Seimas linkęs pritarti idėjai talentams lengviau suteikti Lietuvos pilietybę

Seimas po pateikimo pritarė Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Remigijaus Šimašiaus siūlytoms Pilietybės įstatymo pataisoms, kurios talentams atvers daugiau galimybių lengviau ir paprasčiau suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę išimties tvarka.

R. Šimašiaus manymu, kelerius metus užtrukęs Lietuvos pilietybės suteikimas čiuožėjai I. Tobias parodė, kad reikia tobulinti mūsų šalies pilietybės suteikimo tvarką ne tik sporto, bet ir kitų sričių talentams bei profesionalams, tarp kurių – ir lietuvių kilmės Nobelio premijos laureatai, rašoma pranešime spaudai.

„Ilgą laiką buvome pernelyg išsigandę, kad tik kas nors negautų Lietuvos pilietybės. Tačiau pilietybė išimties tvarka turėtų būti suteikiama atsižvelgiant į Lietuvos interesus, o ne į J. Borisovo dvasios šešėlius. Plojimai už tai, kad pagaliau priimtas sprendimas dėl I. Tobias – čiuožėjai turės progą garsinti mūsų šalies vardą olimpiadoje. Bet to, reikėjo laukti keletą metų. Priėmus siūlomas Pilietybės įstatymo pataisas, neliks dirbtinių kliūčių, talentus įsileisime paprasčiau ir dėl to Lietuva tik laimės“, – sakė liberalas R. Šimašius.

REKLAMA

Parlamentaro R. Šimašiaus parengtos Pilietybės įstatymo pataisos panaikina dabar esamus dirbtinius apribojimus, kuriais remiantis pilietybė suteikiama tik už konkrečius ypatingus nuopelnus Lietuvai, t. y. už valstybingumo stiprinimą, Lietuvos galios ir jos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimą.

Pilietybės įstatymo pataisos numato, kad Prezidentas pilietybę išimties tvarka galėtų suteikti kitų valstybių piliečiams ar asmenims be pilietybės, kurie garsina Lietuvos vardą, turi ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei. Ypatingais nuopelnais Lietuvos valstybei laikoma asmens mokslinė, meninė, sportinė ar kita veikla, kuria garsinamas Lietuvos vardas ir taip didinamas Lietuvos autoritetas tarptautinėje bendruomenėje. Kitais ypatingais nuopelnais Lietuvos valstybei laikoma Lietuvos valstybingumo stiprinimas arba reikšmingas indėlis į Lietuvos visuomenės ekonominį ir kultūrinį gyvenimą.

Laikoma, kad asmuo integravosi į Lietuvos visuomenę, jeigu jis nuolat gyvena Lietuvoje ir sugeba bendrauti lietuvių kalba, o jeigu nuolat negyvena mūsų šalyje – turi pagrindines lietuvių kalbos žinias ir yra kitų akivaizdžių įrodymų, patvirtinančių, kad asmuo yra integravęsis Lietuvos visuomenėje. Pakankamais integracijos įrodymais laikomi ir tokie atvejai, kai užsienio valstybės pilietis ar asmuo be pilietybės dėl savo politinės, visuomeninės, mokslinės, meninės, sportinės ar kitos veiklos yra glaudžiai susijęs su Lietuva.


Rašyti komentarą...
P
Pikasas
2013-12-03 18:09:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
VAKARYKŠTIS RETRO
Tikėjau, kad šį kartą politinės klaidos nebus. Tai šventė mūsų Olimpinei rinktinei ir LČF prezidentei.

PASIAIŠKINKIME GILIAU
Olimpinėje sporto šokių ant ledo rungtyje dalyvauja daug porų, kurių partneriai yra įvairios tautybės. Ši techniškai sudėtinga sporto šaka reikalauja ne tik aukštos meistrystės, bet ir partnerių sutapimo, siekiant aukštų tikslų. Tik tarptautinėje šio sporto erdvėje partneriai gali lengviau surasti vienas kitą, esant santykinai gan mažai galimybių pasiūlai. Lietuvai atstovavusi pora jau atstovavo mūsų šaliai Pasaulio, Europos ir kitose varžybose, o kartą Pasaulio taurės turnyre Kanadoje, kur laimėjo net trečią vietą, esant labai galingai konkurencijai. Manau, kad būtent šokiai ant ledo gali pelnyti Sočio olimpinėse žaidynėse aukščiausią vietą iš visų Lietuvos žiemos sporto atstovų. I.Tobias netgi pramoko lietuvių kalbos, kurios nežinojimas buvo tapęs simboline kliūtimi gauti pilietybę ankstesnei D.Stagniūno partnerei. Milijonai žiūrovų visame Pasaulyje mėgsta šią sportinę ir kartu meninę čiuožimo rungtį. Bus labai malonu matyti jos metu ir Lietuvos trispalvę. Tikiu šios poros galimybėmis Olimpinėse žaidynėse įsiterpti į šalių, dailiojo čiuožimo grandų tarpą, nežiūrint labai didelės konkurencijos.

Pilietybės suteikimo ar nesuteikimo kraštutinumai tapo Lietuvos politikos dalimi.
Pasaulio šalys tautine, religine, rasine prasme integruojasi. Norime mes to ar nenorime. Ne viskuo šiame procese galime džiaugtis. Tie pasaulio suvokimo, etninės kultūros skirtumai , kurie realiai egzistuoja šiose grupėse negali pranykti vienos kartos laikotarpiu. Netgi neteisinga būtų norėti, kad įvairių grupių kultūros susiniveliuotų. Jų skirtingumai yra visos žmonijos turtas. Gerą pavyzdį, kaip tos įvairios tos grupės kartu sugyvena, išlaikydamos savo identitetą ir siekia bendrų šalies tikslų, galime pastebėti Jungtinėse Valstijose. Netgi nežiūrint visų su pilietybės klausimais iškylančių problemų fone. Drįsčiau teigti, kad net prasidėjusio karo su terorizmo fone, dauguma amerikiečių labiau vertintų pilietiškumo sąvoką. Sąvoką, kuri apjungia minėtas grupes. Nesunku pastebėti, kad Pasaulyje, kaip tik sporte integracija yra kur kas toliau pažengusi. Tuo nereikia stebėtis. Profesionalūs įvairių sporto šalių sportininkai daug bendrauja tarpusavyje per įvairias varžybas ir jiems gal ir dėl to atskirų tautinių ir kitokių grupių skirtumai nesudaro asmeninių problemų. Jei norime likti nuo pasaulinių procesų nuošalyje ir gal net atsitverti kokia tai įstatymine ar kitokia siena, tai mes galime tai padaryti. Bet tada nenustebkime, kai demokratinis pasaulis pažiūrės į mus, kaip nykią perdėm kompleksuotą provinciją. Dėl čempionatų ir Olimpinių žaidynių verta prisiminti, kad tai ne kokios tai tautinės spartakiados, o valstybių atstovų, t.y. tų šalių piliečių varžybos, o tai ne vienas ir tas pats. LR Prezidento konstitucinės teisės įpareigoja būti nors truputį aukščiau už visokius galimus ar menamus politinių taškų praradimus vardan svarbiausio - moralios ir etiškos politikos vykdymo. Patarėjai, kurie to pilnai nesuvokia - blogi patarėjai. Tada galima pagalvoti, kad tokiu siūlymu jie tik savo kailį nori išsaugoti galimų pasikeitimų akivaizdoje ar net pakenkti prezidentės įvaizdžiui. Kas, beje, taip pat dabartinėje situacijoje neatmestina. Postas svarbu, bet ne svarbiausia. Galutiniame proceso variante prezidentė, pasielgusi ryžtingai, laimi. Laimi ir Lietuva. Vadinasi, ir jos visuomenė.

Atsakyti
0

P
Pikasas2 tęsinys
2013-12-03 18:13:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Siūlau pažvelgti į situaciją šiek tiek kitu kampu. Yra daugybė gyventojų Pasaulyje, kuriems būtų didelė laimė gauti Lietuvos, kaip Europos sąjungos narės, pilietybę. Tai galėtų jiems atverti kelius naudotis ES galimybėmis. Yra daug karštų taškų Žemėje, kuriuose gyventojams galėjimas palikti savo valstybę atitinka ir jų gyvybės išsaugojimo tikimybę.

Dabartinė ES politika yra gan griežta tiems piliečiams, kurių valstybės šiai sąjungai nepriklauso. Galima stebėti ir "litvakų" pastangas įsiteisinti Lietuvoje. Net ir NATO priklausančiai Turkijai galutinai ES sienos neatsiveria. Tendencijos aiškios. Norima patekti į saugesnes, demokratines šalis, kur pragyvenimo lygis yra aukštesnis. Tokio siekio negalima smerkti, bet ir jam padėti - galimybės dažnai būna gan ribotos.

Nėra daug tokių, kurie gyvendami turtingose šalyse veržtųsi gauti Lietuvos pilietybę. Atskiri atvejai, kurie pasitaiko, labiausiai susiję su sportu ar menu ir tokie jokio papildomo pavojaus Lietuvai sukurti negali. Teigčiau priešingai. Noras tapti Lietuvos piliečiu tiems sportininkams ar menininkams , kurie turi, sakykim, JAV pilietybę tam, kad atstovauti Lietuvai Pasaulio sporto ir meno forumuose, varžybose ar konkursuose suteikia mums garbę.

Olimpinėse žaidynėse tokių sportininkų pastangomis kyla Lietuvos vėliava ir pasaulio sportu besidominti bendruomenė sužino, kad, sakykim, ant ledo sportinius šokius atlieka skirtingos tautybės sportininkai. Tad galima tik padėkoti šokių ant ledo porai Izabelai Tobias ir Deivydui Stagniūnui, kuri savo meistriškumu iškovojo daugelio sportininkų neišsipildžiusią svajonę ir gavo teisę atstovauti Lietuvą Sočio Olimpinėse žaidynėse. Netgi būdami perspektyvos nežinomybėje jie nenuleido rankų ir kantriai tobulino savo meistriškumą. Ką įrodo ir pastarojo meto rezultatai.

Pasakysiu dar daugiau. Harmoningoje Pasaulio visuomenėje, kurią gal kada nors Žemėje sukursime, pirmoje vietoje turėtų būti asmens teisės išreikšti save pagal prasmingas galimybes. Visokie biurokratiniai trukdžiai tam turėtų visiškai išnykti, o atsakomybė dėl tokios teisės pas kiekvieną asmenį išaugti.

Sėkmės mūsų šalies Olimpinei rinktinei. Linkiu jums visiems pasirodyti bent truputį aukščiau savo galimybių. Linkiu, kad ta diena būtų olimpinio starto diena.

Atsakyti
0

P
Prisidengus
2013-12-03 18:45:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
gerais norais ir isimtimis,mus uzplus anaiptol ne talentai...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų