Rūta JANKUVIENĖ
Šiauliuose socialinės pašalpos gavėjai nuo šių metų pasitelkiami dirbti visuomenei naudingo darbo. Per pusantro šimto šiauliečių jau talkina miestui: valo sniegą, tvarko mokyklų, darželių teritorijas. Reakcija nėra vienareikšmė – nuo pareigos suvokimo iki pykčio.
„Šaunūs žmonės atėjo“
Savivaldybės Socialinės paramos skyrius per 300 pašalpų gavėjų yra pakvietęs padirbėti miesto labui. Iki trečiadienio į kvietimą atsiliepė 168. Dauguma jų jau pradėjo talkinti miesto įstaigoms, seniūnijoms.
Rėkyvos seniūnija sulaukė dviejų talkininkų. Abu gyvena Rėkyvoje ir jiems pavesta prižiūrėti autobusų stotelių aikšteles, barstyti smėliu.
„Žmonės supranta pareigą, – sakė seniūnijos specialistė Indrė Munčeliavičiūtė. – Dirbs pas mus iki kovo, jeigu nesusiras darbo.“
Lopšelis-darželis „Varpelis“ yra pasitelkęs tris talkininkus valyti nuo sniego teritoriją, padėti tvarkyti patalpas. Vienam iš jų patikėti pagalbiniai remonto darbai.
„Šaunūs žmonės atėjo dirbti, – sakė „Šiaulių kraštui“ lopšelio-darželio direktorė Dalija Beruta Ulinskienė. – Ryt laukiame dar vieno.“
Vis dar gėda dirbti
Savivaldybė savo Švietimo centrui yra pavedusi koordinuoti pašalpos gavėjų talką. Čia jie nukreipiami į konkrečias miesto įstaigas, kurios suteikia darbus.
Talkininkų daugiausia aplinkos darbams pageidauja švietimo, sporto įstaigos, taip pat kelios kultūros ir socialinės apsaugos įstaigos.
Švietimo centro direktoriaus pavaduotojas Povilas Vaitiekaitis, kuriam teko organizuoti darbų pradžią, spėjo „visko prisiklausyti“.
„Ir priekaištų, kodėl reikia dirbti, ir pykčio – visko yra, – sakė „Šiaulių kraštui“ P. Vaitiekaitis. – Kiti iki įstaigų nė nenueina, iš karto ima nedarbingumo lapelius, aiškina – susirgau. Kai kurie nenori dirbti savo rajone. Požiūris toks, kad gėda dirbti.“
Savivaldybėje svarstoma kviesti darbus organizuoti ir daugiabučių bendrijų pirmininkus. Už pašalpas žmonės galėtų savo daugiabučių kiemus valyti.
Vasarą planuojama talkininkus pasitelkti miesto parkams tvarkyti.
Pašalpoms – 17 milijonų litų
Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Irena Kiurienė informavo, jog visuomenei naudingą darbą dirbti pasitelkiami socialinės pašalpos ir kompensacijų už būsto šildymą gavėjai. Bet ne visi.
Nereikia dirbti pensininkams, nėščioms moterims, asmenims, prižiūrintiems neįgalius vaikus, pirmos ir antros grupės invalidams. Tačiau pasitelkiami trečios grupės invalidumą turintys asmenys.
„Jeigu yra rimtos priežastys, žmogus negali dirbti, tai turi teikti prašymą Socialinės paramos komisijai“, – sakė vedėja.
Numatyta, jog reikia dirbti 40 valandų per mėnesį, o per dieną – ne daugiau kaip 4 valandas.
Kviečiami dirbti ir tie socialinės pašalpos gavėjai, kurie gauna kelis litus paramos, ir tie, kurie gauna maksimalią – 350 litų – pašalpą. Tokia socialinė pašalpa skiriama tiems, kurie yra likę be jokių pajamų.
„Žmogus stebisi, jog gauna 6 litus paramos, o turi dirbti, – sakė vedėja. – Tai atsisakyk tų 6 litų.“
Pašalpų gavėjų praėjusiais metais mieste buvo 6000. Į jų skaičių įeina ir vaikai, augantys remiamose šeimose.
Socialinėms pašalpoms praėjusiais metais išmokėta 17 milijonų litų.
Tiek pat – 17 milijonų litų – socialinėms pašalpoms planuojama ir šiemet.