Šiemet per lietuvių gimtosios kalbos brandos egzaminą kandidatams, kuriems nepasiseks išlaikyti vienos kurios nors egzamino dalies, kita dalis, skirtingai nei praėjusiais metais, bus įskaityta.
Tai ketvirtadienį pranešė Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM).
Pranešime spaudai rašoma, kad atsižvelgus į praėjusią egzaminų sesiją ir pateiktas rekomendacijas, šių metų lietuvių kalbos egzaminų programoje nurodoma, kad lietuvių gimtosios kalbos brandos egzamino įvertinimą sudarys abiejų egzamino dalių - teksto suvokimo ir rašymo dalies - įvertinimų suma.
Nuliu taškų įvertinamas toks rašymo dalies darbas, kai rašymo užduotis neatlikta, samprotavimo rašinys arba literatūrinis rašinys parašytas kita, nei nurodyta, tema, jei interpretuojamas kitas, nei nurodyta, tekstas.
2009 metų lietuvių gimtosios kalbos egzaminų programoje atsisakyta nustatyti išankstinę išlaikymo ribą. Anksčiau, kad išlaikytų mokyklinį brandos egzaminą, mokinys turėjo surinkti ne mažiau kaip 25 proc. galimų surinkti taškų, valstybinį - ne mažiau kaip 30 proc. galimų taškų.
Tačiau nurodyta minimali rašymo darbo apimtis: mokyklinio brandos egzamino - 350 žodžių, valstybinio brandos egzamino - 400 žodžių. Didžiausia rašomo teksto apimtis nenurodoma.
Pranešime teigiama, kad atsižvelgus į mokytojų pageidavimus, egzaminų programoje patikslinti tikrinimo gebėjimų ir rašymo kriterijų aprašai.
Šiek tiek kis valstybinių fizikos bei chemijos brandos egzaminų struktūra. Į chemijos egzaminą, kaip ir fizikos, šiemet įvedama nauja trumpojo atsakymo dalis, kurioje galimas atsakymas yra skaičius arba raidė. Fizikos ir chemijos brandos egzaminų užduočių atsakymai rašomi į sprendimų ir atsakymų A3 formato lapą.
Mokykliniai fizikos ir chemijos brandos egzaminai nebus keičiami.
Šiemet svarstoma galimybė panašius struktūrinius patobulinimus ateityje įvesti ir į biologijos brandos egzaminą.
Abiturientai ir kiti brandos egzaminus kandidatuojantys laikyti asmenys iki vasario 27 dienos turi apsispręsti, kokių mokomųjų dalykų žinias jie norės tikrintis.
Pagal gruodžio pabaigoje švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus patvirtintą naujos redakcijos Brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašą, brandos atestatui gauti reikia išlaikyti tris brandos egzaminus: privalomą lietuvių kalbos ir dar dviejų savo individualaus ugdymo plano pasirinktus dalykų brandos egzaminus.
Iš viso kandidatas galės laikyti ne daugiau kaip 6 egzaminus. Kandidatai galės laisvai pasirinkti egzaminų tipą - valstybinį arba mokyklinį.
2009 metais neišlaikiusieji valstybinio brandos egzamino per pagrindinę sesiją, galės laikyti atitinkamo dalyko mokyklinį brandos egzaminą per pakartotinę sesiją.
Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiemet prasidės gegužės 18 dieną ir baigsis birželio 11-ąją, pakartotinė sesija suplanuota birželio 12-liepos 3 dienomis.