GPS imtuvą turi daugelis šiuolaikinių telefonų. Bet ar telefone jis veikia taip pat gerai, kaip įprastame automobiliniame navigatoriuje? „Computer Bild Lietuva“ palygino telefoną „Nokia 2710 Navigation Edition“ su navigatoriumi „Navigon 2510“.
Automobilinis navigatorius kainuoja palyginti nedaug, bet juo negalima skambinti ar naršyti internete. Tuo tarpu nemažai šiuolaikinių mobiliųjų telefonų turi įmontuotą GPS imtuvą. Taigi, tokiu įrenginiu galima ne tik kalbėtis, bet ir orientuotis kelionėje.
„Navigon 2510“.
Bet ar telefone įmontuotas GPS imtuvas išties gali atstoti atskirą navigatorių? Atsakymą į šį klausimą pateikia „Computer Bild Lietuva“, palyginusi įprastą automobilinį navigatorių „Navigon 2510“ su mobiliuoju telefonu „Nokia 2710“.
Ar telefonai veikia taip pat gerai, kaip įprasti GPS navigatoriai?
Beveik. Tačiau yra keletas esminių skirtumų:
● Ekranas. Daugelio mobiliųjų telefonų ekranai mažesni už automobilinių navigatorių. Todėl žemėlapius ir nurodymus juose įžiūrėti sunkiau.
● Galingesnis garsiakalbis. Didesnis automobilio navigatoriaus korpusas leidžia įmontuoti didesnį garsiakalbį. Deja, mobiliojo telefono garsiakalbio galia paprastai būna gerokai mažesnė. Dėl to vairuojant gali tekti išjungti radiją ar net papildomai žvilgčioti į ekraną.
● Veikimo sparta. Automobiliniai navigatoriai paprastai greičiau susisiekia su palydovais, reikalingais nustatyti tikslią buvimo vietą. Be to, jie greičiau apskaičiuoja kelionės maršrutą.
Kokius privalumus turi klasikiniai navigatoriai?
● Laikiklis ir laidas. Visi automobiliniai navigatoriai turi patogius laikiklius, tvirtinamus prie priekinio stiklo. Be to, kartu gausime ir automobilinį įkroviklį. Su mobiliaisiais telefonais prasčiau. Dažniausiai šiuos priedus teks įsigyti papildomai.
●Žemėlapiai. Automobiliniai navigatoriai paprastai pateikiami su išsamiais keliolikos šalių žemėlapiais. Daugelis mobiliųjų telefonų neturi įdiegtų žemėlapių. Jie atsisiunčiami internetu per mobilųjį ryšį arba prijungus įrenginį prie kompiuterio.
● Informacija apie kamščius. Brangesni automobiliniai navigatoriai turi vadinamąjį TMC imtuvą, kuris gauna informaciją apie kelionės maršrute esančius kamščius, uždarytus kelius ir kitus trukdžius. Pagal tai jis parenka optimaliausią maršrutą ir sutaupo nemažai laiko. Tai ypač aktualu, važiuojant piko metu. Deja, Lietuvoje ši funkcija kol kas neveikia.
Kuo telefonai geresni už navigatorius?
● Žemėlapių atnaujinimas. „Nokia Ovi“ ir „Google“ žemėlapiai visiškai nieko nekainuoja. Mums reikės mokėti tik už interneto ryšį, kuriuo bus siunčiami duomenys. Tiesa, „Nokia“ leidžia žemėlapius įdiegti ir prijungus telefoną prie asmeninio kompiuterio. Deja, automobilinių naigatorių gamintojos vis dar siūlo labai brangius žemėlapius ir jų atnaujinimą.
● Universalumas. Telefonas su GPS funkcija leidžia ne tik orientuotis vietovėje, bet ir naršyti internete, žiūrėti filmus, klausytis muzikos, fotografuoti bei atlikti daug kitų užduočių. Net brangiausi automobiliniai navigatoriai neturi tiek daug galimybių.
Abu įrenginiai: navigatorius „Navigon 2510 Explorer“ ir mobilusis telefonas „Nokia 2710 Navigation Edition“ buvo išbandyti taip, kaip bandomi prasti automobiliniai navigatoriai. Taip buvo palyginta abiejų įrenginių navigacijos kokybė.
Navigacijos kokybė
● Žemėlapiai. Prijungę „Nokia 2710“ prie kompiuterio, galime nemokamai įsidiegti ar atsinaujinti bet kurios šalies žemėlapius. Tiesa, bandytas „Nokia“ telefonas turi mažai vidinės atminties, todėl papildomai teks apsirūpinti talpia „MicroSD“ tipo atminties kortele. Kartu su bandytu „Navigon 2510 Explorer“ gausime 41 Europos šalies žemėlapius. Jei ruošiamės vykti į rytus, ar į kitą žemyną, norimų šalių žemėlapius teks įsigyti papildomai. Tačiau tai labai brangiai kainuoja. Pavyzdžiui, visų Jungtinių Amerikos Valstijų žemėlapių kaina – beveik 500 litų.
