Svarbus perspėjimas Lietuvos vairuotojams: nedarykite šios grubios klaidos

Žiemą vairavimo sąlygos tampa sudėtingesnės net dėl kelių priežasčių. Vienos pagrindinių, žinoma, slidi kelio danga, šlapdriba, kitos gamtos išdaigos. Maža to, šiuo metų laiku dažniau tenka vairuoti tamsiuoju paros metu, kai matomumas yra žymiai blogesnis.

9

Pagalvokite, kiek kartu važiuodami tamsiuoju paros metu įnirtingai mirksėjote tolimosiomis šviesomis ar piktu žodžiu grūmojote priešpriešiais pravažiuojančiam automobilio vairuotojui, kurio žibintai jus stipriai akino. Pakalbėkime apie problemą, kurios, dažniausiai, vairuotojai nelinkę vertinti pernelyg rimtai.

Pakalbėkime apie automobilių žibintus, tinkamą jų sureguliavimą ir grubią klaidą, kuri vėliau gali lemti net labai skaudžias eismo nelaimes. Šia tema su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais įžvalgomis pasidalijo Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transekta“ atstovas spaudai Renaldas Gabartas.

(9 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Svarbus perspėjimas Lietuvos vairuotojams: nedarykite šios grubios klaidos

Kokią reikšmę eismo saugumui turi tinkamas žibintų sureguliavimas?

Be abejo, reikšmė yra labai didelė, nes jei nematai, kur važiuoji, tai negali adekvačiai vertinti situacijos. Pavyzdžių gali būti labai daug. Tarkime, dėl prasto žibinto sureguliavimo vairuotojas gali nepastebėti duobės. Ją išvydęs paskutinę akimirką, vairuotojas gali bandyti atlikti staigų manevrą.

Jis gali išvažiuosi į priešpriešinę eismo juostą, kur kils grėsmė susidurti su kita transporto priemone. Lygiai taip pat jis gali staigiai pasukti į kelkraštį ir nulėkti nuo kelio, parblokšti dviratininką ar pėsčiąjį. Visais atvejais įmanomos skaudžios pasekmės.

Galiu pasakyti, kad kažkur apie 90 proc. vairuotojo veiklos yra susiję su regėjimu. Tad prastas matomumas padidina riziką įvykti eismo nelaimei. Žinoma, negalime pakeisti oro sąlygų, bet galime pasirinkti saugų važiavimo greitį ir pasirūpinti, kad automobilio žibintai maksimaliai efektyviai apšviestų važiavimo trajektoriją.

Ar Lietuvos vairuotojai tinkamai prižiūri šį transporto priemonės elementą?

Iš tiesų, ši problema yra viena didžiausių, jei kalbėtume apie techninę transporto priemonės būklę. Statistika rodo, kad daugiau kaip trečdalis automobilis turi bėdų su apšvietimu. Kartais tos problemos būna elementarios, pavyzdžiui, perdegusi lemputė. Kartais žibintai būna sureguliuoti taip, kad jie akina kitus eismo dalyvius arba neapšviečia teisingai važiavimo trajektorijos. Kartais žibintų elementai būna tiek nusidėvėję, jog nepraleidžia šviesos. Tada net kokybiškos lemputės nepadės, jos neatliks savo funkcijos.

REKLAMA

Dėl netinkamų elementų naudojimo žibinto reflektorius praranda savo savybes, „išdega“. Tas įvyksta dėl karščio, kuris kyla dėl netinkamų lempučių naudojimo. Pasitaiko atvejų, kai žibinto viduje koncentruojasi drėgmė, pradeda rūdyti tam tikri elementai.

Atkreipsiu dėmesį, kad per techninę apžiūrą žibintai yra vienintelis elementas, kurį gali pabandyti sureguliuoti mūsų specialistai. Tačiau net 30 proc. atvejų techninė apžiūra nepraeinama būtent dėl žibintų. Net turint galimybę sutvarkyti netinkamą sureguliavimą vietoje, vis tiek pasitaiko net trečdalis atvejų, kai žibintai veikia netinkamai. Štai toks tada vaizdas būna keliuose, kai žmonės neskiria dėmesio žibintų priežiūrai ir tvarkosi automobilius tik prieš techninę apžiūra.

Kokią didžiausią klaidą, kalbant apie automobilio šviesas, daro vairuotojai?

Reikėtų išskirti LED lempučių naudojimą. Visi sutinka, kad jos tikrai kokybiškiau apšviečia kelią, tačiau tinka toli gražu ne kiekvienai transporto priemonei. Žmonės pagalvoja, kad su LED lemputėmis važiuoti yra geriau, todėl bando patys juos įsidėti. Suranda tokius, kurie įsistato į lizdus ir naudoja, nors tada, kai LED lemputės pagal specifikaciją nėra pritaikyti transporto priemonei, jie stipriai akina kitus vairuotojus.

Turime situaciją, kad tas „nelegalus“ LED žibintas yra ten, kur transporto priemonės konstruktoriai nebuvo numatę bendroje specifikacijoje. Toks LED žibintas sukuria šviesos debesį. Patys išbandėme tai. Tai patikros metu žibintų reguliavimo prietaisas nesuprato, kas vyksta. Prasilenkiant su tokiu automobiliu atrodo, kad vairuotojas yra įjungęs tolimąsias šviesas.


Rašyti komentarą...
a
algirdas40
2018-12-04 20:26:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tenka daug vaziuoti tamsiu paros laiku tai patikekit kas musu keliuose dedasi su tom automobiliu sviesomis siaubas prisideje tu visokiu lempikiu tos sviecia kaip nori ir kur nori,tiesiog sunku su tokia transporto priemone prasilenkt vienu zodziu kosmaras
Atsakyti
0

T
Teisutis
2018-12-24 15:40:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesuprantu kur ziuri keliukai eisme dalyvauja ne automobiliai o kaledines eglutes
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų