Seimas veikiausiai sieks pratęsti pavasario sesiją, nes seimūnai neaprėpia darbų, be to, pagal įstatymus vasaros viduryje turės priimti nutarimą, kuriuo bus skelbiamas referendumas dėl antrojo Ignalinos atominės elektrinės (IAE) reaktoriaus darbo pratęsimo.
Paprastai Seimas kasmet renkasi į dvi eilines pavasario ir rudens sesijas. Pavasario sesija prasideda kovo 10 dieną ir baigiasi birželio 30 dieną.
Tačiau beveik visuomet parlamentarai nespėja suplanuotų darbų ir sesijas pratęsia. Šįkart pavasario sesiją planuojama pratęsti iki Mindaugo karūnavimo švenčių metu susidarysiančio ilgojo savaitgalio (liepos 5-7 dienomis).
Problemų parlamentarams kyla ir todėl, kad kartu su rinkimais spalio 12 dieną turėtų vykti ir referendumas dėl antrojo IAE reaktoriaus darbo pratęsimo, o pagal Konstituciją nutarimas dėl šio referendumo paskelbimo turi būti priimtas ne anksčiau kaip 3 mėnesiai ir ne vėliau nei 2 mėnesiai iki referendumo datos. Tai reiškia, kad Seimo nutarimo priėmimo data turi įtilpti tarp liepos 12 dienos ir rugpjūčio 12 dienos.
Dėl šios priežasties, Seimo pirmininko Česlovo Juršėno teigimu, parlamentarams balsuoti bus pateiktas kompromisinis variantas, kuriuo pavasario sesiją norima pratęsti iki „mindauginių“, o vėliau liepos viduryje rinktis į neeilinę sesiją, kurios metu svarbiausias klausimas būtų referendumo paskelbimas.
Neeilines sesijas šaukia Seimo pirmininkas ne mažiau kaip trečdalio visų Seimo narių siūlymu. Joje svarstomi tik jos iniciatorių pateikti klausimai, o trukmė negali viršyti 15 dienų.
Referendumą dėl IAE antrojo reaktoriaus darbo pratęsimo nori surengti grupė parlamentarų, tačiau lygiagrečiai yra renkama 300 tūkst. Lietuvos piliečių parašų, kurie lemtų, jog Seimas referendumą skelbtų privaloma tvarka.
Abiem iniciatyvomis IAE antrojo reaktoriaus darbą siūloma pratęsti iki 2015 metų.
Parašus paskelbti referendumui renka 9 privatūs asmenys, tarp kurių yra Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius, švietimo darbuotojų, muitininkų, energetikų profesinės sąjungos, pensininkų profesinė sąjunga „Bočiai“, Socialdemokratų sąjunga ir parlamentinis Liberalų sąjūdis.
Sėkmingu referendumas būtų laikomas, jeigu už elektrinės veiklos pratęsimą dar penkeriems metams pasisakytų ne mažiau kaip trečdalis rinkimų teisę turinčių šalies gyventojų - 800-900 tūkst. žmonių.
Dabar rinkimuose savo valią gali pareikšti apie 2,7 mln. gyventojų.
Lietuva norėtų pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbą, nes naują jėgainę ketina pasistatyti tik maždaug po dešimtmečio, tuo tarpu Ignalinos jėgainę planuojama visiškai sustabdyti 2009-ųjų pabaigoje.