Pasišovė išmėžti būsto nuomos rinką: pas ką pasibels VMI?

Vilniaus miesto vicemeras Gintautas Paluckas teigia suradęs būdą, kaip sumažinti šešėlį būsto nuomos rinkoje ir papildomai į savivaldybės biudžetą susižerti kasmet net po 17 mln. Eur.

G. Palucko skaičiavimais, per metus Vilniuje išnuomojama apie 32 tūkst. butų, o tai sudaro apie 163 mln. Eur apyvartą. Vicemero teigimu, per metus į savivaldybės biudžetą iš šių lėšų mokesčių pavidalu galėtų įkristi net 17 mln. Eur.

„Pagal skaičiavimus mes matome, kad apimti apyvarta būsto nuomos rinkoje yra didžiulė, o nuo to mokesčiai galėtų būti sumokėti tikrai nemaži. Vadinasi, verta imtis veiksmų, siekiant sumažinti šešėlį šioje rinkoje.

Kas dominuoja ir turi visą informaciją apie būsto nuomos rinką? Pasirodo, kad būsto nuomos agentūros, brokeriai turi apie 70 procentų informacijos apie šią rinką, tai yra kas ir kam nuomoja.

Esminis siūlymas įpareigoti įstatymu, kad tos agentūros pateiktų turimą informaciją Valstybinei mokesčių inspekcijai, kas nuomoja ir kaip sandoriai yra sudaryti. Aišku, reikia pagalvoti ir apie saugiklius, kad nepradėtų agentūros vengti šios prievolės.

REKLAMA

Šią informaciją atskleidus, tai yra kam tu nuomoji būstą, mokesčių inspekcija galėtų nuomotojams priminti, kas nėra įsigiję verslo liudijimų arba nedeklaravę tokios veiklos ir nesumokėję mokesčių, kad tai juos įpareigoja daryti įstatymas“, – idėją aiškino G. Paluckas.

Kaip būtų mokami mokesčiai?

Vilniaus vicemeras tikino, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) specialistų dėmesio, įgyvendinus jo siūlomą idėją, pasibelstų į tų būsto nuomotojų duris, kurie naudodamiesi nekilnojamojo turto agentūrų tarpininkavimo paslaugomis nuomoja būstą, neturėdami verslo liudijimo ar nemokėdami mokesčių.

„Tai nėra kažkokių naujų mokesčių įvedinėjimas ar naujų apmokestinimo formų sugalvojimas. Visa tai egzistuoja. Bet tai yra masiškai ignoruojama ir nesilaikoma įstatymų.

Agentūroms perdavus informaciją apie nuomos sandorius, mokesčių inspekcija sulygintų su savo duomenų registrais duomenų, kas yra įsigijęs verslo liudijimus, kas yra deklaravęs pajamas iš būsto nuomos ir susimokėjęs mokesčius. Jeigu neranda tų asmenų savo registruose inspekcija, o jie yra agentūrų registruose, tai jie yra šešėlyje. Tokiu atveju inspekcija gražiai paprašys žmones išeiti iš šešėlio, įsigyti verslo liudijimą, susimokėti mokesčius“, – pabrėžė G. Paluckas.

„Jeigu tu nuomoji pigius mažus butus ir mažas pajamas iš to gauni, tau apsimoka mokėti 15 procent gyventojų pajamų mokestį. Bet, jei tu nuomoji didesnį, brangesnį butą, tau geriau išsipirkti metinį verslo liudijimą, sumokėti fiksuotą sumą ir paskui po 15 procentų GPM nemokėti“, – aiškino Vilniaus vicemeras, pridurdamas, jog verslo liudijimas būsto nuomai metams sostinėje šiuo metu kainuoja 550 Eur.

Tačiau kaip kontroliuoti tuos asmenis, kurie nesinaudoja būsto nuomos agentūrų tarpininkavimo paslaugomis ir nemoka mokesčių, nuomodami savo butus?

