Socialdemokratai parlamente balsavo kojomis ir sužlugdė Seimo rinkimų įstatymo pataisų priėmimą, nes posėdžio pirmininkas dėl neįgyvendintų procedūrinių reikalavimų nesutiko į svarstymus įtraukti socdemų frakcijos seniūnės Irenos Šiaulienės siūlymo.
Šiuo metu pagal proporcinę rinkimų sistemą į Lietuvos Seimą yra renkama 70 parlamentarų. Jų vietą rinkimų sąraše nustato partija, tačiau rinkėjai turi teisę kandidatus sąraše „pastumdyti“ - iškelti aukščiau ar nustumti į galą.
Tuo būdu yra skaičiuojami du reitingai - partinis (partijos nustatytas sąrašas) ir rinkiminis (rinkėjų lemtas). Jeigu du kandidatai turi vienodą bendrąjį reitingą, tuomet vietą galutiniame sąraše lemia rinkimų metu gautas reitingas, o jeigu ir šie lygūs - tuomet lemia partinis reitingas.
Keičiant Seimo rinkimų įstatymą norėta šią tvarką pakeisti taip, kad esant lygiems dviejų kandidatų bendriesiems reitingams lemiamą reikšmę įgytų rinkėjų nustatyta eilė, o partinio reitingo būtų visai atsisakyta.
Tuo metu I.Šiaulienė norėjo išlaikyti esamą tvarką, tačiau savo siūlymą užregistravo pernelyg vėlai. Dėl šios priežasties socialdemokratai nutarė palaukti, ir pasišalino iš posėdžių salės, taip iš esmės sužlugdydami balsavimą.
Įstatymus galima priimti, jeigu posėdžių salėje yra ne mažiau nei 71 parlamentaras.
Posėdžio metu parlamentarė kalbėjo, kad daug triūsę kai kurie Seimo nariai vis tik gali nesulaukti rinkėjų paramos ir nepatekti į parlamentą, nes tiesiog nėra populiarūs viešojoje erdvėje. Pasak jos, naujuoju reglamentavimu būtų silpninamos partijos, o į Seimą dažniau patektų ne įstatymus išmanantys politikai, o „televizijos žmonės“.
„Man regis, (...) mes silpniname ir taip nelabai stiprias partijas. Šiaip ar taip, demokratija yra partinė ir reitingavimas iš piliečių nėra atimamas, o tai, kad atsisakome žmonių, kurie galbūt ne visi gali būti dirbdami partinį darbą, būdami šiaip Seimo nariais, televizijos žmonės, gal sulaukia mažiau populiarumo, bet partijoje jų veikla yra būtinai reikalinga“, - už pataisą agitavo socialdemokratė.
Tačiau konservatorius Jurgis Razma susidomėjo, ar socialdemokratai visiškai nebepasitiki rinkėjais.
„Ar šis socialdemokratų elgesys reiškia, kad jie nepasitiki rinkėjais ir nori žūtbūt sulaukti I.Šiaulienės pataisos bei sugrąžinti dabartinį reitingavimo principą, kuris yra mažiau demokratiškas?“, - svarstė J.Razma.