Žmonės, kuriems buvo taikytos branduolinės medicinos arba spindulinės terapijos procedūros diagnozuojant ligas ar jas gydant, eidami per tarptautiniuose oro uostuose įrengtus kontrolinius vartus, turėtų būti atsargūs. Mat jų skleidžiama spinduliuotė gali sukelti didelių nemalonumų, rašo pirmadienio "Respublika".
Taip neseniai atsitiko vienai keleivei Rusijoje, kuri po gydymosi skleidė padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę - dėl šio įvykio buvo evakuoti tarptautinio terminalo keleiviai.
„Išsiduoda“ seni daiktai
Lietuvos radiacinės saugos centras, atsižvelgdamas į žmonių nuogąstavimus, kad panašių atvejų gali atsitikti ir Lietuvoje, patvirtino, jog, siekiant išvengti nelegalių radioaktyviųjų ir branduolinių medžiagų įvežimo į Lietuvą ar išvežimo iš jos, ir Vilniaus tarptautinio oro uosto terminaluose yra sumontuoti tokie kontroliniai vartai, kurie nepraleidžia radioaktyvių daiktų ir žmonių.
Priežastys, dėl kurių suveikia vartų signalizacija, yra labai įvairios - žmonės veža senus laikrodžius arba prietaisus, turinčius šviečiančius skydelius, senus fotoaparatus arba kitus daiktus, kuriuose yra didesni kiekiai gamtinės kilmės radionuklidų. Senuose laikrodžiuose arba kituose prietaisuose, kad jų rodmenis būtų galima pamatyti tamsoje, buvo naudojami specialūs dažai, kurių sudėtyje buvo radžio arba bario radionuklidų. Fotoaparatų optikai buvo ir dar yra naudojami Žemės elementai, kuriuose gamtinių radionuklidų kiekiai yra kiek didesni, o dozės galia šių daiktų paviršiuje yra keletą kartų didesnė už gamtinį foną.
„Švytintys“ žmonės
Tačiau tokių daiktų, dėl kurių suveikia vartų signalizacija, pasitaiko labai retai. Dažniausia ji suveikia tada, kai pro vartus eina žmogus, kuriam buvo taikytos branduolinės medicinos arba spindulinės terapijos procedūros diagnozuojant ligas ar jas gydant.
Branduolinės medicinos procedūros, ypač išsivysčiusiose šalyse, taikomos labai dažnai. Jomis siekiama greitai ir efektyviai diagnozuoti širdies, skydliaukės ir kitų organų ligas arba jas gydyti. Šių procedūrų metu žmogui suleidžiama, duodama išgerti arba suvalgyti vadinamųjų radiofarmakologinių preparatų. Po tokių procedūrų žmogus kurį laiką - tol, kol radioaktyviosios medžiagos suskyla ir pasišalina iš organizmo - tampa radioaktyvus. Po spindulinės terapijos procedūrų pacientas yra radioaktyvus tol, kol į žmogaus organizmą įdėtos vadinamosios radioaktyvios sėklos suskyla.
Suveikus vartų signalizacijai Lietuvos valstybės sienos apsaugos pareigūnai nustato, kuris žmogus ar daiktas skleidžia padidėjusį jonizuojančiosios spinduliuotės foną, identifikuoja, kokie radionuklidai aptikti, ir informuoja Radiacinės saugos centrą, kuris įgaliotas priimti tolesnį sprendimą.
Sprendžia pareigūnai ir medikai
Asmenys, kurių išmatuotos dozės galios yra didesnės už gamtinį foną, yra sulaikomi atskiroje patalpoje tol, kol tiriamos aplinkybės.
Jei sulaikytiems asmenims buvo taikytos branduolinės medicinos ar spindulinės terapijos procedūros, jie turi pateikti gydymo įstaigos, kurioje buvo gydyti, pažymėjimą. Turi būti patvirtinta, kad jiems buvo taikytos branduolinės medicinos procedūros, nurodyta, kokie radionuklidai buvo naudojami ir kita reikalinga informacija. Jei radionuklidais gydytas žmogus pažymėjimo neturi, sprendimą dėl leidimo kirsti valstybės sieną, išsiaiškinęs aplinkybes, priima Radiacinės saugos centras.
Kiekviena šalis, taip pat ir Lietuva, teisės aktais reglamentuoja radionuklidų aktyvumo lygio, su kuriuo pacientai, gydyti radionuklidais, išleidžiami iš gydymo įstaigos. Tokie pacientai turi būti informuojami, kiek laiko ir kaip turėtų elgtis, kad nesukeltų pavojaus savo artimiesiems ir kitiems šalia esantiems žmonėms.
Aida VALINSKIENĖ