Japonų ekspertų komanda patobulino atominį laikrodį, dabar jis pats tiksliausias visame pasaulyje.
Kaip informuoja dailymail.co.uk, naujasis „optinių tinklelių“ laikrodis yra toks jautrus, kad gali susekti net ir Žemės gravitacijos pokyčius. Jis prisidės ir prie tobulesnės GPS sekimo sistemos, o taip pat galės pastebėti tokius nežymius kaip 10 cm aukščio pokyčius.
Atominiai laikrodžiai naudojami Pasauliniam koordinuotam atominiam laikui nustatyti. Šis laikas matuojamas kitaip ir, anot mokslininkų, tikslesnis už Grinvičo laiką, kuriuo mes remiamės. Bėgant metams, atominiai laikrodžiai visgi praranda nepriekaištingą tikslumą, tad juos reikia nežymiai sureguliuoti. Naujasis „optinių tinklelių“ laikrodis yra pastovesnis, tad jį reguliuoti reikia dar rečiau.
Laikrodį sukūrė Tokijo universiteto profesorius Hidetoshi Katori ir jo komanda, jiems taip pat talkino Naujojo Pietų Veilso universiteto Australijoje profesorius Victoras Flaubaumas.
Profesorius V. Flambaumas aiškino, kad tinklelių laikrodis panašus į kartoninę dėžutę kiaušiniams, kurioje patalpinti atomai.
„Jonų laikrodis paprastai dirba tik su vienu atomu, todėl reikia labai daug stengtis, kad būtų pasiektas visiškas tikslumas, – sakė mokslininkas. – Naujajame laikrodyje galima manipuliuoti tūkstančiais atomų, tad rezultatas yra pasiekiamas daug greičiau.“
Tinklelių laikrodis gali būti naudojamas ir mineralų bei anglevandenilio, glūdinčio Žemės gelmėse, paieškose.
„Laikrodis toks tikslus, kad gali justi pokyčius gravitaciniame Žemės potenciale. Gravitacijos laukuose laikas eina lėčiau, tad laikrodžio tiksėjimas priklauso nuo to, kokioje gravitacinėje aplinkoje jis veikia“, – aiškino V. Flambaumas.
Mokslininkas pridūrė, kad ši savybė leidžia laikrodį panaudoti ir pritaikyti naftos telkinių paieškose ir tyrinėjimuose. „Kadangi nafta – mažo tankumo skystis, gravitacinė naftos potencija yra mažesnė negu aplinkinių akmenų“, – aiškino tyrėjas.