Rugsėjį mokyklų duris pravers ne tik mažiau mokytojų, bet ir mokinių. Kai kurie pedagogai jau dabar žino, kad prasidėjus vasarai jie papildys bedarbių gretas.
Mokyklų direktoriai mano, kad tokia situacija susidarė po rengiamų vis naujų reformų, o Savivaldybės darbuotojų tikinimu, padėtis blogėja dėl to, kad mažiau mokinių.
Panevėžio miesto savivaldybės tarybai patvirtinus naują mokinio krepšelio lėšų paskirstymo ir naudojimo tvarką, pagal kurią mokyklos savarankiškai gali disponuoti 95 proc. mokinio krepšelio lėšų, kai kurių švietimo įstaigų situacija tapo kebli. Daug mokinių turinčioms mokykloms pakeitimas išėjo į naudą, kitoms – priešingai.
Nors likusius 5 procentus paskirsto Savivaldybė mokykloms, kurioms neužtenka mokinio krepšelio lėšų, tačiau jų vadovai tuo nesidžiaugia. Įsigaliojus naujajai tvarkai, Savivaldybė, palyginti su praėjusiais metais, dešimčia procentų mažiau šių lėšų gali skirti nedaug mokinių turinčioms mokykloms.
Finansų ir biudžeto skyriaus vyriausiosios specialistės Irenos Vaitelienės teigimu, naujoji tvarka ypač naudinga gerai sukomplektavusioms klases švietimo įstaigoms – J.Balčikonio, V.Žemkalnio, „Minties“, K.Paltaroko, J.Miltinio gimnazijoms, 5-ajai vidurinei mokyklai, Suaugusiųjų mokymo centrui. Jos galės pedagogams mokėti didesnius atlyginimus. „Šiuo atžvilgiu nukenčia mažai vaikų turinčios mokyklos. Tačiau Savivaldybė, skirstydama krepšelio lėšas, į tai atsižvelgė. Pinigai išdalyti taip, kad būtų išlaikyti kitų mokyklų pedagogų tarifinių atlyginimų koeficientų vidurkiai“, – sako I.Vaitelienė.
Atleis pedagogus
Pasak Finansų ir biudžeto skyriaus vyriausiosios specialistės, sudėtingiausia situacija yra „Aušros“ vidurinėje mokykloje. Jai Savivaldybė iš penkių procentų disponuojamų pinigų skyrė 316 tūkstančių litų. Beveik tokia pati padėtis ir 9-ojoje vidurinėje – jai skirta 275,6 tūkst. litų. Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinei mokyklai papildomai prireikė 270 tūkst. litų.
„Vyturio“ vidurinės mokyklos direktorė Vitalija Dziuričienė „Sekundei“ sakė, kad jos vadovaujama įstaiga kokių nors pakitimų dėl naujos tvarkos nepajuto.
„Kadangi neturėjome didelių poreikių, ypatingų reorganizacijų nereikėjo, pakanka mokinio krepšelio lėšų. Savivaldybės skirti pinigai paskirstyti mokytojų atlyginimams, todėl mes jokio pasikeitimo nejaučiame“, – kalbėjo mokyklos vadovė.
„Aušros“ vidurinės mokyklos direktorė Giedrė Gruzdienė „Sekundei“ atskleidė, kad jų mokykloje situacija gana sudėtinga. „Ne mokinių skaičius turėtų lemti, kiek pinigų turi gauti mokykla. Pasikeitus mokinio krepšelio lėšų paskirstymo ir naudojimo tvarkai, jau sumažėjo mokytojų atlyginimai, o nuo naujų mokslo metų planuojame atsisakyti dalies pedagogų paslaugų“, – atvirai pasakojo direktorė.
Pasak G.Gruzdienės, nauja tvarka palies ne tik jų mokyklą.
Įstaigos vadovę piktina, kad šiais metais iš mokinio krepšelio lėšų privalu susimokėti ir už komunikacines technologijas.
Nedaug vaikų
Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji centralizuoto vaikų priėmimo į mokyklas specialistė Regina Eitmonė „Sekundei“ aiškino, kad „Aušros“ vidurinė mokykla į sudėtingą situaciją pateko ne dėl naujų įstatymų, o todėl, kad joje mokosi nedaug vaikų.
„Ten senas rajonas, nėra daug mokinių, todėl suprantama, kad mokykla nesugebės sudaryti daugiau klasių, tad reikės atleisti ir darbuotojų“, – tikino vyriausioji specialistė.
Kiekvienoje klasėje turi būti ne mažiau nei 22 ir ne daugiau kaip 24 mokiniai. Susidarius tokiai situacijai, kad liktų dvi klasės, kuriose būtų po 20 vaikų, tektų formuoti vieną, o nepatekę į ją mokiniai turėtų eiti į kitas mokyklas.
„Jei taip atsitiktų, suprantama, kad būtų naikinami ir pedagogų etatai“, – paaiškino R.Eitmonė.
Vaida REPOVIENĖ