• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdininkai saugo nykstančius dvarus ne vykdydami jų pačių sudarytose išsaugojimo programose iškeltus uždavinius, o sudarinėdami naujas programas.

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybė ketvirtadienį pranešė, kad jos Strateginio planavimo komitetas ketvirtadienį pavedė Kultūros ministerijai parengti Dvarų sodybų panaudojimo 2010-2015 metais programos projektą. Programoje esą bus numatytos priemonės teisinės bazės spragų ir paveldosauginio švietimo trūkumo problemoms spręsti bei pastovios dvarų būklės stebėsenos priemonės.

REKLAMA

Tai nebe pirmas kartas, kai valdininkai nusibrėžė uždavinius saugoti nykstančius dvarus. Prieš šešerius metus, 2002-aisiais, Valstybinė paminklosaugos komisija parengė „Lietuvos Respublikos dvarų paveldo išsaugojimo ir jo integravimo į visuomenės gyvenimą koncepciją“, kuria vadovaujantis buvo sudaryta ir 2003-aisiais patvirtinta valstybinė „Dvarų paveldo išsaugojimo programa“.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau sukūrus šias priemones, dvarų būklė nepagerėjo, kadangi pastaroji programa, anot Lietuvos dvarų ir pilių asociacijos, iki šiol iš esmės nepradėta vykdyti.

Asociacijos teigimu, nustatyta, kad bendra viso Lietuvos dvarų kultūros paveldo būklė yra bloga, o dėl nesuformuotos bendros apskaitos ir stebėsenos sistemos neįmanoma parengti viso dvarų paveldo fizinės būklės analizės. Ypač sparčiai, asociacijos teigimu, nyksta medinis Lietuvos dvarų paveldas, beveik nesprendžiamos istorinių želdynų tvarkymo ir apsaugos problemos, be to, esą nėra tikrovę atitinkančios dvarų paveldo statistikos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra žinoma apytikriai 10 tūkst. dvarų ir palivarkų sodybų ir dvarviečių, tačiau šio skaičiaus nerasime oficialioje dvarų paveldo statistikoje. Išlikusių ar dalinai išlikusių buvusių dvarų ir jų fragmentų paveldosauginė apskaita ir oficiali statistika nevedama“, - rašoma Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos tinklapyje.

Dvarus saugoti siekiantis susivienijimas tvirtina, jog sovietmečiu naikintų dvarų skaičius mažėja ir nepriklausomoje Lietuvoje. 1995 metų pradžioje kultūros paveldo valstybinėje apskaitoje buvo 823 dvarų ir palivarkų sodybos, tačiau pastarąjį dešimtmetį iš apskaitos esą išbraukta daugiau kaip 230 dvarų sodybų ir ši tendencija išlieka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų