiai leidžia teigti, kad būtini papildomi tyrimai“.

Mokslininkai pastebėjo, kad kofeinas mažina pilkosios medžiagos apimtis smegenyse, tačiau jau po 10 dienų susilaikymo nuo kofeino vartojimo atsisakymo prasidėdavo ženkli jos regeneracija.

„Taigi smegenų morfologijos pokyčiai yra laikini. Tačiau nebuvo sistemingai lyginami kavos gėrėjai su tais, kurie paprastai negeria kavos ar vartoja mažai kofeino“, – aiškino mokslininkė.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų