REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sostinėje, Žirmūnų rajone, nustatyta tiksli vieta, kur 1946-aisiais gyveno ir veikė partizanas Juozas Lukša-Daumantas, ketvirtadienį pranešė Vilniaus savivaldybė.

Sostinėje, Žirmūnų rajone, nustatyta tiksli vieta, kur 1946-aisiais gyveno ir veikė partizanas Juozas Lukša-Daumantas, ketvirtadienį pranešė Vilniaus savivaldybė.

REKLAMA

Geoinformacinėje sistemoje sutapdinę 1938 metų miesto planą su 1944-ųjų vasarą daryta sostinės nuotrauka iš oro, o gautą rezultatą palyginę su dabartine padėtimi, savivaldybės specialistai nustatė, kad J. Lukša-Daumantas gyveno mediniame vieno aukšto namelyje su mansarda.

Jis tuomet stovėjo prie šiandieninio Minties g. 6 daugiabučio.

„Švęsdami laisvę, pagerbdami jos gynėjus, džiaugiamės atradimu – iš kur po Vilnių sklido nepalaužiamas tikėjimas nepriklausomos tautos laisva ateitimi. Simboliška, kad šis atradimas įvyko ruošiantis skelbti atminimo paminklo J. Lukšai-Daumantui konkursą“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Remiantis Klaipėdos universiteto archeologo dr. Vykinto Vaitkevičiaus ir Lietuvos nacionalinio muziejaus istorikės dr. Aistės Petrauskienės pateiktais duomenimis, 1946-ųjų lapkritį–gruodį mediniame name Žygio g. 85a, konspiraciniame bute, veikė Vyriausias ginkluotų pajėgų štabas, kuriame dirbo ir Tauro apygardos vadovybės narys J. Lukša-Daumantas (su padirbtais Juozo Adomaičio dokumentais).

REKLAMA
REKLAMA

Paaiškėjus Juozo Markulio-Erelio klastai, J. Lukša iš Vilniaus sėkmingai pasitraukė ir tęsė kovą pakaunėje.

Sutapdinę skirtingų laikmečių miesto planus, specialistai pamatė, kad istorinis namas buvo nugriautas iki 1966-ųjų, prieš statant daugiabutį gyvenamą namą Minties g. 6.

REKLAMA

Nors sostinė nuo laisvės kovotojo J. Lukšos-Daumanto laikų labai pasikeitė ir to meto namų neišliko, Vilnius jau kurį laiką  skaitmenizavo įvairių laikotarpių stambaus mastelio topografinius planus.

Savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ specialistai juos orientavo šiuolaikinių koordinačių sistemoje, sluoksniais sutapdino su šių dienų žemėlapiais ir taip nustatė daugelio istorinių objektų vietas.

Paminklas partizanui

Praėjusių metų lapkritį Vilniuje, Tuskulėnų, Apkasų ir Minties gatvių sankirtoje, atvertas Juozo Lukšos-Daumanto skveras.

REKLAMA
REKLAMA

Žirmūnų trikampyje esančiame skvere suformuota keletas funkcinių zonų su vietomis prisėsti ir bendra vaikų žaidimo aikštele, atnaujinti želdiniai, pėsčiųjų ir dviračių takų dangos.

Teritorijoje pasodinta daugiau nei 50 naujų medžių ir krūmų masyvas, apjungiantis žaliąsias erdves ir tampantis žaliaisiais koridoriais. Skvere rekonstruoti seni pėsčiųjų takai, įrengtas naujas dviračių takas, atnaujintas šiuolaikiškas apšvietimas ir mažoji architektūra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybė teigia netrukus planuojanti paskelbti paminklinio objekto J. Lukšai-Daumantui idėjos konkursą.

Paminklinio objekto sukūrimas, išpildymas bei įrengimas neturės viršyti 300 tūkst. eurų. Pirmos vietos projektui bus skiriama 10 tūkst., antros – 7,5 tūkst., o trečios – 5 tūkst. eurų.

Konkurso dalyviai turės įamžinti J. Lukšos-Daumanto atminimą ir aktualizuoti šios asmenybės reikšmę šiuolaikinei Lietuvai, sukurdami „pagarbų, socialiai paveikų, tęsiantį iškilių tautos asmenybių pagerbimo tradicijas, sprendinį“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų