Tikina neva pagaliukai, kuriais imami COVID-19 testai iš nosiaryklės, gali sukelti vėžį: ekspertai neigia

Internete pradėjo sklisti naujas mitas apie pagaliukus naudojamus paimti COVID-19 testą iš nosiaryklės. Tikinama, neva etileno oksido dujomis sterilizuojami pagaliukai gali sukelti vėžį. Nacionaliniame vėžio institute dirbantis profesorius teigia, kad tai yra tikrų tikriausias melas ir nereikėtų bijoti dujomis sterilizuotos medicinos įrangos.

Profesorius Kęstutis Sužiedėlis neigia socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „TikTok“ pasklidusias melagienas neva kateteriai nesterilizuojami, o pagaliukai skirti pasėliui paimti esą sukelia vėžį.

„Ant paviršių oksidas negali nei įsitvirtinti, nei likti. Juo labiau, kad po sterilizacijos procedūros yra išvėdinama, kad neliktų etileno oksido tuose produktuose. Kažkas, matyt, buvo girdėjęs diskusijas dėl maisto, medžiagos pripažinimo kancerogenu ir kyla tokios diskusijos. Tai mitas, nėra jokio pagrindo, kad nuo sterilizuotos įrangos žmogus susirgs vėžiu.

Medicinoje tikrai nenaudojami nesterilūs kateteriai. Klinikos labai dažnai perka sterilizavimo paslaugas naudojant būtent etileno oksido dujas. Kateteriai, endoskopai ir kiti įrankiai negali būti kitaip sterilizuojami, kaip tik naudojant dujas. Nes aukšta temperatūra gali pažeisti prietaisus”, – pasakoja profesorius.

Iš tiesos kilo melas

K. Sužiedėlio manymu, šis mitas atsirado dėl etileno oksido dujų istorijos. Medikas primena, kad seniau šiomis dujomis buvo sterilizuojamas ir maistas, o vėliau dujos buvo pripažintos kancerogenu.

„Pagrindas šiam mitui yra tai, kad pats etileno oksidas laikomas kancerogenu ir jis labai plačiai buvo naudojamas ne tik sterilizuoti medicinos priemones, bet ir vaisius, daržoves, maisto produktus. Bet maždaug 2000-aisiais prasidėjo diskusijos Europoje, kad tai maisto produktų sterilizacijai yra netinkama.

Taip pat buvo atlikti tyrimai tų darbuotojų, kurie dirba sterilizacijos gamyklose. Buvo pastebėta, kad, kuo jie ilgiau dirba tose gamyklose, tuo dažniau jiems vystosi piktybiniai navikai, bet tai neviršydavo bendro populiacijos, kuri nesusidūrusi su etileno oksidu, navikų vystymosi.

REKLAMA

Buvo nuspręsta pripažinti etileno oksidą kancerogenu galinčiu sukelti piktybinius navikus žmonėms ir eksperimentiniams gyvūnams“, – paaiškina K. Sužiedėlis.

Procesas griežtai kontroliuojamas

Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorė Nora Ribokienė teigia, kad sterilizavimo procesas yra itin griežtai kontroliuojamas.

„Etileno oksidas gali prasiskverbi į mažas erdves, esančias medicinos priemonių viduje bei gali būti naudojamas jau supakuotoms medicinos priemonėms. Šis metodas turi ir trūkumų. Visų pirma, etileno oksido dujos yra toksiškos žmonėms, todėl būtina užtikrinti, kad pats sterilizacijos procesas vyktų sandarioje kameroje.

Be to, šis metodas yra sudėtingesnis, palyginti su kitais sterilizavimo būdais, nes jam atlikti reikia kelių žingsnių. Visų pirma, pačios medicinos priemonės paruošimas, sterilizacijos atlikimas ir medicinos priemonėje likusių dujų pašalinimas.

Nors etileno oksido dujos yra laikomos kancerogeniškomis, pats sterilizavimo procesas yra griežtai kontroliuojamas, siekiant užtikrinti, kad medicinos priemonėse likę dujų likučiai būtų nežymūs ir medicinos priemonės būtų saugios naudoti“, – paaiškina N. Ribokienė.


Rašyti komentarą...
N
Nilka
2021-04-03 19:30:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jus ne vienos tiesos dar nepatvirtinat. Kiekviena savo mela vadinat tiesa!!
Atsakyti
-2

V
Vinculis
2021-04-03 19:03:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gali. Bet ne vieną, o iškart du. O jei esmi smagiai "pavažiavęs" - net tris ir daugiau.
Atsakyti
-2

J
Jane
2021-04-03 21:50:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vienos teismas nusprendė, kad testai nėra tinkami ligos diagnozei nustatyti. Viskas taškas apie ką jūs dar kalbate.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (16)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų