Pasak tėvų, jiems sumažėja vaiko priežiūros atostogų, mat šių laikas pradeda skaičiuotis nuo gimimo dienos. Negana to, mamos gauna ir mažiau išmokų – pasak asociacijos „Neišnešiotukas“, tėvai praranda tūkstančius eurų.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
28-erių Elzbieta rankose laiko savo 9-erių mėnesių sūnų Leoną. Nors Leonas šiandien šnekus ir judrus, jis gimė dviem mėnesiais anksčiau nei turėjo. Vaikelis gimė vos kilogramo ir 680 gramų. Mama nėštumo metu buvo net 4 kartus operuota, o pirmąją motinystės parą praleido reanimacijoje.
„Mano vaikutis inkubatoriuje gulėjo apie dvi savaites, Buvau vežama su ratukais susitikti su juo. Galvojau, kad pirmus du vaikučio gyvenimo metus net neišlįsim iš ligoninių – tai kokios astmos, tai plaučių nepakankamumai. Dėl to buvo labai baisu“, – pasakojo Elzbieta Degutytė.
Iš viso moteris ligoninėje prabuvo 9 savaites, o iš jų po gimdymo – 5 savaites. Nėštumo ir gimdymo atostogų Elzbieta išėjo 30 nėštumo savaitę.
Šios atostogos suteikiamos visoms mamoms vienodai, nesvarbu, kada gimsta vaikelis. Pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, suteikiamos kitos – vaiko priežiūros, jos trunka iki tol, kol vaikui sueis 18 mėnesių arba 24 mėnesiai. Tad sugrįžus į namus, Elzbietos laukė nemaloni staigmena – dėl to, kad jos sūnus gimė anksčiau, jai priklauso mažiau vaiko priežiūros atostogų, mažiau laiko su vaiku bei išmokų.
Tad Elzbieta pasimetusi ir nežino, ką reikės daryti pasibaigus vaiko priežiūros atostogoms.
„Jau praradom ir taip galimybę kurti ryšį kartu, kai gulėjom ligoninėje. Vien dėl fizinio atstumo, vien dėl veiklų, kurias galėjome veikti kartu. Tikėtina, kad aš iš karto negrįšiu dirbti pilnu etatu – galbūt dalį etato, nežinau. Prašysiu močiučių, senelių, kad padėtų“, – sakė moteris.
Įžvelgia teisinę spragą
Ankstukų tėvus vienijanti asociacija „Neišnešiotukas“ sistemoje įžvelgia teisinę spragą. Pasak jų, kai vaikai gimsta anksčiau, tėvams reikia praleisti ilgesnį laiką ligoninėje ir po to papildomai užsiimti su naujagimiu, kad pasivytų kitus vaikus.
„Buvo taip, kad ir aštuonis mėnesius mama praleisdavo ligoninėje kartu su vaiku. Tai kiek jai belieka grįžus namo turėti savo vaikelį – jį auginti, jį puoselėti tam, kad jis priaugtų savo bendraamžius? Tėvai neatostogauja tuo metu – jie kovoja už savo vaikus, jų sveikatą už jų gyvybę“, – kalbėjo asociacijos „Neišnešiotukas“ atstovė spaudai Jolanta Leonavičiūtė Grigorjevienė.
Tiesa, „Neišnešiotuko“ asociacijos atstovė sako, kad mamos dėl sutrumpėjusių vaiko priežiūros atostogų praranda ne tik šimtus eurų išmokų.
„Ir tūkstančiais. O kaip gi? Jeigu motinystės išmokos mamoms sudaro ir apie 1600 eurų per mėnesį, tai pagalvokit – kokie tie pinigai gali būti, jeigu mes kalbam apie du, tris ar keturis mėnesius“, – sakė J. Leonavičiūtė Grigorjevienė.
Asociacija „Neišnešiotukas“ mano, kad į atostogas nereikėtų įskaičiuoti laiko, kurį mama praleido ligoninėje arba nustatyti vienodą vaiko priežiūros atostogų trukmę visoms šeimoms, nepriklausomai nuo kūdikio gimimo datos.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Linas Kukuraitis sutinka, kad sistema galėtų būti lankstesnė.
Reikia imti konkrečius atvejus, žiūrėti, dėti ant stalo kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija – tiek tuos, kurie gimė labai anksti, tiek tuos kurie gimė vėliau“, – sakė L. Kukuraitis.
5 kūdikiai iš 100 – gimę per anksti
Pasak „Neišnešiotuko“ asociacijos, iš pradžių Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlomiems pokyčiams nepritarė. Esą ir vėliau gimę kūdikiai gali susidurti su rimtomis sveikatos problemomis. Tokia pozicija anksčiau buvo nuskambėjusi viešai.
Tačiau ministerija, pakalbinta TV3 žurnalistų, jau šneka kitaip.
„Sistema padaryta visiems ir kažkokios identifikavimo problemos aš iki šiol negirdėjau. Gal galime surasti tuos didžiausius skaudulius ir pasižiūrėti, kaip galėtume padėti šeimom, pas kuriuos gimsta vaikai anksčiau laiko“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
Ilgametė ankstukų statistika rodo, kad kasmet vidutiniškai 5 kūdikiai iš 100 naujagimių būna gimę per anksti. Pavyzdžiui, pernai iš visų beveik 19 tūkstančių gimusių vaikų virš tūkstančio buvo ankstukai.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:

































































































































































































































































