Naujausia apklausa: tik trečdalis vyrų sutiktų išeiti vaiko priežiūros atostogų

Naujausios apklausos rodo, jog lietuviai pritaria minčiai, kad tėčiai turėtų rūpintis ir prižiūrėti savo mažus vaikus, bet išeiti vaiko priežiūros atostogų sutiktų tik trečdalis apklaustų vyrų. Ką apie tai mano patys tėčiai ir kodėl psichologai vyrams patartų vaikų auklėjimo ir priežiūros neperleisti moterims?

Kol Mindaugo žmona dirba, vyras dienas leidžia kartu su vaikais. Jau daugiau nei trejus metus jis – vaikų priežiūros atostogose. Likti namuose ir prižiūrėti 4-is vaikus Mindaugas savo žmonai pasiūlė pats.

„Norėjosi ir žmonai padėti. Mačiau, koks krūvis tenka su mergaitėm. Ir galvojau, na, jeigu dar trečias vaikas atsirado šeimoj, bus jai per sunku. Ir galvoju, na reik ir man išbandyti tą, ką žmona pajuto“, – sako tėtis Mindaugas.

Gatvėje sutiktos moterys pritaria, kad  vaikų priežiūros atostogų turėtų išeiti ir tėčiai, ne tik mamos:

„Taip būtų visai geriau, nes vyrai kartais nebežino, kaip reikia vaikus auklėti.“

„Taip, kad būtų lygios teisės.“

„Užauginau 4-is vaikus, žinau, ką tai reiškia. Labai vyras padėjo nedaug.“

O Mindaugas žino, ką reiškia didžiąją dalį savo laiko praleisti su vaikais. Paklaustas, kaip atrodo jo diena, vyras reaguoja emocingai.

Tačiau ne visi vyrai sutiktų su žmonomis mainytis vietomis:

„Ne. Labiau gal man patinka dirbti, negu namuose būti.“

„Šiaip tai geriau, kad vyras dirbtų turbūt.“

Mindaugas pripažįsta, kad prieš išeidamas tėvystės atostogų turėjo baimių dėl darbdavio reakcijos –  dažniau tokių atostogų išeina moteris. Vyras taip pat dvejojo, ar išsaugos darbo vietą, tačiau džiaugiasi priėmęs sprendimą likti namuose ir rūpintis vaikais:

„Siūlyčiau ir kitiems vyrams. Tikrai reikia pabandyti ir nedvejoti. Tikrai darbo jūs neprarasit, o jeigu ir prarasit, tai kitą susirasit. Nes tas džiaugsmas yra daug didesnis negu darbas.“

2017 metų eurobarametro apklausa rodo, kad Lietuva buvo 3-čia šalis, turinti daugiausia stereotipų lyčių klausimu – 73 procentai lietuvių pritarė, kad svarbiausias moters vaidmuo – rūpintis vaikais ir šeima.

REKLAMA

Tad lygių galimybių ekspertai džiaugiasi naujo tyrimo rezultatais – 69-iems procentams apklausos dalyvių atrodo normalu, kad vyras ima vaiko priežiūros atostogas ar nedarbingumo pažymėjimą jam susirgus.

Tačiau Lietuvos gyventojai gerokai skeptiškiau įvertino lygų vaiko priežiūros atostogų pasidalijimą: kad tėčiai turėtų praleisti tiek pat laiko vaiko priežiūros atostogose kaip ir mamos, pritarė tik trečdalis – 38 procentai apklaustųjų.

„Vyrai mato savo įsitraukimą į šeiminį gyvenimą kaip grėsmę jų karjerai. Jie bijo, kad jeigu jie labiau atsidės šeimai, lygiavertiškiau prižiūrės vaikus, tai atsilieps jų karjerai, atlyginimui“, – teigia Lygių galimybių ekspertas Donatas Paulauskas.

Psichiatrai sako, kad abiejų partnerių intensyvus bendravimas su naujagimiu yra nepaprastai reikšmingas – tiek tėvas, tiek motina geriau pažįsta savo kūdikį, nustoja kaltinti vienas kitą dėl neteisingos kūdikio priežiūros ar paaugusio vaiko auklėjimo. Kai pora vienodai prisideda prie šeimos ūkio ir vaikų priežiūros, pranyksta moteriški bei vyriški darbai, atsiranda tarpusavio supratimas, partneriai šeimoje jaučiasi lygiaverčiai.

„Kad kai jie pavargę abudu vakarop prisiglaudžia vienas prie kito, visai kitas tai yra prisiglaudimas, negu kai moteris, nukankinta namų darbų, prisiglaudžia prie iš darbo grįžusio, išdidaus vyro“, – kalbėjo psichiatras, psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis.

Apklausoje dalyvavę vyrai nebuvo linkę ir palikus darbą prižiūrėti mažų vaikų. Tam pritarė tik 38 procentai apklaustųjų. Psichiatrai aiškina, kad vyrai savo vaidmens neįvertina.

„Tai nepaprastai svarbus dalykas. Niekas vaiko tėvui pakeisti negali. Ir šitai visiems tiems, kurie galvoja, kad  vaikų auklėjimas – tai yra motinų reikalas, va, kai jis išaugs, ir pradės galėti kažką daryti, va tada mes su juo užsiimsim. Nesąmonė. Vaikui tėviškas elgesys su juo yra nepaprastai svarbus“, – sako E. Laurinaitis.

Visuomenėje vyrauja supratimas, kad tėtis mažais vaikais gali pasirūpinti taip pat gerai kaip mama: taip mano 71 proc. moterų ir 56 proc. vyrų. Pernai vaiko priežiūros atostogų išmokas gavo beveik 38 tūkstančiai žmonių, iš jų tik ketvirtadalis – per 9 tūkst. buvo vyrai.


Rašyti komentarą...
G
Gintaras
2020-11-22 10:31:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vyrams nepatinka valgio gaminimas, rūbų skalbimas, užsiėmimas su vaiku. Manau, daugumai tas nepatinka. Daug patogiau palikti žmoną su tais reikalais ir pačiam vykti į darbą, žvejybą ar alaus garaže pagerti :)
Atsakyti
-1

A
Anas
2020-11-22 12:24:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pati.Seima.Turi.Spresti.kaip.Visus.Darbus.Atlikti.O.Ne.Kaimynas...?
Atsakyti
0

G
Gintarė
2020-11-22 11:48:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vargšai vaikai, jei negauna motinos pieno ir šilumos bent iki 2 metų.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų