• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinė mokslininkų komanda išsiaiškino, kad milijonus metų atskirai evoliucionavusios bičių rūšys, siekdamos bendros naudos, lengvai įveikia bet kokius “kultūrinius barjerus”.

REKLAMA
REKLAMA

Apie naują maisto, vandens šaltinį ar tinkamą gyvenamąją vietą bitės savo gentainėms praneša sudėtingais sparnų „šokiais”. Nustatyta, jog skirtingų rūšių bitės atsiskyrė labai seniai, ir jų „šokiai”, kuriuose užkoduota informacija, taip pat gerokai skiriasi.

REKLAMA

Australijos nacionalinio universiteto mokslininkas Shaowu Zhang sumanė išsiaiškinti, ar skirtingų rūšių bitės gali suprasti viena kitą nepaisant to, jog milijonus metų evoliucionavo atskirai. Jis sumanė apgyvendinti viename avilyje kiniškas “vaškines” (Apis cerana cerana) ir europietiškas namines bites (Apis mellifera ligustica).

REKLAMA
REKLAMA

„Bitės – žvalgai praneša savo gentainėms apie reikiamo objekto išsidėstymą šokio trukmės ir krypties pagalba. - sako S. Zhang. - Šokio trukmė labai susijusi su bičių rūšimi ir skiriasi, net jei atstumas iki reikiamo objekto yra tas pats, o rūšys gyvena vienoje ir toje pačioje aplinkoje”. Galima sakyti, kad skirtingų rūšių bitės kalba skirtingomis „kalbomis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiame tyrime Vokietijos, Kinijosi ir Australijos mokslininkai pirmą kartą dvi skirtingų rūšių bičių kolonijas dirbtiniu būdu sujungė su viena kiniškosios bičių rūšies motinėle. Beje, gamtoje skirtingų rūšių bitės yra agresyviai nusiteikusios viena kitos atžvilgiu.

Po 50 dienų europietiškosios bitės pradėjo suprasti kinietiškąjį žvalgą, ir atvirkščiai.

„Bičių kalba” – vienas iš labiausiai ištirtų vabzdžių komunikacijos priemonių, tačiau visgi čia slypi dar nemažai siurprizų”, – teigia Shaowu Zhang.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų