• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkų teigimu, pasaulyje sparčiai nykstančios amfibijos gali skelbti apie pirmąjį masinį gyvūnijos išnykimą nuo tada, kai prieš 65 mln. metų išmirė dinozaurai.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo trečdalio iki pusės visų varliagyvių rūšių šiuo metu skaičiuoja paskutiniasias savo dienas. Mokslininkai tiksliai nežino kada šis procesas prasidėjo: prieš 10 tūkstančių metų, per pramonės revoliuciją, o galbūt šiame šimtmetyje.

REKLAMA

JAV Berkeley universiteto tyrimas tvirtina, kad šis nykimas skiriasi nuo penkerių iki šiol buvusių, nes jis neturi nieko bendra su asteroidais, vulkanų suaktyvėjimais arba atvėsusiais jūrų vandenimis.

Pagrindinė krizės priežasti – mes. Amfibijos sugebėjo išgyventi asteroido smūgį, kuris, kaip manoma, nušlavė dinozaurus, tačiau žmogaus veiklos sukeltiems pokyčiams jos yra pačios jautriausios.

REKLAMA
REKLAMA



Nykstantys pasaulio varliagyviai galbūt kurkia apie naują masinį rūšių išnykimą.

Beveik 200 amfibijų rūšių dingo nuo Žemės paviršiaus vien per pastaruosius kelis dešimtmečius. Viena priežasčių – grybelinė odos liga, vadinama chytridiomikoze. Ji susijusi su masinėmis varlių žūtimis Centrinėje ir Pietų Amerikoje ir toliau žudo amfibijas beveik visur kitur pasaulyje. Labai gali būti, kad ligą platina žmonės, paskleisdami amfibijų naujose vietovėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klimato kaita taip pat yra ne į gera. Galbūt ji sukelia ir chytridiomikozės protrūkius, tačiau neabejotinai yra savarankiškai veikiantis amfibijų žudikas. Daug rūšių, ypač – kalnų varliagyviai, yra prisitaikiusios gyventi vietovėse, kuriose temperatūra svyruoja griežtai nusistovėjusiose ribose, ir net keli papildomi Celsijaus laipsniai jau yra mirtinai pavojingi.

REKLAMA

Gyvenamųjų plotų siaurėjimas – dar vienas faktorius, veikiantis 90 proc. amfibijų rūšių, kurias Tarptautinė sąjunga gamtos saugojimui (IUCN) įvardija kaip nykstančias. Amfibijoms tinkamus gyventi plotus vis labiau riboja ne tik šylantis klimatas, tačiau ir nuolatinė žmonių veiklos plėtra.

Vaistų nuo chytridiomikozės tyrimai jau vyksta, tačiau klimato kaita progresuoja, o gyvenamieji plotai ir toliau siaurėja. Tyrimo autoriai jį baigia nerima keliančia išvada: mes vargu ar galime sustabdyti prasidėjusį masinį rūšių nykimą, tačiau jei ir galime, laiko yra likę labai labai nedaug.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų