Prognozuoja koronaviruso likimą – taps „antru gripu“?

Nors dar tik pradėjus įsibėgėti pandemijai imta svarstyti, kokia gi galėtų būti jos tolesnė eiga, vienos prognozės mokslininkai negali pateikti iki dabar. Galbūt turėsime antrą bangą, o gal – tik mažesnius „pabangavimus“ – tokią frazę jau ne kartą kartojo tiek valdžios atstovai, tiek medikai. Vis dėlto vienas realių scenarijų, kad koronavirusaas taps „antru gripu“, nuo kuriuo turėsime saugotis kiekvienais metais.

117

Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyriaus vedėja Estela Tamašauskienė portalą tv3.lt patikino, kad tokios prognozės sklandančios jau kurį laiką. 

(117 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta Lietuvoje

„Suprantama, kad šis virusas taip greitai neišnyks, toliau cirkuliuos visuomenėje ir gali tapti sezonine liga, iki vakcinos atsiradimo, panašu, ir bus ligos bangavimai“, – sakė gydytoja.

Svarbios ateinančios savaitės

Pašnekovė sutiko, kad dar sunku pasakyti, kokia bus šios infekcijos atvejų registravimo kreivė. 

„Tą parodys ateinančios savaitės, kai atlaisvinus karantiną žmonės pradės daugiau judėti, važinėti, susitikti, tada galėsime matyti, koks tų susirgimų pakilimas galėtų būti. 

Kadangi vis dar nustatomi naujų atvejų židiniai slaugos, globos namuose, tai rodo, kad virusas taip gali cirkuliuoti ir iki rudens ar dar ilgiau – tol, kol neatsiras efektyvūs antivirusiniai vaistai ar vakcina. Tačiau ilgalaikes prognozes daryti dar sudėtinga“, – kalbėjo E. Tamašauskienė.

Virusas niekur nedings

Jai antrindamas gydytojas infektologo prof. Alvydas Laiškonis irgi įvardijo panašų COVID-19 plitimo scenarijų.

„Dauguma mokslininkų laikosi tos nuomonės, kad taps sezonine liga. Prisimenant ispaniškojo gripo pandemiją 1918–1920 m., žmonės negalėjo atsipalaiduoti net trejus metus. Bet gripo virusas tiek mutavo, kad mes prie jo pripratome ir jau kiek metų gyvename su juo. Visi žino, kad ateis ruduo, žiema ir bus gripas. 

Taigi kol nesukursime geros vakcinos ar medikamentų nuo COVID-19, turėsime priprasti prie kitokio gyvenimo būdo, kuris bus ir su tam tikrais apribojimais, nes virusas pats savaime tikrai neišnyks“, – kalbėjo infektologas.

Gydytojo manymu, net jei vakcina ir bus sukurta, gali būti, kad ji bus tik sezoninė. 

„Manau, tas virusas po truputį gaudamas gydymą ir keisdamas populiaciją palengva pats keisis. O tokiu atveju norisi daryti analogiją su gripu, kuris iš pradžių buvo toks pavojingas, o vėliau atsirado vakcinos, efektyvus gydymas“, – dėstė jis.

Vakciną jau galėjome turėti?

Profesoriaus pastebėjimu, klaida buvo padaryta, kai nustota išsamiau tyrinėti koronavirusus dar SARS protrūkio metu.

„Kiek man teko kalbėtis su prancūzų virusologais, su kuriais dar 2003 m. teko dirbti Prancūzijoje SARS protrūkio metu, tai jie pastebėjo, kad žmonija padarė klaidą toliau netyrinėję koronaviruso.

REKLAMA

Nors mirštamumas nuo SARS buvo baisus – tarp medikų jis siekė 20 proc. ir 9,6 proc. – bendroje populiacijoje, bet viskas labai greitai baigėsi. Juo labiau anuomet dar nebuvo ir tokio žmonių judėjimo, koks tapo pastaraisiais metais. Galvota, kad viskas tuo ir užsibaigė. Jei būtų tyrinėta, studijuota, ruoštasi, per tą laiką ir vakcina būtų paruošta, ir vaistai surasti“, – įsitikinęs A. Laiškonis.

Jo teigimu, tai buvo pamoka, kad kai kada reikia numatyti į priekį: „Atsiradus kiekvienai naujai ligai, išaiškinus naują sukėlėją, reikia apie jį galvoti, studijuoti, nes nežinoma, kaip ir kada jis išplis.“

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros virusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).


Rašyti komentarą...
P
Pluke
2020-05-17 21:53:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kiek jau galima rasyti apie korona ir gasdinti nusibodo. Turekit jus proto rasytojeliai
Atsakyti
0

N
Nuomonė
2020-05-17 22:17:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mūsų gripas, kuris kasmet nusineša daugiau gyvybių, daug stipresnis, o juk tai irgi virusologinė liga!!!! Šis virusas buvo silpnesnis. Taip, kad pas mus dominuoja vėžys, tbc, kraujagyskių ligos, širdies ligos KURIOS PER ŠĮ LAIKOTARPĮ NEBUVO GYDYTOS IR MIRTINGUMAS NUO JŲ GYDYTOJŲ DĖKA PADIDĖS!!! ATSAKOMYBĖS VERYGAI, SKVERNELIUI ,KUKURAIČIUI IR VISIEMS, KURIE PRISIDĖJO!!!!!! REIKALAUSIM. ITALIJOJ JAU VYKSTA TYRIMAI NUO KO MIRĖ ŽMONĖS, ČIA -MES NETYLĖSIM!!!!
Atsakyti
-8

V
Vydas
2020-05-17 22:40:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Koronu bus gazdinama tol kol nebus vakcinuoti žmonės ir nepastatytos ir nepajunktos 5 g antenos kai viskas bus atlikta tada nebeliks koronos bus paprastas gripas nes po vakcinos @bus valdoma žmonija bus pasiektas tikslas pso
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų