Norint sužinoti, kokia bus Vyriausybės mokesčių politika, pastarąjį pusmetį reikėjo klausti ne Ministro Pirmininko, nes jis vis nurodydavo į savo sudarytą darbo grupę. Paklausti ko nors konkretaus apie mokesčius nebuvo galima ir finansų ministro, nes šis vis susilaikydavo nuo nuomonės, pridurdamas, kad taip siekia nedaryti įtakos suburtai darbo grupei.

 

Darbo grupė, panašu, neapsisprendė (nors ar tai jos, ne politikų rūpestis?), ar apskritai reikia mažinti/didinti mokesčių naštą, o dėliojo tik mokesčių perstumdymo variantus. Nuotrauka iš diena.lt Bendra kryptis mažinti darbo apmokestinimą – tai, ką visi jau senokai kalbėjo. Puiku, kad pakartota. O konkretūs du siūlymai – dėl mažiausiai uždirbančių naštos palengvinimo bei „Sodros“ lubų yra kaip tik tie siūlymai, kurių, kaip rašiau prieš kelias savaites, darbo grupei ir linkėčiau.

Darbo grupė siūlo: pakelti neapmokestinamų pajamų dydį. Džiaugiuosi. Tai ne vienam būtų postūmis iš užburto socialinės paramos ir nelegalaus darbo rato. Jei bus susilaikyta nuo kokios nors super-duper kintamos formulės, kuri leistų sakyti, kad taip įvedami progresiniai mokesčiai, tai beliks šią idėją tik palaikyti.

Darbo grupė siūlo: lyg ir girdėti, kad norima nustatyti „Sodros“ įmokų lubas (patvirtinimo nematau, nes oficialiame Vyriausybės pranešime apie tai nutylima, premjeras irgi neakcentuoja). Jeigu tai numatyta – puiku. Problema tik ta, kad lubos – nuo septynių su puse tūkstančio litų uždarbio. Daliai įmonių vadovų ir dar vienam-kitam – gerai. Gal kažkurioje vietoje koks verslas nepabėgs į užsienį. Tačiau tokios lubos nepalies daugelio aukščiausios klasės profesionalų ir jauniems versliems žmonėms tai vargu ar bus pakankamas postūmis likti bei darbo vietas kurti Lietuvoje.

REKLAMA

Darbo grupė siūlo: neįvesti jokių naujų PVM lengvatų. Na gerai, supratome. Bloga senoji Vyriausybė, pasirodo, buvo ne tokia jau bloga. Buvo galima ją politiškai tarkuoti, pasitelkiant lengvatų netekusią spaudą, kad ji šiokia ir anokia, o dabar bus galima sakyti, kad kaitalioti nieko nebereikia, nes ekspertai taip nustatė. Tiesiog gudru.

Darbo grupė siūlo: apmokestinti palūkanas už indėlius bankuose. Oho. Kažkas (greičiausiai – eilinį kartą nuo nieko nepriklausomi mokesčių konsultantai) pasistengė, kad mokesčių sistema būtų švari ir viskas apmokestinama, kad, gink Dieve, jokių landų neliktų. Panašių patarėjų netrūko ir prieš vadinamą naktinę reformą. Ir didžiausia klaida buvo ta, kad jų buvo paklausyta, apmokestinant įvairias tariamas landas.

Kai ateis laikas politikams šiuos siūlymus svarstyti, siūlau neužmiršti, kad stabilumas irgi yra gerai. Šis vadinamasis taupymo mokestis būtų dar blogiau dėl to, kad taupymas, nuo kurio šiandien atbaido infliacija ir nepasitikėjimas bankais, taps visai nebemadingas. Taupymo mokestis yra tikras blogis. Ir tai pajus visi, kurie nenori savo sunkiai uždirbtų pinigų paleisti vėjais ir suka galvą, kur juos saugiai laikyti – kad jų niekas nenusavintų, neprašvilptų, neapmokestintų.

Beje, indėlių ir paskolų apmokestinimas, viena vertus, pateikiamas kaip pagrindinis įrankis kompensuoti mokestinių įplaukų į biudžetą praradimus. Tai reiškia, kad darbo grupė nemano, jog dabartiniai mokesčiai mažina paskatas užsiimti ekonomine veikla ir apsiribojo perdėliojimu iš vienos kišenės į kitą. Logika smulkmeniška, bet ne visai teisinga, nes šiaip ar taip mokesčius galiausiai sumoka tie, kas dirba ir kuria bei savo uždirbtus pinigus išleidžia vartojimui.

Kita vertus, su palūkanų apmokestinimu ir vėl bandoma žaisti gero-blogo pasiūlymo žaidimą. Maždaug taip – dideles paskolas ir indėlius apmokestinsime, o mažų – ne. Pamaitinsime visuomenę pavydo jausmu ir bus gerai. Čia pradžiai, suprantama, nes paskui reikės užkišti vis daugiau „landų“, o ir infliacija vis darys savo – vis daugiau ir daugiau žmonių mokės šį taupymo mokestį.

REKLAMA

Kas dar liūdina – nėra nė žodelio apie tai, ką padaryti, kad mokesčius mokėti būtų tiesiog paprasčiau. O juk būtent nuo to dažnai priklauso apsisprendimas – legaliai ar nelegaliai dirbti, ar spjauti ir viską mesti.

Beje, o ar tikrai suprantate, kas siūloma dėl „Sodros“? Cituoju iš Vyriausybės pranešimo spaudai: „Siūloma pertvarkyti „Sodros“ pensijų sistemą, perkeliant bazinę pensiją į valstybės biudžetą ir sukuriant kaupiamųjų sąskaitų sistemą likusiai „Sodros“ įmokų daliai, susijusiai su senatvės pensija. Atitinkamai būtų perskaičiuoti ir gyventojų pajamų mokesčio ir „Sodros“ įmokų tarifai“.

Suprantu tik tiek, kad valdiška sistema labiau žais draudimą, ką ne kartą siūlė keli šia tema kalbantys ekonomistai. Pasirodo, panašiai supranta ir darbo grupės vadovas S. Jakeliūnas. Tačiau kas konkrečiai bus – oi nežinia.


Rašyti komentarą...
l
lietuvis
2013-05-05 23:32:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
kiek gali tas simasius nersti
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų