Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate policijos vadai pristatė pirmų devynių mėnesių policijos ataskaitą. Statistika byloja, kad nusikaltimų šiemet daugėja, tačiau pasidžiaugta, kad ir ištirti jų pavyksta daugiau nei pernai. Pavyzdžiui, žurnalistams pateiktoje policijos ataskaitoje skelbiama, kad šiemet per devynis mėnesius Šiaulių policija mieste užregistravo 124 sunkius nusikaltimus, o atskleidė – net 134. O kitur – dar gražiau.
Nusikalstamumas auga
Spaudos konferencijoje, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Egidijaus Lapinsko pavadintoje susitikimu, apžvelgta ne tik kriminogeninė situacija, bet ir aptarta ne viena problema. Kontrabandiniai rūkalai ir naminė degtinė, sprendžiant iš policijos vadovų ilgų kalbų, – šiuo metu didžiausi skauduliai.
Policijos pateikta statistika rodo, kad Šiaulių apskrityje nusikalstamumas per pirmus šių metų devynis mėnesius, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, nežymiai išaugo – užregistruota 68 nusikaltimais daugiau. Tirti nusikaltimus policijos pareigūnams sekėsi neblogai – kai praėjusiais metais pavykdavo ištirti vos kas antrą nusikaltimą, šiemet atskleidžiama beveik 60 procentų.
Daugėja sunkių ir labai sunkių nusikaltimų
Šiaulių mieste nusikalstamumo statistika „neblizga“. Per pirmus šių metų devynis mėnesius mieste išžaginta net septyniskart daugiau moterų, nei praėjusių metų tą patį laikotarpį – dėl išžaginimo pradėti septyni ikiteisminiai tyrimai. Pernai per tą patį laikotarpį žagintojas nuskriaudė tik vieną auką. Narkotikai tampa taip pat nemenka problema – užregistruoti 55 nusikaltimai, susiję su kvaišalais, kai tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu tokių nusikaltimų buvo tik 41.
Nežymiai sumažėjo vagysčių ir kai kurių kitų nusikaltimų, tačiau sunkių ir labai sunkių nusikaltimų padaugėjo daugiau kaip trečdaliu – užregistruoti 124 tokie nusikaltimai (pernai tokių nusikaltimų tebuvo 87). Miesto policijos pareigūnams šiemet prasčiau sekėsi apsaugoti šiauliečius ir viešose vietose, nes nuo nusikaltėlių nukentėjo daugiau žmonių.
Nusikaltimų ištirta daugiau, nei užregistruota
Jei tikėti statistika, gyventojus turėtų guosti tai, kad pareigūnams sunkius ir labai sunkius nusikaltimus sekėsi atskleisti tiesiog „stebuklingai“ gerai. Pavyzdžiui, žurnalistams pateiktoje policijos ataskaitoje skelbiama, kad pareigūnams Šiaulių mieste šiemet pavyko ištirti 108 procentus sunkių ir labai sunkių nusikaltimų. Šiemet per devynis mėnesius miesto policija užregistravo 124 sunkius nusikaltimus, o atskleidė – net 134. Iš kur „susikombinavo“ dar dešimt nusikaltimų statistikai pagerinti, lieka paslaptimi.
Bet ir čia – Šiaulių miesto policininkai – ne lyderiai. Pavyzdžiui, Joniškio rajono pareigūnai sugebėjo atskleisti net 290 procentų jų rajone padarytų sunkių nusikaltimų, o Pakruojo rajono policininkai sumušė visus rekordus – ataskaitoje juodu ant balto skelbiama, kad šio komisariato pareigūnai sunkius nusikaltimus ištiria net 320 procentų: užregistruoti penki nusikaltimai, o iš jų ištirta – net šešiolika.
Iš tiesių, kai susumuojamas atskleidžiamų nusikaltimų vidurkis – skaičiai atrodo įspūdingi. Tačiau akivaizdu, jog ir pirmokas suskaičiuotų, kad neįmanoma suvalgyti daugiau riestainių, negu jų į kuprinę įdėjo mama. Nebent draugai pavaišintų. Tad kyla klausimas, kas policijos pareigūnus taip užvaišino, kad rimtais veidais skelbiama sveikai logikai nepaklūstanti statistika. O gal nusikaltimus jau ištyrė keleriems metams į priekį?
Kaltina kitus
Trečdaliu padaugėjo nusikaltimų, kuriuos padarė praeityje nusikaltusieji. Policijos vadovai tai siejo su augančiu nedarbu. „Tokiems labai sunku integruotis į visuomenę ir jie tęsia tai, ką geriausiai moka“, – dūsavo Šiaulių miesto policijos komisariato viršininkas Rimvydas Šlekys.
Pagaliau miesto policijos galva atkreipė dėmesį ir į problemą, apie kurią „Šiaulių naujienos“ rašė jau ne kartą – tai kontrabandinių cigarečių prekyba centriniame miesto turguje. „Jūs visi tai žinote“, – savo bejėgiškumą kovoje su kontrabandos prekeiviais demonstravo R. Šlekys. Ir apkaltino šiauliečius, kodėl šie toleruoja kontrabandinių cigarečių prekeivius. (Argi eilinio žmogaus jėgoms susidoroti su kontrabandos platintojais, jeigu net miesto policijos galva – R. Šlekys – žinodamas, kur parduodama kontrabanda, nesugeba išvaikyti pažeidėjų? Tai gal pats policijos vadovas toleruoja kontrabandinių rūkalų prekeivius, o ne šiauliečiai? – aut. past.)
Galop komisaras ėmė kaltinti netikusią pažeidėjų drausminimo sistemą – esą surašius protokolą užkietėję prekeiviai po poros valandų vėl atgal sugrįžta į turgų. Kitaip sakant, Šlekys nekaltas – aplinka kalta.
Asta VOLKOVAITĖ