Teisėsaugos pareigūnai pradėjo ikiteisminius tyrimus dėl apgaule gautų motinystės ir tėvystės pašalpų Panevėžyje, Anykščių ir Kėdainių rajonuose.
Panevėžio apygardos prokuratūros Antrojo skyriaus prokurorai kontroliuoja ir organizuoja Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) Panevėžio apskrities skyriaus pareigūnų pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl apgaule padidintų motinystės ir tėvystės pašalpų vienoje miesto individualioje įmonėje.
Ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDFV) Panevėžio skyriaus pranešimą.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, išanalizavus šioje įmonėje dirbančių asmenų prieš tai gautas pajamas, nustatytas didelis jų padidėjimas būtent šių metų pirmajame ketvirtyje, nes anksčiau darbuotojams motinystės ir tėvystės pašalpos buvo mokamos pagal Vyriausybės tuo metu nustatytą minimalų darbo užmokestį.
Pasak pareigūnų, yra pagrindo įtarti, kad šių asmenų atlyginimai buvo dirbtinai padidinti siekiant apgaulės būdu užvaldyti didelės vertės svetimą turtą - Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšas.
VSDFV Panevėžio skyriaus darbuotojai, patikrinę apie 5000 motinystės ir tėvystės atostogų išėjusių panevėžiečių draudžiamų pajamų pagrįstumą, įtarimus sukėlusius atvejus perdavė tirti FNTT Panevėžio skyriaus pareigūnams.
Ikiteisminiai tyrimai dėl galimai apgaule iš „Sodros“ pasisavintų motinystės ir tėvystės pašalpų pradėti Anykščių ir Kėdainių rajonuose, juos kontroliuoja tų rajonų apylinkių prokurorai.
Trečiadienį Panevėžio apygardos prokuratūroje vyks koordinacinis pasitarimas, kuriame bus aptarta, kaip išaiškinti sukčiavimus neteisėtai gaunant motinystės ar tėvystės pašalpas.
Koordinaciniame pasitarime dalyvauti pakviesti Panevėžio apygardos ir Panevėžio miesto, Anykščių, Biržų, Kėdainių, Kupiškio, Pasvalio, Rokiškio ir Utenos rajonų apylinkių prokuratūrų vyriausieji prokurorai, Valstybinio socialinio draudimo fondo Panevėžio, Anykščių, Biržų, Kėdainių, Kupiškio, Pasvalio, Rokiškio ir Utenos skyrių, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Panevėžio ir Utenos apskrities skyrių, Valstybinės mokesčių inspekcijos Panevėžio apskrities ir Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus vadovai, atsakingi pareigūnai.
„Sukčiaujant gaunamos neteisėtai didelės motinystės ar tėvystės pašalpos iš Valstybinio socialinio draudimo fondo padaro labai didelę žalą šiuo metu ekonominių problemų turinčiai mūsų valstybei, „Sodrai“, visiems piliečiams. Mūsų pasitarimo tikslas - aptarti tokių sukčiavimo atvejų dėl neteisėtų motinystės ar tėvystės pašalų tyrimo veiksmus ir pasitarti, kokias poveikio priemones - civilinę, administracinę ar baudžiamąją atsakomybę taikyti“, - pranešime spaudai teigia Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka.
Prokuratūros vadovo nuomone, neabejotina, kad kuo greičiau reiktų keisti šių metų sausio pirmąją dieną įsigaliojusį Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, kurio nuostatos apskaičiuojant tokias pašalpas sudaro galimybę piktnaudžiauti ir sukčiauti.
Pernai šalyje buvo išmokėta 195 milijonai litų tokių pašalpų, o per šių metų 9 mėnesius - jau 553 milijonai litų.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Kauno apskrities skyrius atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo gaunant nepagrįstai didelę - 28 tūkst. litų - nėštumo ir gimdymo atostogų pašalpą.