Kelios ministerijos ir prokuratūros atstovai parengė įstatymų pataisas, kuriomis siūloma suteikti daugiau įgaliojimų ikiteisminio tyrimo pareigūnams baudžiamajame procese.
Pagal projektą, ikiteisminio tyrimo pareigūnams būtų suteikta daugiau laiko apsispręsti dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo. Dabar pareigūnas, gavęs pranešimą, pagal kurį visiškai neaišku, ar veika iš tiesų yra nusikalstama, gali atlikti vienintelį veiksmą - gauti patikslinimą. Dažnai to nepakanka, todėl pareigūnai yra priversti pradėti ikiteisminį tyrimą, kuris neretai baigiasi jo nutraukimu.
Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) pataisomis siūloma iki priimant sprendimą dėl ikiteisminio tyrimo suteikti pareigūnui teisę atlikti įvykio vietos, žmogaus kūno, lavono, vietovės, patalpų, dokumentų ir kitokių objektų tyrimą bei pavesti tyrimą atlikti specialistui, kuris pateiktų savo išvadą. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas visa tai privalėtų atlikti per 20 dienų.
Tikimasi, kad turint visą šią informaciją, būtų lengviau priimti procesinį sprendimą - pradėti ikiteisminį tyrimą ar atsisakyti.
"Jei tokiai pataisai būtų pritarta, manoma, kad ikiteisminių tyrimų sumažėtų iki 30 proc. Dėl to ypač palengvėtų tyrėjų (vadinamųjų apylinkių inspektorių) darbas", - ketvirtadienį pranešė Vidaus reikalų ministerija (VRM).
Įstatymų pataisų projektą parengė VRM, Teisingumo ministerijos ir prokuratūros specialistų darbo grupė.
Pagal projektą, ikiteisminio tyrimo pareigūnams būtų leista įtariamiesiems skirti švelnias kardomąsias priemones, tokias kaip dokumentų paėmimas, rašytinis pasižadėjimas neišvykti ar įpareigojimas registruotis policijoje. Tokį sprendimą prokuroras turėtų patvirtinti per tris dienas. Šiuo metu šias kardomąsias priemones gali paskirti tik prokuroras arba teismas.
BPK pataisomis taip pat siūloma išplėsti ikiteisminio tyrimo įstaigų vadovų, kurie galės priimti sprendimus ir duoti pavedimus dėl ikiteisminio tyrimo veiksmų, ratą. Jei pataisoms būtų pritarta, ikiteisminio tyrimo įstaigų vadovai galėtų įgalioti žemesnio rango vadovus (pavaduotojus, skyrių vadovus) savo kompetencijos ribose priimti sprendimus.
Taip pat siūloma suteikti teisę civilinį ieškinį paduoti ne tik prokurorui ar teismui, kaip yra dabar, bet ir ikiteisminio tyrimo pareigūnui, pavyzdžiui, policijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams.
Šios naujovės baudžiamajame procese įsigaliotų, jeigu joms pritartų Vyriausybė ir Seimas.