Japonijos ir Jungtinės Karalystės tyrinėtojų grupei pasisekė nufilmuoti vietinės gyvūnijos gyvenimą 7703 metrų gylyje po vandeniu. Tyrimas buvo vykdomas Japonijos įlankoje. Be visų kitų daugiau ar mažiau įprastų giliavandenių gyvūnų į kadrą pateko ir žuvys – mokslininkų teigimu, tokiame gylyje dar niekam nėra tekę stebėti žuvų.
Tiesa, dabartinis absoliutus moksliškai užfiksuotas žuvies pasiekiamas gylis yra 8 kilometrai – šis rekordas priklauso žuviai Abyssobrotula galatheae. Toks egzempliorius į mokslininkų rankas pateko 1970 metais, tačiau tuo metu vienintelis galimas tyrimo būdas buvo žuvies iškėlimas į paviršių. Deja, žuvis kelionės neatlaikė ir į mokslininkų rankas pateko jau nugaišusi. O gyvos žuvys lig šiol buvo tirtos ir filmuotos 7 km nesiekiančiame gylyje.
Dabartinį filmavimą atliko giliavandenis tyrimų zondas, valdomas distanciniu būdu ir paleistas iš Japonijos mokslinių tyrimų laivo Hakuho-Maru. Zondas turi filmavimo kamerai pritaikytą specialų hermetinį skyrių su storu ir tvirtu stiklu, galinčiu atlaikyti 11 kilometrų gylyje esantį slėgį.
Tyrimų žemėlapis ir giliavandenis zondas
Mokslininkai pažymi, jog aptiko ne pavienes Pseudoliparis amblystomopsis žuvis, o jų būrelį, susidedantį iš 17 individų. Todėl biologai mano, jog šios žuvys gali gyventi šeimyninėmis grupėmis ir netgi demonstruoti tam tikrą „tėvišką“ rūpestį savo gentainiais.
Mokslininkus taip pat nustebino didelis žuvų aktyvumas. Iki šiol vyravo nuomonė, jog tokiame gylyje žuvys turėtų elgtis flegmatiškai, taip taupydamos reikalingą energiją. Tačiau šie gyvūnai paneigė tokias prognozes: aptikę „savo pietus“ labai energingai juos sušveisdavo.
Mokslininkai tikisi, jog šis atradimas nebus paskutinis ir dar 2009 m. pasiseks rasti žuvų dar didesniame gylyje. Sekanti projekto HADEEP, skirto giliavandenių gyvūnų tyrimui, ekspedicija vyks 2009 metų kovo mėnesį. Jos metu mokslininkai tyrinės vandenyną 6-9 kilometrų gylyje.