„Pamėginkime bent 70 procentų sandorių sutvarkyti, bet, kai jau pradėsime tuo rimtai užsiiminėti, o tuo rimtai verta užsiimti, nes potencialių mokesčių suma yra didelė, tai atitinkamai atsiras bendra kultūra, atsiras oficialios sutartys, daugiau teisių turės nuomininkai, nuomininkai įpras to reikalauti iš visų nuomotojų, tai likusi 30 procentų dalis bus spaudžiama prisitaikyti prie tos naujos praktikos, nes tada sakys: „o kur mano nuomos sutartis, nes visi kiti kitur gauna?“, – į klausimą atsakė G. Paluckas.

REKLAMA

Vilniaus vicemeras teigė, kad aptartą idėją ketina pateikti Vyriausybei, kad ši inicijuotų atitinkamus įstatymų pakeitimus.

Ekspertas perspėja: šešėlis padidėtų dar labiau

Portalo tv3.lt kalbintas „Inreal“ nekilnojamojo turto bendrovės Investicijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius tikino, kad G. Palucko siūlomas būdas sumažinti būsto nuomos rinkos šešėlį iš tikrųjų gali duoti atvirkščią rezultatą.

„Ta dalis lietuvių, kuri stengiasi nesumokėti mokesčių ir nelegaliai nuomoti būstą, jie tą daro greičiausiai sąmoningai. Jeigu jie žinos, kad nuomojant būstą per agentūrą, tie sandoriai taps oficialūs ir bus apmokestinti, tai jie greičiausiai tiesiog pasirinks nesinaudoti agentūrų paslaugomis, o agentūros nėra toks dalykas, kad būtina per jas nuomoti. Galima tiesiog paprastai gyventojui įdėti skelbimą apie būsto nuomą į skelbimų portalus ir didelių problemų nekyla.

Aš manau, kad toks sprendimas kaip tik tuos žmones, kurie naudojasi nuomos agentūrų paslaugomis, patrauktų ne tai, kad į šešėlį, nes jie jau dabar yra šešėlyje, bet priverstų savarankiškai nuomoti, nemokant mokesčių. Be to, nukentėtų ir paslaugų kokybė, nes agentūros stengiasi profesionaliai suteikti informaciją apie būsto nuomą. Taigi, tas nuomos procesas būtų dar mažiau žinomas, mažiau profesionaliai kontroliuojamas“, – savo nuomonę pateikė NT ekspertas.


Rašyti komentarą...
G
Gintaras
2016-08-19 23:34:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Abejoju, kad agentūros valdo 70% nuomos. Mažuose miesteliuose apie agentūras žmonės nėra net girdėję. Pasiima raktus iš savininko, sumoka į priekį pagal susitarimą ir viskas... O jei savininkas norės uždirbti tiek pat (aišku norės!), o dar bus pridėta mokesčių dalis prie nuomos, tai kiek pakils nuomos kaina?! Jau ir dabar yra nepigu, o bus dar brangiau, nes valstybei skirta dalis bus automatiškas antkainis. Geriausia dėti pastangas būstą nusipirkti. Kad ir kokios palūkanos bebūtų. Bent jau Lietuvoje tai vienintelė garantija turėti stogą virš galvos.
Atsakyti
0

r
rrr
2016-08-20 00:16:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vilniuje verslo liudijimai kainuoja nezmoniskus pinigus,tad nereiketu stebetis ,kad zmones neperka ju. Absurdas, uz verslo liudijima pakloti beveik dvieju menesiu nuoma. Ar tas paluckas pamasto ,kad po kiekvieno nuomininko reikia nors kosmet, remonteli atlikt, daug ka pakeist. Kai sitiek nuo zmoniu lupama, tikrai pateisinu mokesciu nemokejima.
Atsakyti
-1

d
dainiuz
2016-08-19 21:55:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
kiek nuomavausi baidares nieks dar jokio cekio nedave :))
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų