Žvalgyba: šiemet laukia daugiau kibernetinių atakų

Lietuvos žvalgyba tikina, kad pandemija nesumažino grėsmių šalies saugumui, o pagrindiniai kenkėjai niekur nedingo, o kaip tik, prisitaikė prie pakitusios realybės. Numatoma, kad 2021 m. daugės ir kibernetinių atakų prieš Lietuvą.

Ketvirtadienį Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamentas (AOTD) pristatė Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą.

AOTD direkotorius Elegijus Paulavičius teigė, kad per praėjusius metus dėl koronaviruso pakito visų mūsų gyvenimai, tačiau esminės jėgos, keliančios grėsmę mūsų saugumui – niekur nedingo.

„Priešingai, kaip ir mes visi, transformavosi, prisitaikė veikti pandemijos sąlygomis. Didžiausią ir potencialiai egzistencinę grėsmę Lietuvai, deja, kelia Rusijos valdantysis režimas ir jo demonstruojama karinė galia“, – sakė E. Paulavičius.

AOTD direktoriaus teigimu, pasinaudodama pandemija, Maskva bandė įtikinti NATO šalis, kad rytinių aljanso sienų stiprinimas yra netikslingas, o Rusija esą pasiruošusi pragmatiškai bendradarbiauti su Vakarais. Tačiau ir toliau Rusija tęsia karinių dalinių vystymą, dislokavo ginkluotę, vykdė pavojingus manevrus.

REKLAMA

„Kaliningrade vykstantys procesai yra tarsi jos augimo indikatorius“, – teigė E. Paulavičius.

Pasak jo, Rusijos režimas karinius veiksmus naudoja ir propagandiniais tikslais, šalies gyventojus bandoma įtikinti tariamu NATO grėsmės mitu, o Vakarus atbaidyti nuo kritikos Maskvai.

Rugsėjį prie Baltijos valstybių sienos suplanuoti strateginiai kariniai mokymai „Zapad“, kurie AOTD direktoriaus teigimu, vykdomi neskaidriai.

„Tokio masto karinis renginys jau pats savaime didina incidentų rizikas“, – pripažino E. Paulavičius.

Tačiau Lietuvos ir jos partnerių turimi atgrasymo įrankiai yra veiksmingi, sako jis. Dėl to, anot AOTD direktoriaus, nemanoma, kad „Zapad“ mokymais bus dangstomasi siekiant vykdyti agresyvius veiksmus prieš kaimynines valstybes. Kaip pažymėjo E. Paulavičius, tokie mokymai greta Lietuvos vyksta periodiškai, žvalgyba tam yra pasiruošusi.

AOTD direktorius pabrėžė, kad nepaisant Baltarusijoje vykusių neramumų, ši šalis su Rusija vis dar yra stipriai susaistyta, o Aliaksandras Lukašenka Kremliaus karinę galia supranta kaip savo valdžios išlikimo garantą.

Nors A. Lukašenka vengė, kad nuolatiniai Rusijos kariniai daliniai atsirastų Baltarusijoje, anot E. Paulavičiaus, režimui silpstant, Maskvos spaudimui atsispirti bus vis sunkiau.

E. Paulavičius pabrėžė, kad pandemija nedraugiškų valstybių žvalgybos dėmesį nukreipė į kibernetinę erdvę.

Praėjusiais metais Kremliaus valdomos kibernetinės grupuotės Lietuvoje rengė kibernetines atakas prieš aukščiausias valdžios, institucijas, energetikos bei švietimo įstaigas. Tačiau Rusija ne tik atakuoja Lietuvą, bet ir pasinaudoja mūsų šalies infrastruktūra atakuodama Vakarus.

Pavyzdžiui, dalis 2020  m. liepą paviešintų Rusijos žvalgybos tarnybų kibernetinio šnipinėjimo grupuotės APT29 atakų prieš COVID-19 vakciną kuriančias organizacijas Vakaruose buvo vykdomos pasinaudojant Lietuvos IT infrastruktūra.

„Neabejotina, kad 2021 m. bus pažymėti prieš Lietuvą vykdoma kenkėjiška veikla, jos kurstomu susipriešinimu, karinės galios demonstravimu šalia mūsų sienų ir nestabilia situacija regiono valstybėse. Tikėtina, kad fiksuosime naujas kibernetines atakas“, – kalbėjo E. Paulavičius.

REKLAMA

Vis mažiau tarptautinių normų besilaikanti Rusija – bene didžiausia grėsmė Lietuvos saugumui, sako šalies žvalgyba. Kremlius bandė įteikti, kad nori mažinti karinę įtampą, tačiau aktyviai vykstančios pratybos ir didinamas ginklų arsenalas rodo, kad Maskvos pažadai yra tušti. Ir nors koronavirusas kiek sumažino šnipinėjimo apimtis Lietuvoje, Rusija atrado naujų kelių kaip grasinti Lietuvos saugumui.

Masiniai protestai Baltarusijoje – bene reikšmingiausias pastarųjų dešimtmečių įvykis kaimyninėje šalyje, tačiau politinė krizė ir Lukašenkos režimo agresija Lietuvos pašonėje yra įtampą keliantis veiksnys, tikina mūsų šalies žvalgyba. Rusijos ir Baltarusijos karinis bendradarbiavimas ar Baltarusijos KGB bandymai verbuoti niekur nedingo, o greta Vilniaus stovintis branduolinis milžinas taip grasina Lietuvos saugumui.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų