Šiemet savaite anksčiau nei pernai minima Laisvės nuo mokesčių diena šeštadienį buvo švenčiama tradiciškai - nuo Vyriausybės rūmų Seimo link buvo nešamas simbolinis mokesčių naštos akmuo.
Šiemet valstybei dirbome 142 dienas. Nuo šeštadienio pradėsime dirbti sau.
Pasak Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertės Kaetanos Leontjevos, šįmet sparčiau nei nacionalinės pajamos mažėja surenkami mokesčiai. Tai vyksta tiek dėl ekonomikos nuosmukio, tiek dėl padidinus mokesčių tarifus išaugusių paskatų vengti mokesčių, todėl dalis ekonominės veiklos perėjo į šešėlį ir tampa neapskaityta. Valdžios norai surinkti daugiau pajamų padidinus mokesčius neišsipildė.
"Laikotarpį iki Laisvės nuo mokesčių dienos, įskaitant sekmadienius, dirbome tam, kad sumokėtume mokesčius, o nuo šios simbolinės dienos dirbsime tik savo naudai. Laisvės nuo mokesčių diena - tai tam tikras bendros mokesčių naštos rodiklis, parodantis, kokią mūsų visų sukuriamo bendrojo nacionalinio produkto dalį atiduodame valstybei perskirstyti per įvairius valstybinius biudžetus ir fondus", - sakė K. Leontjeva.
Tai, kad šešėlis auga, patvirtina ir LLRI ekonominio tyrimo duomenys: šįmet šešėlio dalis nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) išaugs beveik 5 proc. ir sudarys 22,7 proc.; 2008 m. 27,5 proc. ekonomine veikla užsiimančių vienetų bent dalį savo veiklos vykdė šešėlyje, šįmet bent kažkiek veiklos šešėlyje vykdžiusių vienetų dalis sudarys 40 proc. Taigi didėjant šešėlinės ekonomikos apimtims, vis mažiau pajamų bus surenkama.
"Sodros" ir sveikatos draudimo mokesčiams šiemet dirbome 60 dienų, PVM - 32, gyventojų pajamų - 19, akcizams - 16, pelno - 9, kitiems mokesčiams - 6 dienas.
Laisvės nuo mokesčių dieną LLRI skaičiuoja nuo 1993 m. Tai simbolinė diena, kai vidutinis mokesčių mokėtojas nustoja dirbti valdžiai ir pradeda dirbti sau. Tai santykinės mokesčių naštos rodiklis, parodantis, kokią žmogaus sukuriamų gėrybių dalį paima valdžia ir perskirsto per nacionalinį biudžetą ir nebiudžetinius fondus. Mokesčių našta skaičiuojama visas mokesčių pajamas dalijant iš grynųjų nacionalinių pajamų. Grynosios nacionalinės pajamos - tai bendrasis vidaus produktas, minus grynųjų pajamų balansas ir kapitalo susidėvėjimas, kurie sumažina pajamas.