Kraupios avarijos Aleksandrijoje (Skuodo r.) kaltininkas, girtas tris mokinukus pražudęs buvęs policininkas Saulius Paulikas į laisvę susiruošė per anksti. Taip ketvirtadienį nusprendė speciali komisija, vienbalsiai pritarusi, kad 5 metus už grotų praleidęs galvažudys turi ten ir likti.
Devynerių metų laisvės atėmimu nubaustas S. Paulikas už grotų praleido šiek tiek daugiau nei pusę teismo paskirto laiko. Tai suteikė jam teisę prašytis paleidžiamam lygtinai.
Ketvirtadienį Vilniaus pataisos namuose Lygtinio paleidimo komisija, kurioje buvo vienuolė sesuo Benedikta, Kalinių globos draugijos, Vilniaus savivaldybės atstovų, svarstė nuteistojo prašymą, susipažino su S. Pauliko asmens byla, teigiama charakteristika, psichologo išvadomis ir kt.
Vilniaus pataisos namų viršininko pavaduotojas Česlovas Jocius „Respubliką“ informavo, kad komisija vienbalsiai nusprendė, jog S. Paulikas neturėtų išeiti į laisvę pirma laiko. Kokie tokio sprendimo motyvai, jis teigė nežinąs, mat komisijos nariai neprivalo sprendimo argumentuoti.
„Argumentai yra kiekvieno komisijos nario asmeninis reikalas. Jie visi laisvi žmonės. Susipažino su pateiktais dokumentais, pakvietė ir patį S. Pauliką, o balsavo visi vieningai - prieš. Ar teismas patvirtins tą rekomendaciją ar paneigs, žiūrėsim“, – sakė Č.Jocius.
2009 m. birželio mėn. S. Paulikas trumpam buvo išleistas iš už grotų į tėvo laidotuves, vykusias Skuodo rajono Mosėdžio miestelyje. Nuteistąjį lydėjo pataisos namų pareigūnai. Keletą valandų pabuvęs su artimaisiais, S.Paulikas tą pačią dieną parvežtas atgal į pataisos namus.
Pirmaisiais įkalinimo metais jis 10 parų praleido izoliatoriuje, nes buvo sučiuptas neblaivus. Buvęs policininkas tada teisinosi radęs kažkieno per pataisos namus juosiančią sieną permestą plastikinį butelį su alkoholiu.
Daugiau nusižengimų būdamas pataisos namuose S. Paulikas nepadarė, buvo apibūdinamas gerai.
„Jei jis pas mus tvarkingai elgėsi, taip ir parašėme. Duok Dieve, jei žmogus padarė išvadas. Mes tik džiaugiamės, jeigu taip", – dėstė Č. Jocius.
Prižiūrėtojai teigiamai vertino ir tai, kad S.Paulikas dirba virtuvėje ir kas mėnesį dalį savo atlyginimo perveda savo aukų tėvams. Tiesa, pervedama suma kiekvienam nukentėjusiajam tesiekia 9 litus. Iš viso pagal Klaipėdos apygardos teismo sprendimą žuvusiųjų šeimoms jis turi atlyginti 900 tūkst. neturtinę žalą (pirmosios instancijos teismas buvo priteisęs atlyginti kiekvienai šeimai po 1 mln. litų).
Pasak Č. Jociaus, svarbu ne tie 9 litai, o kiek asmuo pataisos namuose gali uždirbti, nes ir laisvėje atlyginimai nėra dideli.
„Pas mus atlyginimas mokamas pagal Vyriausybės nutarimą, – aiškino jis. – Jeigu nuteistasis dirba visu etatu, uždirba daugiau, o jei dirba tik 0,25 etato, po kelias valandas per dieną, tai uždirba mažiau. Jeigu būtų galimybės, visi daugiau uždirbtų".
Edmundas Bertulis, laikinai einantis Aleksandrijos seniūno pareigas, „Respublikai" sakė, kad apie S. Pauliko mėginimą pirma laiko ištrūkti į laisvę gyventojai, ko gero, ir nežinojo.
„Pas mus niekas nebuvo atėjęs, neklausinėjo, nekalbėjo apie tai, – teigė E. Bertulis. – Aišku, šitą tragediją išgyvenusiems tai būtų didelis smūgis. Ne taip lengvai pasimiršta tokios nelaimės".
Kraupią tragediją mena vaikų žūties vietoje pasodinti ąžuoliukai. Šiemet lapkričio 7-ąją ten, kaip ir kasmet, vėl degė žvakutės. Per mišias už žuvusiuosius bažnyčia buvo pilna žmonių - Aleksandrija nedidelė, visi kaip nors yra susiję su nukentėjusiomis šeimomis.
Seniūnas nesiėmė vertinti, ar 5 metai už grotų jau yra pakankamas atpildas trijų vaikų žudikui.
„Tam yra teismai, jie ir sprendžia. O ką čia mes?" – tarstelėjo E.Bertulis, bet pripažino, kad, vertinant iš moralės pozicijų, daugeliui atrodo, kad ir 9 metai – per maža bausmė.