Utenos ligoninės direktoriaus skandalas tęsiasi: siekia „prezidentinio“ atlyginimo

Dar pernai Utenoje kilęs skandalas dėl miesto ligoninės direktoriaus atlyginimo dydžio rutuliojasi toliau. Direktorius jau antrą kartą pateikė prašymą gauti 90 proc. priedą prie atlyginimo kaip su Covid-19 pacientais dirbantis asmuo. Negana to, direktorius mero potvarkiu gavo ir pusantro tūkstančio eurų dydžio premiją. Opozicija piktinasi, kad direktorius net neturi leidimo gydyti pacientus, o ligoninės vadovo ir mero santykius vadina politiniais.

Dar pernai metų gale Utenoje nuaidėjo skandalas. Utenos ligoninės direktorius Dalius Drunga miesto tarybai pateikė prašymą skirti jam 90 proc. priedą prie algos, kaip su Covid-19 pacientais dirbančiam medicinos darbuotojui. Gavęs šį priedą, ligoninės direktorius gautų apie 10 tūkst. dydžio atlyginimą. Opozicijos atstovai tokį atlyginimą įvardijo „prezidentiniu“.

Toks direktoriaus žingsnis supykdė opoziciją, kadangi direktorius su Covid-19 pacientais tiesiogiai nedirba, kilo skandalas ir priedas direktoriui skirtas nebuvo.

Prašymą pateikė vėl

Tačiau istorija tęsiasi. Utenos miesto savivaldybės opozicijos atstovas Marijus Kaukėnas tv3.lt pasakoja, kad ligoninės direktorius D. Drunga praėjus maždaug savaitei po tv3.lt straipsnio publikavimo, prašymą gauti priedą pateikė vėl. Tačiau šįkart, kaip sako M. Kaukėnas, prašymas buvo pateiktas tiesiogiai merui, o ne miesto tarybai.

Gruodžio 23 d. ligoninės dienyne atsirado įrašas, kad D. Drunga tądien vizitavo Covid-19 pacientus. Opozicijai kyla klausimas, ar toks įrašas nebuvo suklastotas, kad direktorius gautų priedą. Anksčiau gauti padidintą atlyginimą D. Drungai sutrukdė tai, kad jis tiesiogiai nedirba su Covid-19 pacientais.

„Jis neturi nei licencijos gydytojo, nei kvalifikacijos, tuo labiau ir vizituoti sunkių Covid-19 pacientų jis nelabai turi nei teisės, nei galimybių. Slaugytojos mums parašė, kad akyse jo nematė. Jis turbūt tą pasidarė tam, kad atitiktų ministro aprašą, kad atseit tiesiogiai dirba su Covid-19 pacientais“, – savo mintimis dalijasi M. Kaukėnas.

REKLAMA

Pagal galiojančius teisės aktus, su Covid-19 pacientais dirbantys medicinos įstaigų darbuotojai gauna 60–100 proc. priedą prie atlyginimo. Kad gautų priedą, darbuotojai karantino metu turi organizuoti ir (ar) teikti sveikatos priežiūros paslaugas ypač pavojingomis užkrečiamomis ligomis sergantiems pacientams ar vykdyti epidemijų profilaktikos priemones ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose.

Gruodžio 29 d. ligoninės direktorius vėl parašė prašymą Utenos merui Alvydui Katinui gauti 90 proc. priedą prie algos.

„Tada meras pavedė savivaldybės juristams parengti potvarkį. Jie pradėjo rengti potvarkį, jis keliavo nuo rankų iki rankų, nuo kompiuterio iki kompiuterio vidinėje jų sistemoje, kol sausio antroje pusėje ši informacija išlindo iki mūsų“, – sako M. Kaukėnas.

Negana to, miesto meras, kaip sako M. Kaukėnas, savo asmeniniu potvarkiu direktoriui gruodį skyrė ir 1600 eurų dydžio premiją. Kaip sako M. Kaukėnas, beveik visi mero potvarkiai yra neviešinami, todėl nei potvarkis apie skiriamą premiją, nei apie priedą, viešai prieinami nebuvo.

„Tai reiškia, teisiškai merui sudaryta galimybė savo vardu paskirti, pavyzdžiui, vadovui priedą, premiją ar dar kažką“, – komentuoja M. Kaukėnas.

Priedą gauti jaučiasi vertas

Opozicijos svarstymų, ar ligoninės direktorius į Covid-19 skyrių nebus užsukęs tik dėl to, kad gautų priedą, D. Drunga tv3.lt sako negalintis pakomentuoti.

Ligoninės direktorius teigia, kad gruodžio 23 d. į Covid-19 skyrių vyko dėl to, kad turėjo užtikrinti, jog būtų įvykdytas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pavedimas ligoninei įrengti reanimacijos lovų, skirtų Covid-19 pacientams.

„Būtent tas pasitarimas, greičiausiai tas pasitarimas, apie kurį jūs kalbate, jis ir buvo skirtas, kad susitiktume su klinikos vadovais, su reanimacijos skyriaus vedėja, aptarti, kur bus tos lovos. Tada dar ėjome pasižiūrėti ligonių, nes reikėjo atlaisvinti dvi palatas, būtent intensyvios terapijos paslaugoms teikti“, – savo vizitą Covid-19 skyriuje komentuoja D. Drunga.

REKLAMA

Dar pernai D. Drunga tv3.lt sakė, kad gauti priedą turėtų pagal įstatymais numatytą tvarką, tačiau priedas pirmąjį kartą direktoriui vis dėlto nebuvo skirtas, mat direktorius su Covid-19 pacientais tiesiogiai nedirba. Antrą prašymą direktorius sako parašęs, nes galvojo, kad miesto taryba jo prašymą galėjo tiesiog pamiršti.

„Teikiau prašymą, kurio iš tikrųjų neturėčiau teikti, nes Užkrečiamųjų ligų įstatymą aš norėčiau, kad mūsų savivaldybė vykdytų be atskiro paprašymo. Kadangi jie niekaip to nesuskumba daryti, tai tada jau raštu paprašiau. Buvo tarybos posėdis, iš kurio jokio raštiško atsakymo aš ir šiandien dar nesu gavęs. Tai tiesiog parašiau dar vieną prašymą, gal jie kažkur jį nukišo ir nenori atsakinėti, aš nežinau“, – pasakoja D. Drunga.

Direktorius sako, kad darbo ligoninės vadovui netrūksta. Reikia sužiūrėti, kad užtektų specialistų, vaistų, o gydant Covid-19 pacientus – ir deguonies, o kur dar kiti atliekami darbai ir sklandaus ligoninės veikimo užtikrinimas: „Sunku girtis iš tikrųjų.“

Todėl direktorius sako nesuprantantis, kodėl priedas jam nėra paskiriamas.

Priedo neskirs

Dar anksčiau Utenos meras A. Katinas tv3.lt komentavo, kad tai, jog priedas D. Drungai nebuvo paskirtas, vertina dvejopai. Gruodį meras sakė manantis, kad priedas direktoriui turėtų būti skiriamas, nes, jo teigimu, kai kurie kiti šalies ligoninių vadovai priedus gavo.

Portalo tv3.lt žiniomis, jokių priedų pernai metais nebuvo gavę nė vienas iš Santaros klinikų ir Kauno klinikų direktorių.

Opozicijos atstovas M. Kaukėnas sako, kad mero parengti potvarkiai ir dėl 1600 eurų premijos, ir dėl 90 proc. priedo nebuvo viešai prieinami, todėl kyla įtarimas, kad pinigus norėta skirti slapta. A. Katinas sako premiją ligoninės direktoriui skyręs pagal įstatymus, o 90 proc. priedo skyrimas prie direktoriaus algos yra ne jo kompetencijos klausimas, tad opozijos pasipiktinimo dėl neva slapta parengto potvarkio nesupranta.

REKLAMA

„Pagal tuo metu galiojusius VŠĮ Utenos ligoninės įstatus, tai buvo tarybos kompetencijos klausimas, taryba neskyrė, o tada buvo pradėta diskutuoti, kad štai, buvo parengti projektai, atlėkė pas mane televizija po tarybos posėdžio jau kito, kur nebuvo toks dalykas svarstomas, klausti manęs, ar aš pasirašiau jau“, – tv3.lt sako A. Katinas.

Meras taip pat papildo, kad ligoninės direktorius D. Drunga negalėjo įrodyti, jog tikrai turėjo pavojingų kontaktų.

„Visi gydytojai, vairuotojai ir slaugės gavo tuos priedus nuo 60 proc. iki 110, man atrodo, Utenoje, bet tik tie, kurie (turėjo – aut. past.) kontaktus, kurie atitiko. Drunga tokių kontaktų negalėjo patvirtinti, todėl ir mero potvarkio negalėjo būti ir tarybos sprendimo. Nelabai suprantu, ką čia politizuoti reikia. Dar sykį patikinu, kad jokios savivaldybės, ar Utenos merai savivaliauti jokių tokių dalykų negali“, – pasakoja Utenos miesto meras.

Tai, kad parengti potvarkiai nebuvo prieinami viešai, A. Katinas grindžia asmens duomenų apsaugos įstatymu.

„Tai jie, reiškia, įsivaizduoja, kad aš galiu su asmens duomenimis šiuo atveju potvarkį priimti, paskelbti spaudoje, įdėti į internetą. Yra Lietuvoje duomenų apsaugos įstatymas, merui, savivaldai taip pat priklauso jo laikytis. Ką galima, įdomu, nuslėpti? Dokumentą, mero potvarkį, tarybos sprendimą, kaip jį galima nuslėpti? Čia kas? Man sunku suvokti tokius dalykus“, – sako A. Katinas.

Utenos miesto meras sako potvarkio dėl 90 proc. priedo nepasirašęs ir neplanuojantis pasirašyti.

Ligoninėje – protrūkis

Opozicijos atstovas M. Kaukėnas dar pasakoja ir tai, kad Utenos ligoninėje neseniai buvo kilęs protrūkis.

„Pasak gydytojų, nuo metų pradžios praktiškai tęsiasi atvejai. Yra prastas valdymas pačios ligoninės, nes direktorius sėdi už dviejų kilometrų nuo ligoninės esančiame pastate. Pačioje ligoninėje yra su dezinfekcija problemos, su sanitarija.

REKLAMA

Užpraeitą savaitę įvyko didelis protrūkis. Praeitą visą savaitę buvo sustabdytos planinės paslaugos, bet kiek šiandien (kalbėjome pirmadienį – aut. past.) susirašinėjau su gydytojais, niekas nepasikeitė, tik toliau užkrėtimai, konsultacinė poliklinika čiut ne lauke žmonėms reikia laukti.

Kontrastas, viena ranka siūlo duoti didžiulius atlyginimus, o kita ranka tas pats žmogus visiškai nesusitvarko su situacija“, – savo mintimis dalijasi M. Kaukėnas.

Ligoninės direktorius protrūkio neneigia: „Daugelis Lietuvos ligoninių šituos protrūkius jau perėjo, kai kurios po du–tris kartus. Tikrai mes turėjome protrūkį užpraeitos savaitės pabaigoje, praeitos pradžioje. Tai yra, kad terapijos klinikoje gulėdami pacientai keli pradėjo karščiuoti ir jiems pasitvirtino Covid-19.“

D. Drunga sako, kad dalis paslaugų buvo sustabdyta, tačiau dabar protrūkis yra suvaldytas, planinės operacijos nuo praėjusios savaitės ligoninėje yra atnaujintos.

Utenos miesto meras A. Katinas sako D. Drungai kaip ligoninės vadovui jokių ypatingų priekaištų neturintis, apie protrūkį buvo informuotas.

Šiuo metu 11 ligoninės darbuotuotojų serga Covid-19, iš viso ligoninėje dirba 479 darbuotojai.

Priedus skiria pagal krūvį

Dar pirmojo karantino metu tuometinė Vyriausybė nusprendė skirti nuo 60 proc. iki 100 proc. priedus prie medikų atlyginimų. Priedai jau nuo pavasario karantino pradžios buvo skiriami gydymo įstaigų darbuotojams, kurie dirba su ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis sergančiais pacientais, taip pat ir sveikatos priežiūros specialistams, kurie vykdo prevenciją šių ligų židiniuose. 

Priedo dydis priklauso nuo to, kaip artimai darbuotojai kontaktuoja su infekuotais pacientais, kokiu krūviu dirba. Priedo dydis taip pat priklauso ir nuo mediko darbovietės. Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai (LNSS) nepriklausančių gydymo įstaigų darbuotojams priemokų dydį nustato patys vadovai, tačiau valstybės lėšomis finansuojama ne daugiau nei 100 proc. darbuotojo darbo užmokestis.

REKLAMA

Sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis turinčios LNSS įstaigų darbuotojų priedams lėšos skiriamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, o tokių sutarčių neturinčioms – iš valstybės biudžeto.

Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje nurodoma, kad 2019 m. D. Drunga rėmė Lietuvos socialdemokratų partijos rinkimų sąrašą, su kuriuo A. Katinas dalyvavo savivaldybių tarybų rinkimuose. Nurodoma, kad ligoninės direktorius sąrašą parėmė 500 eurų suma. Dar viena tokio pačio dydžio auka buvo siųsta Vilmos Drungienės vardu, tačiau ši auka buvo nepriimta.


Rašyti komentarą...
V
Virusas
2021-02-24 18:39:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ta idiota kuo griciau mesti lauk o ne jam didinti atlyginima o dirbantiems medikams
Atsakyti
-2

M
Marija
2021-02-24 18:43:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Naglumui nėra rybų?Jau rodė visos TV.,bet žmogus nerimsta.Juk apetitas auga be valgant.
Atsakyti
-4

a
a
2021-02-24 18:23:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
viena puse isreiske savo norus, kita puse ivertina galimybes ir savo norus. Jei norai ie galimybes nesutampa - puses issiskiria ir tiek ziniu. Negi tokia didele problema pakeisti vadova?
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (20)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų