Monika Kasnikovskytė. Kaip lietuviai 16-metę merginą durnele atgrasiu veidu vadino

Ėjo 2019-ieji metai ir kas galėjo pagalvoti, kad lietuviai, prieš metus taip aršiai gynę smurtą patiriančius vaikus, o dar seniau kovoję dėl to, ko nori mergaitė, imsis 16-metę aktyvistę grasinti užmėtyti akmenimis, pašiepti jos „atgrasų“ veidą, vadinti „durnele“ ar susirūpinti jos psichine sveikata labiau nei savo duona kasdienine.

Pasirodo, ir taip būti gali, nes būtent tokias reakcijas (toli gražu ne tik Lietuvoje) sukėlė Gretos Thunberg aktyvizmas kovoje prieš klimato kaitą.

Ši 16-metė švedė praėjusių metų rugpjūtį pamokas mokykloje iškeitė į solo demonstracijas prie Švedijos parlamento, ragindama politikus imtis sprendimų kovoje prieš klimato kaitą. Pamažu vienos merginos protestas įgavo pagreitį ir nusirito per daugybę pasaulio šalių, mitinguoti patraukė ir lietuviai.

Šią savaitę Greta Jungtinių Tautų viršūnių susitikime pasaulio lyderiams į akis pareiškė „Kaip jūs drįstate!“, kaltindama juos išdavus jaunąją kartą ir nesugebant spręsti taršos problemos, nesiimant reikšmingų sprendimų.

Su ašaromis akyse besikarščiuojančios Gretos veidas nuskriejo per visą pasaulio žiniasklaidą ir socialinius tinklus. Dalis internautų ne anonimiškai ėmė svaidytis abejonėmis dėl Gretos psichinės sveikatos (mergina neslepia, kad jai diagnozuotas Aspergerio sindromas*), šaipydamiesi iš jos išvaizdos, net lygindami ją su nacių propaganda.

Ir dabar aš jų klausiu „Kaip jūs drįstate?“ Kaip drįstate pajuokti jauno žmogaus balsą, sakydami, kad jis bereikšmis, kad ji nesveika ar negraži. Greta – jauna mergina, bandanti atkreipti dėmesį į problemą, apie kurią pasaulis ir jo lyderiai žino jau ne vieną dešimtmetį.

Poreikio įrodinėti klimato kaitą jaučiu tiek pat, kiek įrodinėti evoliuciją, – jei netikite nė viena iš jų, na, tepadeda jums Dievas.

Jei, kritikuodami Gretą, norite pašiepti jos išvaizdą, šukuoseną ar aprangą, tuomet, manau, kad neturite stipresnių argumentų paneigti jos kalbas, nes tai puolimas ad hominem. Belieka tik spėlioti, ar Gretos išvaizda būtų toks opus klausimas, jei ji būtų 16-metis vaikinas.

REKLAMA

Girdėti ir nemažai spekuliacijų, „kas stovi už Gretos“, t. y. koks verslas bando užsidirbti iš šio jauno žmogaus aktyvizmo. Be abejo, žalioji energetika ir žalieji verslai kultivuoja daug pinigų, ekologija taip pat yra verslas. Tačiau bet koks mano tolimesnis bandymas plėtoti šį klausimą būtų spekuliacija. Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti tokių klaustukų. Bet pasirenku galvoti, kad Gretai šis klausimas rūpi taip nuoširdžiai, kaip ji tai rodo.

Politikai, apžvalgininkai ir liūdni troliai pašiepia Gretos aktyvizmą, šimtus kartų kartodami, kad ji nieko nepasiūlo. O ar ji turi siūlyti? Mano akimis, jos tikslas – išjudinti, atkreipti dėmesį, perduoti jaunosios kartos balsą ir baimę. Ji nėra politikė, kuri turėtų priimti sprendimus kovoje su klimato atšilimu. Ji – balsas. 

Gal nepatogus ir gąsdinantis, bet balsas, kuris įgarsina problemą, kurią milžiniškiems verslams, fabrikams ir gamintojams Kinijoje, JAV ir kitose pramonės gigantėse patogu ir pelninga nutylėti, o mums nemalonu girdėti.

Manau, ji savo tikslą pasiekė. Klausimas, kokių sprendimų sulauksime iš politikos aukštybių.

* Aspergerio sindromas pasireiškia emocinio ryšio deficitu bei sunkumais bendraujant su žmonėmis. Gydymo būdų nėra, tačiau turintis sindromą asmuo visgi gali sėkmingai integruotis į visuomenę. Tai nėra psichinė liga.

Autoriaus komentaras yra autoriaus nuomonė, nebūtinai atspindinti redakcijos nuomonę.


Rašyti komentarą...
x
xxL
2019-09-25 11:43:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vienas iš Dievo įsakymų sako Nemeluok. Jei žmogui kitas žmogus yra atgrasus, kodėl pastarasis turėtų meluoti? Čia ta beribė tolerancija visur kišama, kai žmogus neturi teisės pasakyti tai ką iš tikro galvoja ir vadinti dalykų tikraisiais vardais. Greitai ES bus kaip prie sovietų okupacijos, kaip daržbartinėje Rusijos federacijos KinDzaDza planetoje, kur visi sako ne tai ką galvoja ir galvoja ne tai ką galvoja už tai ir gyvena kreivų veidrodžių šalyje.
Atsakyti
-4

N
Nematomas
2019-09-25 15:49:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesąmonė Gretą kažkaip vadinti ar ant jos taip pykti.
Bet Internetas pilnas pykčio ir čia ne sensacija, tai nieko čia naujo autorė nepasakė. Nieko naujo nepasakė ir kreipdamasi į lietuvaičius, lyg jie vieninteliai nekenčia Gretos. Dažnai leftistiniai žurnalistai taip elgias. Kaltina lietuvišką mentalitetą, nors tie patys procesai visame pasaulyje vyksta.
Jei yra daug mylinčių, yra ir daug neapykantos - tokia populiarumo kaina. Lyg iš medžio iškritus autorė ir pirmą kartą interneto komentarus atsidarius. Nekęsti neapykantos irgi yra nekęsti. O jei toki geri esam - išmokim gyventi be to, nemoralizuokim ir neeskaluokim. Peace.
Atsakyti
-1

b
bet gi
2019-09-25 11:59:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
bet gi siaip jau komentarai daugiausia ne apie jos isvaizda ar liga, bet apie tai, kad ta paaugle beviltiskai pompuoja zinisaklaida, siekdama savo tikslu ir daryti itaka. jus gal nezinote, bet kai kuriose salyse Europoje mokyklose budavo sudaromi sarasai, kad vaikai eitu penktadieniais protestuoti su jos varduant plakatu. jums tai normalu? man tai ne, net ir pripazistant, kad klimatas siuo metu syla
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (24)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų