Seime ruošiamas Valstybės tarnybos įstatymo papildymas, apibrėšiantis, kas yra valstybės tarnautojo nepriekaištinga reputacija. Ją suteršusius valdininkus atleidus iš užimamų pareigų, į valstybės tarnybą jie negalėtų grįžti net trejus metus.
Tai numato kelių Seimo narių parengtos valstybės tarnybos įstatymo pataisos, rašoma „Kauno dienoje“.
Įstatyme numatyta apibrėžti, ką reiškia „valstybės tarnautojo nepriekaištinga reputacija“.
Šių kriterijų neatitinkantis asmuo negalėtų užimti valdininko pareigų. Tačiau pataisas parengę parlamentarai abejoja, ar jų kolegos pritars tokiems griežtiems principams.
Grupė Seimo narių parengė Valstybės tarnybos įstatymo papildymą, kuriuo nustatoma, kas yra valstybės tarnautojo nepriekaištinga reputacija.
Kaip rašoma projekte, asmuo nelaikomas nepriekaištingos reputacijos jeigu jis „atleistas iš valstybės tarnybos, teisėjo, advokato, notaro, antstolio, pareigų už profesinės ar tarnybinės etikos pažeidimus, yra pripažintas pažeidusiu viešųjų ir privačių interesų derinimo reikalavimus ar pažeidusiu valstybės tarnautojų veiklos etikos principus“.
Už tokius pažeidimus pareigūnas į valstybės tarnybą negalėtų grįžti trejus metus.
Be to, anot projekto, valdininku niekada negalėtų būti asmuo „teistas už labai sunkų nusikaltimą, tyčinį nusikaltimą valstybės tarnybai, baudžiamuosius nusižengimus valdymo tvarkai, dorovei, ūkininkavimo tvarkai arba finansams bei nusikaltimus, susijusius su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis“.
Valstybės tarnyboje negalėtų dirbti ir piktnaudžiaujantieji alkoholiu, narkotinėmis, toksinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis.
Vyriausios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkė Jolanta Petkevičienė „Kauno dienai“ aiškino, kad parengtasis projektas nereiškia, kad iš valstybės tarnybos bus trejiems metams atleidžiami visi, kurie pažeis Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą.
„Pavyzdžiui, privačių interesų deklaracijos nepateikimas laiku pagal šį įstatymą irgi laikomas nusižengimu. Tačiau už tai valstybės tarnautojas tikrai nepraras savo pareigų. Jis tik gali būti nubaustas pinigine bauda“, – „Kauno diena“ tvirtino J. Petkevičienė.
„Naujuoju įstatymu tik apibrėžiama, kas yra „nepriekaištinga reputacija“. Kitaip tariant, jeigu padarytas smulkus Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo pažeidimas, valdininkas trejus metus nebegalės būti vadinamas nepriekaištingos reputacijos. Bet iš valstybės tarnybos jis nebus atleidžiamas“, – tvirtino VTEK vadovė.