● Kelionės tikslo paieška. Testuotame „Nokia 2710“ telefone diegiami „apkarpyti“ „Ovi“ žemėlapiai. Juose nerasime daugelio lankytinų vietų, pavyzdžiui, restoranų ar viešbučių. Tuo tarpu, „Navigon 2510 Explorer“ be problemų leidžia ieškoti kelionės tikslo ne tik pagal adresą, bet ir pagal objekto pavadinimą.
● Maršruto planavimas. Navigatorius „Navigon“ gali planuoti maršrutą su tarpinėmis stotelėmis. „Nokia“ to nemoka. Be to, šiame telefone maršruto planavimas vyksta gerokai ilgiau. Pavyzdžiui, 180 kilometrų maršrutą įrenginys skaičiavonet penkias minutes. „Navigon“ tą patį darbą atliko vos
per pusę minutės.
● Akumuliatoriaus veikimo trukmė. Naudojant GPS imtuvą automobilyje, akumuliatoriaus veikimo trukmė beveik neturi reikšmės. Juk tiek bandytas navigatorius, tiek telefonas, komplekte turi automobilinius įkroviklius. Jei navigatorių naudosime keliaudami pėsčiomis, „Navigon“ neištvers nė trijų valandų, o štai „Nokia“ veiks daugiau nei septynias valandas.
● Vietos indikacija. Įjungus navigaciją, „Nokia“ buvimo vietą nustato beveik minute vėliau nei „Navigon“. Šį procesą galima pagreitinti naudojant funkciją A-GPS. Tačiau ją įjungus, navigacijos programa kiekvieną kar tą jungiasi prie mobiliojo ryšio ir taip papildomai eikvoja mūsų pinigus.
● Perspėjimas apie kamščius. Testuotas „Nokia“ telefonas nepalaiko vadinamosios TMC funkcijos. Todėl planuodamas maršrutą, jis negali atsižvelgti į kamščius ar uždarytas gatves kelyje. Tuo tarpu „Navigon“ ši galimybė veikia puikiai ir leidžia sutaupyti nemažai laiko bei degalų. Gaila tik, kad ši funkcija Lietuvoje neveikia. Ji pravers tik keliaujant svetur.
● Pranešimai. Abu įrenginiai pateikia aiškią garsinę ir vaizdinę informaciją. Deja, naudodamiesi „Nokia“ telefonu, klausytis radijo ir vairuoti nebegalėsime, nes įmontuotas garsiakalbis veikia per tyliai. Be to, dideliame 8,9 centimetro įstrižainės „Navigon“ ekrane nurodymai matomi žymiai aiškiau.
● Papildoma įranga. Abu įrenginiai pateikiami su laikikliais ir automobiliniais įkrovikliais. Deja. „Nokia“ laikiklis nėra patikimas.
„Nokia 2710“, kaip telefono, kokybė
Jei pirksime „Nokia 2710“, greičiausiai naudosimės ir šiuo aparatu ir kaip įprastu telefonu. Todėl „Computer Bild Lietuva“ papildomai išbandė ir kitas šio telefono funkcijas:
●Ryšys. „Nokia 2710“ gana pigus. Tad nenuostabu, kad jis neturi 3G ir WLAN ryšio. Be to, laboratorijoje buvo aptiktas gana didelis aparato elektromagnetinis spinduliavimas.
● Nuotraukos, filmai ir muzika. Įmontuota 2 megapikselių kamera neturi blykstės, o nuotraukos nekokybiškos ir nedetalios. Be to, įrenginys filmuoja tik labai maža 320×240 taškų raiška. Užtat įdiegtas muzikos grotuvas šiame mobiliajame telefone veikia puikiai.
● SMS žinutės, el. paštas ir internetas. SMS žinutes šiuo aparatu rašyti patogu. Deja, jis neturi daugelio reikalingų interneto ir el. pašto funkcijų. Pavyzdžiui, telefonas negali atvaizduoti prie laiško prisegtų failų.
● Kitos galimybės. Aparato viduje įmontuoti vos 44 megabaitai atminties. Kartu su aparatu gausime ir 2 gigabaitų talpos atminties kortelę. Tačiau muzikai saugoti ar įsirašyti daugiau žemėlapių ir jos gali neužtekti.
Testo nugalėtojas
Šį testą laimėjo automobilinis navigatorius „Navigon 2510 Europe Explorer 41“. Jis veikia gerokai greičiau už bandytą telefoną „Nokia 2710“, turi gerokai didesnį ekraną bei garsiau praneša apie artimiausius manevrus kelionėje. Kita vertus, „Nokia 2710 Navigation Edition“ leidžia nemokamai parsisiųsti ar atsinaujinti bet kokius žemėlapius. Be to, jis turi gerokai daugiau papildomų galimybių.
„Navigon 2510 Explorer„ vidutinė kaina – 542 Lt.
„Nokia 2710 Navigation Edition“ vidutinė kaina – 430 Lt.
a href=“http://www.computerbild.lt„ target=“_blank„>img src=“http://www.balsas.lt/10/20/computerbild.jpg„ alt="" />/a>