Prezidento Valdo Adamkaus patarėjai jau dėlioja šalies vadovo metinį pranešimą, kuris tradiciškai Seime skaitomas kovo arba balandžio mėnesį, rašo "Vilniaus diena".
"Metų pradžioje visuomet kiek ramiau - mažiau politinių įvykių, įvairių vizitų ar susitikimų. Tai geras laikas pradėti šį nemenką darbą", - sakė prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė.
Pastarosiomis dienomis prezidento oficialiojoje darbotvarkėje įrašytas tik vienas punktas - posėdžiai su patarėjais ir darbas su dokumentais. Anot atstovės spaudai, šiuose pasitarimuose kol kas tik "generuojamos idėjos, kurios galėtų būti metiniame pranešime". Pasak jos, paprastai iš pradžių su prezidentu suderinama, kas turi būti pasakyta pranešime, vėliau tos idėjos "apauga" frazėmis, citatomis, tezėmis ir tik esą jau po to "sudėliojamas" visas tekstas.
Kol kas neatskleidžiama, kokie klausimai gali būti paliesti valstybės vadovo metiniame pranešime. Spėjama, kad prezidentas daug dėmesio gali skirti artėjantiems Seimo rinkimams, įspėjimams apie populizmo protrūkių pavojus, siekiant įtikti rinkėjams. Gali būti įvertinta Gedimino Kirkilo vadovaujamos mažumos Vyriausybės, taip pat politiškai margo dabartinio Seimo veikla.
Valstybės vadovas, kaip ir anksčiau, gali įvardinti daugelį metų neišsprendžiamas švietimo ir mokslo, sveikatos apsaugos, teismų ir teisėsaugos sistemų problemas. V.Adamkus taip pat turės progą išsakyti, kaip vertina nacionalinio energetikos investuotojo "Leo LT" kūrimą.
Kol kas nežinoma tiksli metinio pranešimo skaitymo Seimo posėdyje data. Šis klausimas bus derinamas kiek vėliau, artėjant Seimo pavasario sesijai, kuri prasidės kovo 10 dieną.
Paprastai V.Adamkus metinį pranešimą skaito kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje.
Konstitucijoje nurodoma, kad Prezidentas "Seime daro metinius pranešimus apie padėtį Lietuvoje, Lietuvos Respublikos vidaus ir užsienio politiką".
Metiniai šalies prezidentų pranešimai parlamente skaitomi nuo 1993 metų. Ši valstybės vadovo konstitucinė pareiga nebuvo įvykdyta tik 2004 metais - į apkaltos proceso sūkurį patekęs tuometinis prezidentas Rolandas Paksas taip ir neperskaitė metinio pranešimo.