REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialiniuose tinkluose komentarų skiltyse ne tik gausu nepatenkintų žmonių nuomonių, bet juose yra ir įžeidinėjimų, grasinimų ar net palinkėjimų mirti. Psichologas paaiškina, kad taip liedami pyktį žmonės pasijaučia geriau, įsiprasmina ar tampa nuo to priklausomais. Tačiau kas tie žmonės, kurie piktinasi ir lieja tulžį komentaruose?

Socialiniuose tinkluose komentarų skiltyse ne tik gausu nepatenkintų žmonių nuomonių, bet juose yra ir įžeidinėjimų, grasinimų ar net palinkėjimų mirti. Psichologas paaiškina, kad taip liedami pyktį žmonės pasijaučia geriau, įsiprasmina ar tampa nuo to priklausomais. Tačiau kas tie žmonės, kurie piktinasi ir lieja tulžį komentaruose?

REKLAMA

Internete pilna įvairiausio turinio, šiuo atveju ir piktų, įžeidžiančių komentarų. Psichologas Edvardas Šidlauskas sako, kad internetas yra tokia erdvė, kurioje galima jaustis sąlyginai saugiai darant žalą kitiems. Anot jo, kad piktų komentarų autoriai yra tam tikrų asmenybės tipų. Psichologas sako, kad apgaulingą patogumo jauseną formuojantys socialiniai tinklai ir jų neišsemiamos erdvės, leidžia žmonėms drąsiau reikšti ne tik emocijas, bet ir pabrėžia charakterio kampus. 

„Internetas sukuria tokią saugią erdvę, mes tiesiog sau leidžiame daugiau, negu gyvai su žmonėmis bendraudami. Dažnai tai, kas rašoma komentaruose, iš tikrųjų susitikus akis į akį nebūtų pasakyta kitam žmogui. Tai tas saugumo atstumas toks, tarsi apgaulinga komforto zona, išprovokuoja žmonėse drąsiau reikšti savo tamsiąją pusę. 

REKLAMA
REKLAMA

Yra žmonės, kurie linkę į savotišką agresyvią veiklą internete ir tai galima pavadinti netgi tam tikrais asmenybės bruožais, kurie lemia, kad tie žmonės jaučia pasitenkinimą kitus žemindami, juodindami ir panašiai. Todėl dėl tokių asmenybės ypatumų žmogui nepadėtų jokie argumentai, net jei kažkokie įrodymai būtų, kad yra kitaip, tiesiog yra žmonių tipas, kurie ieško progos, nori kažką juodinti, žeminti ir jiems tai patinka. Manau, dalis yra tokių komentatorių“, – teigė psichologas E. Šidlauskas. 

REKLAMA

Kas yra tamsioji triada ir kaip ji veikia žmogų?

Ar Lietuvos gyventojai yra linkę kitus pašiepti, o gal net ir sąmoningai įžeisti labiau nei kiti? Psichologas sako, kad internete pilna žmonių, kurie turi tamsios triados asmenybės bruožų, t. y. makiavelizmo (politinė doktrina, paremta principu „tikslas pateisina priemones“), narcisizmo ir psichopatiškumo. Paprasčiau, – tai asmenybės, kurios yra ciniškos, manipuliuojančios, linkusios paisyti tik savo gerovės, gebančios atpažinti kitų silpnybes ir jomis pasinaudoti, bei galvoti ne tik apie savo naudą, tačiau ir apie savo atspindį veidrodyje, kitaip įsimylėję save.

REKLAMA
REKLAMA

Psichologas sako, kad tai jokiu būdu nėra klinikinė diagnozė, tačiau tokie žmonės yra linkę ne tik į agresiją, bet ją pradėję sunkiai gali sustoti. Tamsioji triada nėra liga, tačiau būdo bruožas, kurį gali turėti kone bet kas. 

„Su tautybe kad susiję – nemanau. Tai vadinama tamsiąja asmenybės bruožų triada (tamsiosios triados pavadinimą apibūdina trys nepageidaujamos asmenybės savybės: makiavelizmas, narcisizmas ir psichopatiškumas) tai yra tam tikri ypatumai asmenybės, kurie lemia, kad žmogus žemina, įžeidinėja ir taip toliau.

Yra tyrimai, kad patyčios sukelia priklausomybę, tai yra, žmogus, žemindamas kitą, ypač, pavyzdžiui, garsų asmenį, žinomą asmenį, prie kurio gyvenime nė iš tolo neprieitų, turi progą tarsi į jį nusivalyti kojas. Tai sukelia dopamino pliūpsnį, yra tam tikri momentai, kurie sukelia malonumą ir tai sukelia priklausomybę. Tada žmogus tampa priklausomas, jis turi nuolat iš kažko tyčiotis ir žeminti, kad pasijustų gerai. Tai prasideda gana anksti – mokykloje, gali būti klasėje, vaikai susirandą auką ir tai tęsiasi, o internetas labai palanki terpė tokiems dalykams“, – komentavo psichologas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žodis – ne žvirblis

Eksperto nuomone, socialiniuose tinkluose liejama tulžis įprastai yra žmogaus noras pasijausti geriau, įsiprasminti, jaustis svarbiu ir reikšmingu. Anot jo, tokia elgsena nėra sovietmečio palikimas, o noras bausti, išsilieti ant kitų kildavo nuo senų laikų. 

„Tas noras bausti, kažką žudyti, čia nėra kažkokia naujiena, ar būdinga tik lietuviams. Todėl aš atmesčiau tą, kad tai būtinai kažkokia sovietinė trauma, kažkokie asmenybės sutrikimai nulemti santvarkos ar represijų. Anksčiau buvo gladiatorių kovos ir žmonės eidavo pasižiūrėti, kaip vienas kitam paleidžia kraują, giljotinuodavo, pavyzdžiui, būdavo viešos mirties bausmės, visada pritraukdavo žiūrovus, mėgėjus to kraujo.

REKLAMA

Tai aš manyčiau, kad tai kažkas žmogaus prigimtyje ir tiesiog vieni labiau linkę į agresyvų elgesį, žeminimą kitų, kiti ne. Čia galima pradėti, kad tai žmonės – psichologiniai vampyrai, neturiu omeny kažkokios mistikos, energetikos, o tiesiog, tai yra žmonės, kurie minta kito kančia, ta prasme, žemindamas, įžeisdamas jis pasijunta svarbus, stiprus, reikšmingas. Tai yra iškrypęs būdas pasijausti geriau“, – sakė jis.

Anot E. Šidlausko, vienas piktas ir pašaipus komentaras gali apnuodyti dieną kitam žmogui, jo nenustelbia patiriamos teigiamos emocijos, situaciją atitinka posakis ir šaukštas deguto statinę medaus sugadina. Jis priduria, kad žmonės sunkiai tvarkosi su kritika ir neigiamomis emocijomis.

REKLAMA

„Žiūrint psichologiškai, bet kokia viena neigiam reakcija, kritika, neigiamas komentaras ar piktas žodis – nusveria keliasdešimt teigiamų ir mes tai galime pamatyti iš tų pačių socialinių tinklų. Tarkime, žmogus kažką parašys įdomaus apie save ar gyvenimą, – šimtas patiktukų ir vienas neigiamas komentaras. Tai greičiausiai, tas neigiamas komentaras nusvers arba apnuodys tą šimtą patiktukų. 

Mūsų prigimtyje yra, kad mes esame socialios būtybės, kolektyviniai padarai, mes labai jautriai reaguojame į neigiamus dalykus ir kritiką“, – dalinosi mintimis jis. 

Tikra tiesa, net kitos svetainės adreso negali parašyt. Iš kart užrašas netinkamas ar draudžiamas žodis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų