• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusį penktadienį į Respublikinės Šiaulių ligoninės Suaugusių infekcinių ligų skyrių buvo pristatyti ligoniai, apsikrėtę trichineliozės virusu. Tokių nelaimėlių medikai laukia ir daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

Įtariama blogai paruošta šerniena

Komentuodama situaciją ligoninės atstovė spaudai Zita Katkienė „Šiaulių naujienoms“ sakė, kad į skyrių buvo paguldytos dvi moterys, kurioms diagnozuota trichineliozė. Yra laukiama dar dviejų pacientų, ligonių artimųjų, kurie Liolių kaime (Kelmės rajone) valgė šviežių kiaulienos ir šernienos namuose ruoštų dešrų bei kumpių. Kaip įtariama, trichineliozę galėjo sukelti būtent šernienos mėsa.

REKLAMA

„Moterys žino, jog artimieji taip pat jaučiasi blogai ir jiems reikalinga medikų pagalba. Pacientės mano, jog šernienoje ir galėjo būti užkratas, tačiau jos nežino, ar žvėriena buvo tirta dėl galimos trichineliozės“, – teigė Z. Katkienė.

Pacientų būklė sunki

Pasak infektologės Irenos Ruškuvienės, abiejų pacienčių būklė sunkoka: vargina aukšta temperatūra, paburkę akių vokai ir veidas, padidėjęs širdies pulsas – būdingi trichineliozės požymiai. „Pacientė, gimusi 1975 metais bei sverianti 130 kilogramų, buvo išberta niežulį keliančiu bėrimu, taip pat būdingu sergančiam trichinelioze. Ketveriais metais vyresnė pacientė jaučiasi kiek geriau, jos ligos simptomai švelnesni“, - sakė gydytoja. Infektologės žiniomis, šiame skyriuje jau seniai nebuvo sergančiųjų trichinelioze. Medikės rūpestis – tinkamai diagnozuoti ir gydyti pavojingą ligą.

REKLAMA
REKLAMA

Kaltas mėsoje esantis smulkus parazitas

Ligą sukelia smulki, 2-4 milimetrų ilgio kirmėlė. Šis parazitas paprastai plinta įvairių laukinių ir naminių mėsėdžių gyvulių tarpe. Žmogus užsikrėsti šiuo virusu gali suvalgęs užkrėstos arba neteisingai paruoštos kiaulienos arba šernienos, taip pat arklienos ar nutrijų mėsos, kurioje būna kirmėlių lervų. Užtenka savaitės periodo, kad lervos žarnyne subręstų, pradėtų daugintis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujos lervos, patekusios į limfą, per kraują būna išnešiojamos po visą žmogaus organizmą, galutinai apsistoja raumenyse: diafragmos, ryklės, tarpšonkauliniuose ir akių. Ten lervos apauga jungiamuoju audiniu, susiformuoja kapsulė, kuri sustorėja, kalkėja. Tokios būsenos lervos išbūna gyvybingos iki penkiasdešimties metų.

REKLAMA

Simptomai gali ir nepasireikšti

Inkubacinis periodas apima laikotarpį nuo vienos iki dviejų savaičių. Trukmė priklauso nuo ligos sunkumo.

Pirmosiomis dienomis pasireiškia karščiavimas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai bei viduriavimas. Kai lervos patenka į raumenis, prasideda pagrindinė susirgimo stadija: ligonį krečia šaltis, skauda galvą, krūtinę, užkimsta balsas, judant ar kramtant maudžia raumenis. Patinsta akių vokai, pasireiškia alerginis odos bėrimas. Atsiranda kraujosrūvos akių junginiuose ir po nagais. Dauguma šių simptomų ir buvo diagnozuoti į Respublikinę Šiaulių ligoninę atvežtoms pacientėms. Kartais pasitaiko ir sunkių ligos formų, kai karščiavimas ilgai nenustoja.

REKLAMA

Būna ir besimptominių formų – ligonis gali net neįtarti, kad yra užsikrėtęs. Vaikai šiai ligai yra labiau atsparūs, juos kamuoja silpnesni, greitai išnykstantys simptomai, jiems retai būna ir komplikacijų. Vaikai dažniausiai tik viduriuoja, jiems skauda raumenis. Komplikacijos pasireiškia galimais plaučių pažeidimais, skrepliuojamasi krauju. Taip pat širdies nepakankamumas, centrinės nervų sistemos pažeidimai, privedantys iki psichozės, paralyžiaus, net komos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liga diagnozuojama atliekant tyrimus

Trichineliozė diagnozuojama remiantis būdingais ligos požymiais, susirgimo istorijos duomenimis, ypač kai suserga grupė žmonių, valgiusių tą pačią mėsą, kaip ir buvo šiuo atveju. Kraujo tyrimai parodo padidėjusį leukocitų, eozinofilų kiekį. Diagnozei patvirtinti yra svarbus ir valgytos mėsos ištyrimas: mėsoje mikroskopu randamos lervos. Ankstyvoje stadijoje atliekant tyrimus kraujo serume randami pasigaminę kovai prieš parazitą specifiniai baltymai. Nuo trečios savaitės parazitinės lervos gali būti randamos sergančiojo raumenyse.

REKLAMA

Gydoma prieškirmėliniais vaistais (mebendazoliu). Ligoniams būna skiriami ir vaistai nuo alergijos. Jeigu pasireiškia sunkios alerginės reakcijos, tuomet gydoma gliukokortikoidais (pavyzdžiui, prednizolonu). Dėl padidėjusių skausmų skiriami skausmą mažinantys vaistai, taikoma fizioterapija.

REKLAMA

Svarbu laikytis higienos normų

Išvengti trichineliozės galima laikantis profilaktikos priemonių. Labai svarbu laikytis kiaulienos ir šernienos sanitarinės-veterinarinės kontrolės: mėsą patikrinti dėl galimo užkrato, ir tik jo neradus imtis realizacijos. Kitu atveju gali baigtis kaip Liolių kaimo gyventojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne ką mažiau reikia rūpintis ir tinkamai paruošti mėsą: ją išvirti ar kitaip terminiu būdu apdoroti. Tokiu būdu jeigu ir buvo mėsoje parazitinių lervų, jos nuo karščio poveikio bus išnykusios. Panašu, kad šį kartą medžiotojai nepasirūpino sumedžiota šerniena, nėra aišku, ar žvėriena prieš vartojimą buvo ištirta. Jeigu jau pasitaikė suvalgyti tokios mėsos, bet dar nesergama, profilaktikai skiriama mebendazolio.

Sigitas JANKAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų