naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gediminas Stanišauskas

Kol Lietuva ruošėsi sutikti Naujuosius metus, didžiojoje kaimynėje Rusijoje, Volgograde, driokstelėjo sprogimai. Du paeiliui teroro aktai, surengti geležinkelio stotyje ir troleibuse, nusinešė 34 žmonių gyvybes ir dar per 60 sužeidė.

REKLAMA

Teroro aktai siejami ne tik su islamistų siekiais Rusijos Šiaurės Kaukaze įkurti nepriklausomą islamo respubliką, bet ir įbauginti sportininkus, kitų valstybių vadovus ignoruoti vasarį įvyksiančias Sočio žiemos olimpines žaidynes. Paklausite, kuo čia dėta Lietuva? Gal ne tiek ji, kiek mūsų šalies vadovė Dalia Grybauskaitė. Ji kol kas vienintelė iš trijų Baltijos šalių prezidentų pareiškė neatvyksianti į žaidynes. „Besiklostant situacijai, matant žmogaus teisių pažeidimus, taip pat požiūrį ir elgseną Rytų partnerių atžvilgiu, tarp jų ir Lietuvos, ekonomines sankcijas, kurios yra taikomos Lietuvai, nematau politinės galimybės vykti į Sočio žaidynes“, – taip atsisakymą vykti į Sočį motyvavo D.Grybauskaitė.

REKLAMA

Pavyzdžiui, Estijos premjeras Andrusas Ansipas pareiškė, kad į olimpiadą vyks kaip privatus asmuo, o Latvijos prezidentas Andris Berzinis apskritai neįžvelgė kliūčių, kodėl neturėtų vykti į Rusiją. Savo ruožtu D.Grybauskaitė kirto kaip kirviu – olimpinėse žaidynėse jos nebus. Suprask: rusai nutaikė į Lietuvą įvairiaus kalibro ginklus, tai kodėl turėtume elgtis kitaip? Vis dėlto, kad ir ką besakytum, toks požiūris primena užsiožiavusios mergaitės ambicijas. Net turint galvoje tai, kad Sočio olimpiadoje nebus JAV prezidento Barako Obamos, Vokietijos prezidento Joachimo Gauko, Prancūzijos prezidento Francua Holando.

REKLAMA

Ir net jaučiant nuolatinį spaudimą Lietuvai, kai vežėjams pasienyje statomos dirbtinės kliūtys, o pieno perdirbėjų produkcija boikotuojama nepateikiant jokių svarių argumentų. Jau nekalbu apie nuolatinį spaudimą energetikoje, kurį jaučia kiekvienas namų ūkis. Taip, problemų santykiuose su Rusija turime pakankamai daug ir rastume dešimtis priežasčių, kodėl privalome ignoruoti olimpines žaidynes. Ir dėl dujų kainų, ir dar dėl ko nors.

REKLAMA
REKLAMA

Bet su tokiu požiūriu draugystės su Rusija neužmegsime. Atvirkščiai, priešprieša tik didės, o juk dvišaliuose santykiuose pirmiausia reikia siekti konstruktyvumo, to racionalaus grūdo siekiant naudos abiem pusėms. Lipti ant statinės ir rėkti „Aš jūsų nemyliu, todėl žinokitės“, neatrodo įtikinama šaliai, kuri nuo Rusijos ekonomiškai labiau priklausoma nei ta, ant kurios ožiuojamasi. Taip, galima būti išdidiems ir lieti pyktį, bet ar dėl to geriau bus mums patiems? Suprasčiau, jei į Sočį nevyktų koks Gruzijos vadovas, kai padedant Rusijai nuo šios šalies vienašališkai atsiskyrė Abchazija ir Pietų Osetija.

REKLAMA

Bet netgi propagandine prasme prezidento rinkimų agitacijoje atsisakymas vykti į Sočį yra sunkiai pateisinamas? Juk realių konkurentų gegužę vyksiančiuose rinkimuose D.Grybauskaitė neturi. Ji ir taip nušluos kitus kandidatus nuo kelio, nesulaukusi didesnio pasipriešinimo.

Visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ paskelbtas Lietuvos gyventojų rinkimų nuostatų tyrimas rodo, kad D.Grybauskaitei, skirtingai nei kitiems politikams, jaudintis reikėtų mažiausiai. Jei savaitgalį vyktų rinkimai, už ją balsuotų 36 proc. respondentų, o artimiausiam jos varžovui socialdemokratų deleguotam Zigmantui Balčyčiui savo balsus atiduotų tik 3 proc. rinkėjų! Taigi, trys prieš trisdešimt šešis!

REKLAMA

Galima būtų įtarti, kad D.Grybauskaitė siekia jau per pirmą rinkimų turą nokautuoti varžovus, bet įvardykite bent vieną kandidatą, kuris galėtų mesti pirštinę, pavyzdžiui, pirmame rinkimų rate! Tokio kandidato kol kas nė su žiburiu nerasi. Ypač po to, kai siekti šalies vadovo posto atsisakė premjeras Algirdas Butkevičius. Jis galėjo būti vienintelis rimtas varžovas populiarumu išpaikytai D.Grybauskaitei. Juolab kad už A.Paulauską sutiktų balsuoti 2,3 proc. gyventojų, už pakankamai gerai dirbantį aplinkos ministrą Valentiną Mazuronį – 2,2 proc. O už ponią Neringą Venckienę balsuotų tik 0,2 proc. Todėl D.Grybauskaitės mėginimas dar labiau mobilizuoti fanatiškai nusiteikusias megztas beretes atrodo pernelyg maniakiškas.

Pakanka pasižiūrėti TV ir beveik kiekviename reklamos intarpe pamatysime D.Grybauskaitę tai linkinčią prisidėti savo gerumu, tai dalyvaujančią rinkimuose „Lietuvos garbė“. Kvailai atrodo tik tai, kad tie palinkėjimai pasakomi Prezidentei vilkint tą patį apdarą ir prie tos pačios kalėdinės eglutės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų