• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė trečiadienį pritarė Užsienio reikalų ministerijos (URM) parengtoms santykių su Jungtinėmis Valstijomis strateginėms gairėms artimiausiems dvejiems metams.

Vyriausybė trečiadienį pritarė Užsienio reikalų ministerijos (URM) parengtoms santykių su Jungtinėmis Valstijomis strateginėms gairėms artimiausiems dvejiems metams.

REKLAMA

Tarp Vyriausybės pasitarime pristatytų gairių siūlymų – siekti nepertraukiamo JAV karių buvimo regione, didinti finansavimą gynybai, siekti, kad Lietuvoje investuotų didžiosios JAV įmonės.

Ministrų kabinetas taip pat pavedė URM iki lapkričio 1-osios atnaujinti Lietuvos santykių su Jungtinėmis Valstijomis strateginių gairių įgyvendinimo veiksmų planą.

Gairėse išskirtas politinis bendradarbiavimas, daugiausia dėmesio skiriant saugumo ir gynybos klausimams, ekonominiai ryšiai, švelniajai galiai priskirtinos bendradarbiavimo sritys, tokios kaip ryšiai su lietuvių bendruomene, akademiniais centrais, žydų organizacijomis, kultūra ir sportas.

„Dalis strateginėse gairėse siūlomų veiksmų yra įgyvendinami jau dabar, tačiau strateginės gairės taip pat apima naujas priemones, kuriomis siekiama visapusiškai sustiprinti tradicinius draugiškus santykius su mūsų viena svarbiausių strateginių partnerių užsienio ir saugumo politikos, ekonomikos, investicijų, mokslo ir technologijų, kultūros ir kitose svarbiose srityse“, – teigiama anksčiau BNS atsiųstame URM komentare.

REKLAMA
REKLAMA

Strateginėse gairėse teigiama, kad JAV vis daugiau dėmesio skirs Kinijai, o Vašingtono dėmesys Europai neišvengiamai mažės.

„Mūsų žemyno šalys pajus vis didesnį spaudimą prisiimti daugiau atsakomybės už savo saugumą. Neatmestina, kad JAV, pragmatiškai vertindamos, ar kiekviena šalis pakankamai prisideda prie kolektyvinio saugumo, pastūmės į šalį iki šiol prioritetiniu ramsčiu laikytą sąjungininkų vienybę“, – teigiama gairėse.

REKLAMA

„Todėl reikia jau dabar identifikuoti, ką turi rinktis ir kokių veiksmų privalo imtis Lietuva“, – priduria gairių autoriai.

Strategijoje išskirta 50 siūlymų ir rekomendacijų, kaip Lietuva galėtų sustiprinti bendradarbiavimą su Jungtinėmis Valstijomis. 

Dokumente numatyta siekti nepertraukiamo JAV karių buvimo Lietuvoje, ketinama užtikrinti labai geras pratybų sąlygas, apgyvendinimo ir treniruočių infrastruktūrą, gerinti karinio judumo sąlygas. 

REKLAMA
REKLAMA

Numatyta siekti, kad Lietuvos išlaidų gynybai nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) procentinė išraiška nuosekliai artėtų prie JAV skiriamo finansavimo gynybai lygio – pernai JAV gynybai skyrė 3,49 proc. BVP.

Strategijoje užsibrėžiama didinti ir ginkluotės įsigijimus iš JAV, taip pat inicijuoti JAV, Vokietijos ir Lietuvos bendradarbiavimo „2+1“ formatą sąjungininkų pajėgų dislokavimo Lietuvoje klausimais.

Lietuva taip pat ketina plėsti bendradarbiavimo su JAV Kongreso komitetų ir kitų parlamentinių grupių bei frakcijų tinklą, didinti Lietuvos iniciatyva organizuojamų JAV Kongreso narių ir jų patarėjų vizitų į Lietuvą skaičių iki bent trijų per metus, siekiant didinti Lietuvos įtaką JAV sprendimų priėmėjams, plėsti jų žinias ir dėmesį Lietuvai aktualiems klausimams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Strategijoje, be kita ko, numatyta plėtoti kontaktus su jaunąja amerikiečių politikų karta, kuriai, anot gairių autorių, „Šaltojo karo patirtis ir transatlantinio ryšio svarba nebėra tiesiogiai išgyventa ir emociškai paveiki tema“.

Dokumente pabrėžiamas ir glaudesnis bendradarbiavimas su atskiromis valstijomis, atsižvelgiant į Lietuvai prioritetines sritis, pavyzdžiui, biotechnologijų srityje su Masačusetsu, energetikoje – su Teksasu.

Strategijoje numatytas siekis, kad Lietuvoje įsikurtų JAV politinių analitinių centrų padaliniai, taip pat padėti pagrindus Lietuvoje steigiamam JAV studijų centrui, kuris vykdytų JAV politinių procesų analizę, megztų ir palaikytų ryšius su partneriais Jungtinėse Valstijose, sistemintų informaciją apie JAV politinius procesus.

REKLAMA

Numatoma skatinti JAV investicijų ir verslo plėtrą Lietuvoje, siekti, kad į Lietuvą ateitų didžiosios JAV įmonės, ypač iš gyvybės mokslų, informacinių ryšių technologijų ir pažangiosios inžinerijos sektorių.

Taip pat ketinama stiprinti ryšius su amerikiečių žiniasklaida. Numatyta paskirti Lietuvos ambasadoje vien už komunikaciją ir santykius su žiniasklaida atsakingą asmenį, reguliariai palaikyti ryšius su žurnalistais, kviesti juos formaliems ir neformaliems pokalbiams, skirti prioritetą Lietuvos politikų ir visuomenės veikėjų interviu didžiausią auditoriją turintiems tinklams – CNN, „Fox News“, NBC, ABC, CBS, plėtoti kontaktus su konservatyvesnę auditoriją turinčiais tinklais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų