Vakar Seimas svarstė kelias socialinės srities įstatymų pataisas, esą būtinas "Sodrai" gelbėti. Opozicija siūlomas išeitis kritikavo, vadindama jas Franko Kruko mokesčiais. Valdantieji atsikirto, kad prie esamos padėties privedė socialdemokratų vykdyta politika.
Planuojama, kad kitąmet "Sodros" biudžeto deficitas sudarys beveik 2,4 mlrd. litų, arba 2,8 proc. bendrojo vidaus produkto. Skolose skendintį fondą Vyriausybė iš duobės siūlo traukti mažinant įvairias socialines išmokas. Vakar po svarstymo Seimas pritarė daugumai pateiktų siūlymų: išmokų mirus pensininkams mažinimui, pensijų perskaičiavimo ir neišmokėtos jų dalies grąžinimo atidėjimui, valstybinių pensijų apkarpymui. Galutinai dėl to bus apsispręsta artimiausiu metu.
Vakar Seimas patvirtino ir kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą. Jis sieks 4 mlrd. litų - 300 mln. litų mažiau nei šiemet.
Laidotuvėms - mažiau
Seimas linkęs pritarti pataisoms, pagal kurias mirus pensininkui jo artimiesiems būtų išmokamos ne trys, o dvi pensijos. Tokia pati tvarka būtų taikoma ir mirus asmenims, gaunantiems nukentėjusių asmenų valstybines pensijas, taip pat įvairių šalpos išmokų, pensijų ir kompensacijų gavėjams.
"Darbietis" Mečislovas Zasčiurinskas svarstytas pataisas pavadino Franko Kruko mokesčiu. Anot jo, iš mirusių artimųjų atėmę vienos pensijos dydžio išmoką, valdantieji gerokai apsunkins jų dalią. Kolegų parlamentaras klausė, ar jie žino, kiek kainuoja palaidoti žmogų? M.Zasčiurinsko skaičiavimais, vidutinės laidotuvės atsieina 3,5 tūkst. litų, mirusiojo kremavimas dar brangiau - apie 4,3 tūkst. litų.
Atidės pasirinkimo galimybę
Seimas pasiruošęs pakeisti ir prieš metus įtvirtintą galimybę nuo 2010 metų gyventojams patiems rinktis, kokią pensijos apskaičiavimo tvarką jiems taikyti. Pensija galėtų būti skaičiuojama dviem būdais, paskiriant tą, kuri būtų didesnė: atsižvelgiant į iki 1994 metų arba po jų gautą uždarbį. Pagal turėjusią įsigalioti tvarką, apskaičiuojant senatvės pensiją, iki 1994 metų turėtam darbo stažui būtų imamos penkerių geriausių metų pajamos, o po 1994 metų įgytam stažui - visos po tų metų gautos pajamos. Tačiau tokią galimybę Seimas linkęs atidėti dar dvejiems metams, iki 2012-ųjų.
Skaičiuojama, kad palaiminus šias pataisas kitąmet "Sodra" sutaupytų apie 130 mln. litų. Tačiau opozicija piktinasi, kad tokiomis įstatymo korekcijomis valdantieji esą toliau skriaus pensininkus.
Pensijų dar negrąžins
Nelinksmos žinios laukia ir 1995-2002 metais dirbusių bei dalies pensijos netekusių pensininkų. Parlamentarai po svarstymo pritarė, kad neišmokėta pensijos dalis jiems būtų grąžinta ne iki 2011-ųjų, kaip planuota anksčiau, bet iki 2013 metų. Tikimasi, kad dėl to "Sodros" išlaidos sumažėtų 270 mln. litų.
Linkstama sumažinti ir maksimalią išmokų sumą kelias valstybines pensijas gaunantiems asmenims. Ji negalėtų viršyti 1,3 dydžio nuo praėjusio ketvirčio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio - t. y. 2,8 tūkst. litų. Dabar įstatymas leidžia neviršyti 1,5 dydžio - apie 3,3 tūkst. litų.
Būtinas solidarumas
Tačiau Seimas atmetė Vyriausybės siūlymą nuo kitų metų laikinai nebetaikyti transporto lengvatų neįgaliesiems. Jei ši pozicija nepasikeis ir per galutinį balsavimą Seime, neįgalieji ir toliau galės gauti mėnesinę apie 32 litus siekiančią kompensaciją transporto išlaidoms. Kartą per 6 metus jie taip pat galės pretenduoti į beveik 4,2 tūkst. litų kompensaciją lengvajam automobiliui įsigyti ir techniniam jo pritaikymui.
Iš Seimo tribūnos kalbėjęs premjeras Andrius Kubilius vakar pabrėžė solidarumo būtinybę kraštui sudėtingu metu. "Vyriausybė negali, pavyzdžiui, pensininkų interesų ginti neproporcingai dabartinės dirbančiųjų kartos ar vaikų bei anūkų sąskaita. Lygiai taip pat vaikų ar gimdančių motinų interesai negali būti neproporcingai iškelti aukščiau pensininkų interesų", - pažymėjo jis.
A.Kubilius taip pat pasiūlė įsipareigoti pasibaigus sunkmečiui didinti senatvės pensijas.
Roberta TRACEVIČIŪTĖ