Lietuvoje pavasarį prieglobsčio pasiprašęs gruzinas jau antrąsyk grąžinamas iš kitų Europos šalių.
34-erių vyras prieglobsčio Lietuvoje pasiprašė kovą. Migracijos departamento sprendimu jis buvo apgyvendintas Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Užsieniečių registracijos centre (URC) Pabradėje. Tuo pat metu buvo pradėtas nagrinėti jo prašymas suteikti prieglobstį, teigiama VSAT išplatintame pranešime spaudai.
Prieglobsčio prašytojai turi teisę nustatyta tvarka išeiti iš centro teritorijos ne ilgiau kaip 24 val. Šia teise jie dažnai piktnaudžiauja. Tą padarė ir gruzinas, iš URC išėjęs rugsėjo pabaigoje ir nustatytu laiku negrįžęs. Spalį paaiškėjo, kad jis atsidūrė Vokietijoje.
Nustatyti gruzino asmenybę vokiečiams padėjo EURODAC pirštų atspaudų duomenų bazė. Visi vyresni nei 14 metų asmenys, prašantys suteikti prieglobstį Europos Sąjungos (ES) teritorijoje, privalo duoti pirštų atspaudus. Tai daroma ir URC Pabradėje. Pirštų atspaudai skaitmeniniu formatu siunčiami į Europos Komisijos centrinį skyrių, ten automatiškai palyginami su kitais duomenų bazėje saugomais pirštų atspaudais.
Taip nustatoma, ar asmuo nepateko į ES be reikiamų dokumentų ir ar jis nėra prašęs prieglobsčio kitoje ES šalyje. Sistemoje dalyvaujanti šalis, nusiuntusi pirštų atspaudus į EURODAC, iš karto sužino, ar jie sutampa su duomenų bazėje esančiais atspaudais. Jei sutampa, šalis gali grąžinti asmenį į tą šalį, kurioje jis pirmiausia pasiprašė prieglobsčio.
Todėl Vokietijos pareigūnai pagal Dublino konvenciją gruziną grąžino atgal į Lietuvą, pirmąją šalį, kur užsienietis pasiprašė prieglobsčio.
Nuo spalio 24 d. gruzinas vėl apgyvendintas URC, o jo prašymas suteikti prieglostį tebenagrinėtas.
Pasinaudodamas teise išeiti iš centro spalio 31 d. jis tą ir padarė, bet nustatytu laiku vėl negrįžo. Šįsyk gruzinas nukeliavo iki Čekijos, kurios pareigūnai taip pat pasinaudojo EURODAC sistema ir užsienietį išsiuntė iš šalies.
Trečiadienį jis vėl susitiko su Lietuvos pasieniečiais, nes iš Prahos lėktuvu buvo grąžintas į Vilniaus oro uostą. Trečiadienio vakarą prieglobsčio prašytojas jau gyveno URC, jo prašymo suteikti prieglobstį nagrinėjimas atnaujintas. Šiuo metu panorėjęs užsienietis tebeturi teisę išeiti iš URC teritorijos.
Nors tokių atvejų pasitaiko dažnai, VSAT pareigūnai pagal galiojančius teisės aktus už panašius „žygius“ tokiems prieglobsčio prašytojams pritaikyti griežtesnių nuobaudų neturi teisės. Vienintelė drausminio poveikio priemonė, kurią galima pritaikyti centre nustatytą tvarką pažeidusiam gruzinui, - neišmokėti 26 Lt mėnesio pašalpos. VSAT duomenimis, vieno užsieniečio išlaikymas URC atsieina apie 1650 Lt per mėnesį.