Seimas po pateikimo pritarė siūlymui iš draudžiamų augalų sąrašo išbraukti sėjamųjų kanapių (Canabis sativa L.) veisles.
Už tai antradienį balsavo 47 parlamentarai, prieš buvo 8, 15 susilaikė.
Pagal pateiktą Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pataisos projektą, Lietuvoje būtų draudžiama auginti opijines aguonas, kokamedžius ir kanapes, išskyrus skirtų perdirbti sėjamųjų kanapių (Canabis sativa L.) veisles, kuriose tetrahidrokanabinolio yra ne daugiau kaip 0,2 procento.
Projektą pateikęs žemės ūkio ministras Kazimieras Starkevičius teigė, kad šių pramoninių kanapių legalizavimas leistų žemės ūkiui auginti „dar vieną pramoninį augalą, kuris ūkiui atneštų naudą“. „Kiek kalbėjau su šalių, kur tokias kanapes leidžiama auginti, ministrais narkomanija ten nepadidėjo, - teigė K. Starkevičius. - (...) Užvažiuokite į Seinus ir rasite kanapių laukus“.
Anot jo, panaikinus draudimą auginti Lietuvoje pramonines kanapes, būtų išvengta Europos Sąjungos ir nacionalinės teisės prieštaravimų. Be to, Lietuvos žemdirbiai įgytų galimybę už minėtų kanapių veislių auginimą ir perdirbimą gauti paramą.
„Atsiras galimybė auginti techniniam perdirbimui dar vieną žemės ūkio kultūrą“, - pabrėžiama projekto aiškinamajame rašte.
K. Starkevičiaus teigimu, šiandien ūkininkams reikalinga gamybos įvairovė.
Tautos prisikėlimo partijos frakcijos narys Linas Karalius ragino parlamentarus palaikyti projektą, nes jis sakė žinąs, kokią naudą tai duotų Lietuvos ekonomikai.
Jis atkreipė dėmesį, kad iš kanapių gaminama šiltinimo vata, kuri esą gerokai pigesnė už akmens vatą, iš sėklų spaudžiamas aliejus, naudojamas vaistų gamybai.
„Mūsų tauta tūkstančius metų augina šitą kultūrą. Šešioliktame amžiuje Lietuva buvo viena iš pagrindinių šalių, eksportuojančių šitokią žaliavą. Visi pagrindiniai karališki Europos laivynai plaukiodavo su mūsų gamintomis virvėmis ir burėmis, todėl mūsų ekonominis lygis buvo gerokai didesnis negu dabar“, - tvirtino jis.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas prognozavo, kad leidus Lietuvoje auginti pramonines kanapes po poros metų „turėsime baisią situaciją, žolės rūkymas išaugs masiškai“.
Žemės ūkio ministras tvirtino, kad visa reikalinga įranga nustatyti tetrahidrokanabinolio kiekį kanapėse Lietuva jau turi. Kad būtų auginamos ne narkotinės kanapės, tikrins Valstybinė sėklų ir grūdų tarnyba prie ŽŪM.