• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos apeliaciniam teismui pripažinus Didžiosios Britanijos teismo nutartį dėl Lietuvos pilietės bankroto, mūsų šalies piliečiams turėtų nebelikti abejonių dėl naudojimosi šia ES teisės aktuose įtvirtinta teise, sako advokatas Gediminas Žlioba.

REKLAMA
REKLAMA

Užsienyje gyvenantiems lietuviams dažnai kildavo klausimas ar fizinio asmens bankroto paskelbimas užsienio valstybės teismo bus pripažintas Lietuvoje. Šias abejones išsklaidė Lietuvos apeliacinis teismas.

REKLAMA

Teismas Nutartyje pažymėjo labai svarbų šių bylų aspektą, kad Reglamente dėl bankroto bylų yra įtvirtinta norma, reiškianti, kad automatiškas sprendimų iškelti bankroto bylą pripažinimo principas taikomas neatsižvelgiant į tai, ar tokiam skolininkui pagal pripažįstančios valstybės teisę būtų buvę įmanoma pradėti bankroto procedūras. Tai reiškia, kad užsienio teismų sprendimai bankroto bylose Lietuvos apeliacinio teismo yra ir bus pripažįstami net, jei Lietuvoje galiojantys teisės aktai tokios teisės fiziniams asmenims nesuteikia.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuviai, kaip visi ES piliečiai gali kreiptis į teismą bet kurioje ES valstybėje dėl fizinio asmens bankroto paskelbimo pagal toje šalyje galiojančius įstatymus. Tai vienas iš pavyzdžių, kai ES piliečiai gali laisvai judėti ir naudotis ES reglamentuose įtvirtintomis teisėmis, net jei jų valstybėse tokios teisės nėra įgyvendintos. Toks ES teisės reiškinys vadinamas ES teisės „tiesioginiu veikimu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kol kas žinome du atvejus, kada Lietuvos piliečiai Europos Sąjungos šalyse teismų buvo pripažinti bankrutavę – Lietuvos apeliacinis teismas pripažino Anglijos ir Latvijos teismų sprendimus. Tačiau neabejoju, kad bus ir daugiau, nes nuo šiol užsienio teismų sprendimai bankroto bylose Lietuvos apeliacinio teismo bus pripažįstami net jei Lietuvoje galiojantys teisės aktai tokios teisės fiziniams asmenims nesuteikia“, – sako advokatas G. Žlioba.

REKLAMA

Advokato įsitikinimu dabar nebeliko jokios priežasties Lietuvoje delsti priimant analogišką įstatymą. Priešingai, fizinių asmenų bankroto įstatymo priėmimo vilkinimas kenkia kreditoriams ir visam paskolų sektoriui, nes nevisais atvejais užsienio šalių fizinių asmenų bankroto institutas vienodai gina kreditorių teises, o nesant Lietuvoje fizinių asmenų bankroto įstatymo, bankai ir kitos finansų įstaigos negali tiksliai įvertinti prisiimamos rizikos skolinant Lietuvoje.

„Ekonominė krizė paliko skaudžius pėdsakus – žmonės kreipiasi, teiraudamiesi dėl fizinio asmens bankroto galimybės, nes užgriuvusi skolų našta persekiotų juos visą likusį gyvenimą, be jokios vilties atsitiesti ir pradėti viską iš naujo. O taip gali atsitikti daugeliui ir visai ne dėl piktybinio nusikaltimo, o dėl vieno ar kito įstatymo skirtingo interpretavimo ar nepasisekusios investicijos. Deja, kol kas jiems tegalime padėti tik įteisinti kitoje šalyje priimtą teismo sprendimą dėl fizinio asmens bankroto“, – pasakojo advokatų kontoros „Žlioba & Žlioba“ advokatas G. Žlioba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų